İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Haftası Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğünce organize edilen “2016 Verimlilik Haftası”, 25 Nisan – 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Hafta’nın açılış töreni 25 Nisan 2016 tarihinde Ankara ATO Congresium Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılış törenine; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, milletvekilleri, üniversite rektörleri, kamu ve özel sektör kuruluşları, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve temsilcilerinin yanında akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Verimlilik Haftası etkinliklerinin ulaştığı seviyeden memnuniyet duyduklarını, bu yıl 81 ilde 350’den fazla organizasyon gerçekleştirileceğini söyledi. Düzenlenecek etkinliklerle okullarda, üniversitelerde, organize sanayi bölgelerinde, fabrikalarda, verimlilik kavramının gündeme taşınmasını sağlayacaklarını dile getiren Bakan Işık, verimlilik alanında başarılı projelere imza atan işletmeleri de ödüllendireceklerini ifade etti.

Türkiye Hak Ettiği Seviyeye Ulaşacak
Bu ödüllerle, verimlilik odaklı çalışmayı öne çıkarmayı, iyi uygulama örneklerini tanıtmayı, işletmeler arasındaki bilgi ve teknoloji paylaşımını artırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Işık, jüri heyetinin, nihai değerlendirme sürecinde, adeta “eşitler arasından seçim” yapmak zorunda kaldığını vurguladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, bu yıl verimlilik proje ödüllerinde öğrencilerin de sürece katılmasının kendilerini heyecanlandırdığını dile getirerek, “İnşallah yeni nesil, bilim ve teknoloji sevgisi, verimlilik bilinci gibi konularda, bizden çok daha iyi bir seviyede olacaktır. Çocuklarımızın, gençlerimizin bugün ve yarın yapacağı işler sayesinde, Türkiye, dünyada hak ettiği seviyeye ulaşacaktır” diye konuştu.

Verimlilik Herkesi İlgilendiriyor
Verimliliğin, sadece sanayicileri ve iş dünyasını değil, 7’den 70’e herkesi ilgilendiren bir konu olduğuna işaret eden Bakan Işık, şunları kaydetti: “Verimliliğin bütün bir ülkenin hayatını etkileyip değiştirebilecek bir güce dönüşebilmesi, verimlilik hareketinin ülke geneline yayılmasıyla mümkün olacaktır. Kamu, iş dünyası, işçiler, sendikalar, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve diğer tüm paydaşlar, verimlilik seferberliğine aktif destek vermelidir. Bütün bu paydaşların uyum içinde çalışması büyük önem taşımaktadır. Böyle bir birliktelik, farklı çıkar grupları arasında bir denge oluşmasını sağlayacaktır.Böylece verimlilik, istihdam artışının sağlanması, yoksulluğun azaltılması, insan haklarının korunması, toplumsal barış ve demokrasinin güçlenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması gibi amaçların hepsine birden hizmet edecektir.”

Bakan Işık’tan İş Dünyasına Çağrı
Fikri Işık, günümüzde en önemli kaynağın bilgi olduğuna işaret ederek, bilgiye nasıl ulaşılacağı ve bilginin nasıl kullanılacağının kritik nitelik taşıdığını söyledi. İş dünyasının daha rekabetçi bir yapıya kavuşması, başta bilgi olmak üzere kaynakların etkin kullanılmasıyla gerçekleşeceğini vurgulayan Işık, şöyle konuştu: “Önümüzdeki dönemde, iş dünyamızın iki temel konuya çok büyük hassasiyet göstermesi gerektiğine inanıyorum: Yeşil Üretim ve Sanayi 4.0 Devrimi. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, tüketicilerin çevre dostu ürünlere olan talebi her geçen gün artıyor. İnsanlar, kullandıkları ürünün çevreye en az zarar vermesini istiyor. Bunun da ötesinde, o ürünün üretim sürecinin çevreye zarar verip vermediğini sorguluyor. Özel sektörümüzün, gelişmiş ülke pazarlarında daha etkin olması için yeşil üretimle ilgili süreçlere daha fazla yoğunlaşması gerekiyor. İkinci önemli konu ise Sanayi 4.0 diye isimlendirilen süreç. Yeni-nesil teknolojiler, üretim bantlarında ve fabrikalarda çok ciddi değişikliklere yol açacak. Stok yönetiminden sipariş takibine, tasarımdan montaja kadar üretimin her aşaması köklü bir şekilde değişecek. Bilhassa otomasyon teknolojilerinin devreye girmesiyle, üretimde hata payı en aza inecek, kalite artacak, kaynak kullanımı bugüne göre çok daha etkin bir hale gelecek. Bu sürece adapte olamayan firmalar ve ülkeler, küresel rekabet yarışında geriye düşecekler. Bakanlık olarak, bu konuyu çok önemsiyoruz ve şu anda, bu süreçle ilgili bir eylem planı oluşturmak için yoğun bir gayret gösteriyoruz.”

85 Eylem Gerçekleştirilecek
Türkiye ekonomisinin son yıllarda yakaladığı büyümeye işaret eden Bakan Işık, bu performansın daha da yukarıya çekilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Işık, bu amaca yönelik, yeni dönemde temel özelliklerinin verimlilik artışını, sadece nicelik alanında değil, nitelik alanında da hayata geçirmek olduğunu vurgulayarak, “Çünkü verimliliği, insan kaynağını, bilgiyi kullanma ve üretme kapasitemizi, Ar-Ge harcamalarını, nitelik ve niceliği birbirlerine çarpan etkisi yapacak biçimde, eş zamanlı olarak artırmalıyız. İş yapma tarzımız ile rekabet algımızı küresel gerçekleri de göz önünde bulundurarak, sürdürülebilirlik ilkesi ile yeniden gözden geçirmeli, eski köye yeni adetler getirmeliyiz” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı ile 2018 sonuna kadar, 6 hedef alanda toplam 85 eylem gerçekleştirileceğini bildirdi. Işık, bu kapsamda, ekonomik ve ekolojik verimliliği bir arada sağlayacak “temiz üretim merkezleri”, yeşil organize sanayi bölgeleri de denilebilecek “Yeni Nesil Organize Sanayi Bölgeleri”kurulacağını, KOBİ verimlilik eğitimleri için “model fabrika” kurulacağını, verimli üretimin teşvik edileceğini kaydetti.

Anıl Yılmaz: Başarılı Örnekler Ödüllendirildi
2016 Verimlilik Haftası etkinliklerinin ev sahibi Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, firmaların ve kamu kurumlarının verimliliğe dayalı uygulanmış, başarıya ulaşmış örnek projelerinin program kapsamında ödüllendirildiğini belirterek “Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen fikir ve kısa film yarışmasında da başarılı olan ortaokul ve lise öğrencileri ödül vermekteyiz” dedi.

Verimlilik Haftası etkinliklerinin son 3 yıldır etki alanını ve niteliğini sürekli artırarak başarı oranı yüksek bir grafik ortaya koyduğunu 81 ilimizde yaygın bir şekilde etkinliklerin gerçekleştiğini belirten Genel Müdür Yılmaz şunları söyledi: “Ülke olarak hedeflediğimiz gelişmişlik seviyesine, ancak verimlilik ve performans anlayışını her alanda hayata geçirerek ulaşabiliriz. 2016 Verimlilik Ödülleri’nin bu açıdan hayırlı olmasını diliyorum.”

Bakan Işık, Stand Alanını Gezdi
2016 Verimlilik Haftası açılış ve ödül törenlerinin ardından Bakan Fikri Işık, Verimlilik Proje Ödülleri’nde finale kalan firmaların stantlarını gezerek, projelere ilişkin bilgi aldı.

VERİMLİLİK TEMALI FİKİR VE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

2016 Verimlilik Haftası açılış törenlerini protokol konuşmalarının ardından Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması ödül törenine geçildi. Yarışmada dereceye giren öğrencileri tebrik ederek ödüllerini veren Bakan Işık, ödül törenine konu filmlerde gençlerin, ihmal edilen, hayatı zorlaştıran birçok konuya dikkati çekerek, büyüklere “öğütler” verdiğini ifade etti. Öğrencilerin yarışmaya gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, bu kısa filmler sayesinde belediye başkanlarından diğer yetkililere herkesin hayata gençlerin gözünden bakıp, onların işaret ettiği eksiklikleri gidermek için çalışacaklarına inandığını söyledi.

Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması’na, fikir kategorisinde 140, kısa film kategorisinde 68 başvuru yapıldı. Başvurular, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Teknoloji Uzmanlarından oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi ve fikir kategorisinde altı eser, kısa film kategorisinde ise üç eser ödüle layık görüldü. Öğrencilerimize ödülleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından verildi.

Verimlilik Temalı Fikir Yarışması 5, 6, 7, 8. Sınıflar (Ortaokul) Kategorisi:

Birinci Fikrin Adı: Bilinçli Trafik Işıkları
Fikri Geliştiren Öğrenci: Ceren SAY
Kategorisi: Enerjinin Verimli Kullanımı, Çevre Bilinci ve Doğa Sevgisi
Öğrencinin Okulu: Tokat Bilim Sanat Merkezi 6. Sınıf

İkinci Fikrin Adı: Kitapmatip
Fikri Geliştiren Öğrenci: Beyza KAYIŞ
Kategorisi: Eğitimde, Öğretimde Verimlilik ve Yenilik
Öğrencinin Okulu: Giresun Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 7. Sınıf

Üçüncü Fikrin Adı: Cebime Dönüşsün
Fikri Geliştiren Öğrenci: Bedirhan BEKMEZCİ
Kategorisi: Enerjinin Verimli Kullanımı, Çevre Bilinci ve Doğa Sevgisi
Öğrencinin Okulu: Beyşehir Toki Ortaokulu 5. Sınıf

Verimlilik Temalı Fikir Yarışması 9, 10, 11, 12. Sınıflar (Lise) Kategorisi:

Birinci Fikrin Adı: Aydınlat Yolları:Piezo
Fikri Geliştiren Öğrenci: Muhammed Burak AYDIN
Kategorisi: Enerjinin Verimli Kullanımı, Çevre Bilinci ve Doğa Sevgisi
Öğrencinin Okulu: İnegöl Özel Nilüfer Hacı Kemal Fen Lisesi 10. Sınıf

İkinci Fikrin Adı: PosMac
Fikri Geliştiren Öğrenci: Mustafa YALÇIN
Kategorisi: Bilinçli Tüketici Olmak, İsrafın Önlenmesi ve Tüketici Hakları
Öğrencinin Okulu: İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf

Üçüncü Fikrin Adı: Verimli İkincil Sifon (VİS)
Fikri Geliştiren Öğrenci: Büşra AYAZ
Kategorisi: Enerjinin Verimli Kullanımı, Çevre Bilinci ve Doğa Sevgisi
Öğrencinin Okulu: Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. Sınıf

Verimlilik Temalı Kısa Film Yarışması

Birinci Seçilen Filmin Adı: Okul Yolu Düz Gitmez
Filmi Çeken Öğrenci: Gülnur KIZILBOĞA
Kategorisi: Günlük Yaşamda Engelli Ortamların İyileştirilmesi
Öğrencinin Okulu: Tunceli Cumhuriyet Ortaokulu 5. Sınıf

İkinci Seçilen Filmin Adı: Sevgili Günlük
Filmi Çeken Öğrenci: Doğa YÜCEL
Kategorisi: Enerjinin Verimli Kullanımı, Çevre Bilinci ve Doğa Sevgisi
Öğrencinin Okulu: Ankara Özel Arı Okulları 7. Sınıf

Üçüncü Seçilen Filmin Adı: Verimli Ders Çalışma
Filmi Çeken Öğrenci: Nevzat Burak ERCİYAS
Kategorisi: Zamanı Verimli Kullanmak, Birlikte Çalışabilirlik
Öğrencinin Okulu: Ankara Özel Arı Okulları 5. Sınıf

“Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması” Hakkında**…
2016 Verimlilik Haftası Etkinlikleri kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışmalar çerçevesinde Türkiye geneli resmi ve özel tüm ortaokul (5,6,7,8. sınıf) ile lise ve dengi okulların (9,10,11,12. sınıf) öğrencilerine yönelik “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması” açıldı. Yarışmanın amacı,
o Öğrencileri, günlük hayatta karşılaştıkları olaylar karşısında gözlem yapmaya, yaşadıkları çevreye duyarlı bireyler olmaya, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda tüketici duyarlılığına sahip olmaya teşvik etmek,
o Öğrencilerin, tüketim alışkanlıkları ve ihtiyaçların doğa üzerindeki yıkıcı etkisini azaltmak için küresel ısınma, iklim değişikliği ve benzeri çevre sorunları sarmalında yapacakları bilinçli tercihlerle çözümün parçası olmalarını sağlamak,
o Öğrencilerin, engellilik konusunda bilinçlenmelerine katkıda bulunmak,
o Öğrencilerin, okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, sorun çözen, zihinsel ve sosyal becerilere sahip bireyler olarak yetişmesini sağlamak,
o Öğrencileri, okuldaki başarılarına etki edecek, farkındalık yaratacak öneriler geliştirmeleri konusunda teşvik etmek, günlük hayatta ve okulda “Neleri daha iyi yaparak okul başarımızı ve eğitim verimliliğini artırabiliriz?” sorusuna yanıtlar aramalarını, doğru ve uygulanabilir çözüm önerileri geliştirmelerini sağlamak,
o Kişisel gelişmeyi özendirmek ve bu amaç doğrultusunda onlara yardımcı olmak şeklinde belirlendi.

Yarışmada ele alınan konular aşağıdaki başlıklarda toplandı:

o Eğitimde, Öğretimde Verimlilik ve Yenilik: Eğitim sisteminin verimliliğini artırmaya yönelik öneriler, projeler, fikirler üretme, sorunları teşhis edip eğitim ve öğretimde yenilikçi çözümler geliştirme,
o Zamanı Verimli Kullanmak, Birlikte Çalışabilirlik: Eğitimde ve günlük hayatta geçirilen zamanın verimli kullanılmasına ve bunun öğrencilerde bir alışkanlık ve tutuma dönüştürülmesine yönelik çözümler geliştirme,
o Bilişim Teknolojileri ve İnternetin Verimlilik Amaçlı Kullanımı: Bilişim teknolojileri ve interneti eğitim aracı olarak bilinçli ve verimli kullanma, ders çalışmanın verimliliğine etkilerini öğrenme, amacı bilgi toplumu yaratmak, eğitimde teknolojiyi yararlı kılmak olan FATİH projesi kapsamında eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulan teknolojik donanım ve imkânların eğitimde verimlilik düzeyinin artırılması amacıyla kullanımı,
o Enerjinin Verimli Kullanımı, Çevre Bilinci, Doğa Sevgisi: Öğrenci gözüyle doğanın güzelliklerini ve doğa-insan ilişkisini sergileme, çevre bilinci yaratarak sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunma, çevre koruma anlayışını harekete geçirme, enerjinin ve tüm kaynakların etkin ve verimli kullanımına katkıda bulunma,
o Günlük Yaşamda Engelli Ortamların İyileştirilmesi: Toplumun engellilik konusunda farkındalığını artırma, engellilere yönelik tutum ve davranışları geliştirme, yaşamlarını kolaylaştıracak ve toplumsal yaşama katılmalarını sağlayacak önlemler alma,
o Bilinçli Tüketici Olmak, İsrafın Önlenmesi, Tüketici Hakları: Bilinçli ve sürdürülebilir tüketicilik ile israftan kaçınma, tüketilenin çevre maliyetini düşünme, hak arama yollarını bilme.

Bütün eğitmenlerimize, öğrencilerimize ve bizimle iş birliği yaparak destek sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLLERİ

2016 Verimlilik Proje Ödülleri’ne 139 başvuru yapıldı. Başvurusu kabul edilen projeler öncelikle, üniversite, özel sektör, kamu kurumları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan toplam 34 gönüllü bağımsız değerlendirici tarafından yerinde inceleme ziyaretleri yapılarak değerlendirildi.

Bu ziyaretler sonrasında başarılı bulunan 38 proje ödül jürisi tarafından nihai olarak değerlendirildi. Yapılan değerlendirmelerin sonunda 20 işletme ve 4 kamu kuruluşu
2016 Verimlilik Proje Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Bakan Işık Verimlilik Proje Ödüllerini kazanan 24 kurum ve işletme temsilcisine ödüllerini verdi. Ödül kazanan kamu kurumları ve işletmeler ile kategorileri şöyledir:

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME-ARGE KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Yüksek Verimli Gazlı Pişirici Yanıcı Tasarımı Projesi (Arçelik A.Ş. Pişirici Cihazlar İşletmesi)
İKİNCİ: Endüstriyel Malzeme ve Yedek Parçaların Yerlileştirilmesi Projesi (Ford Otosan Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi Yeniköy Fabrikası)
ÜÇÜNCÜ: Isıl İşlem Fırınlarında Dinamik Optimizasyon İle Verimlilik Artışı Projesi (Norm Civata Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME-SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Çok Katmanlı Üretim İle Hurda Ve Boya Maddesi Tasarrufu Projesi (Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri Anonim Şirketi)
İKİNCİ: Cargo Aracının Şasisinde Kullanılan Sac Malzeme Hurda Oranının Azaltılması Projesi (Ford Otosan Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi/ Gölcük Fabrikası)
ÜÇÜNCÜ: Ergitme Fırınlarında Brülör Pilot Alevi İçin Yakma Havası Fan Motorunun Harcadığı Elektrik Enerjisini Azaltma Projesi (ASAŞ Alüminyum Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME-SÜREÇ İYİLEŞTİRME KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Asenkron Üretim Projesi (Tofaş Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi)
İKİNCİ: Tedarik Süreci ve Stok Optimizasyonu Projesi (Çalık Denim Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)
ÜÇÜNCÜ: Tümosan Yalın Dönüşüm Projesi Projesi” (Tümosan Motor ve Traktör Sanayi Anonim Şirketi)

ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETME KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Seri Üretim Hattında İş Yükü Kısıtlı Montaj Hattı Dengeleme Modeli Geliştirilmesi Projesi (Technova Yapı ve Yalıtım Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi)
İKİNCİ: Bilgi Teknolojileri Projelerinde Kanban Süreçlerinin Uyarlanması ile Verimlilik Sağlanması Projesi (Obase Bilgisayar ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi)
ÜÇÜNCÜ: Kaynağında Teknolojik Geri Dönüşüm Projesi (Poliner Plastik Ambalaj Geri Dönüşüm ve Deri Sanayi Ticaret Limited Şirketi)

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Solvoyo Kapalı Çevrim Perakende Bütünleme Yönetim Platformu Projesi (Solvoyo Yazılım Araştırma Geliştirme Ticaret Limited Şirketi)
İKİNCİ: Deri Sanayi Yarma Deri Atıklarının Et Ürünlerinde Kullanımına Yönelik Kolajen Kılıf Ürün ve Üretim Prosesinin Geliştirilmesi Projesi (Kazlı Çeşme Deri Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)
ÜÇÜNCÜ: Akıllı Yönetim Sistemi Projesi (Yapı Kredi Teknoloji Anonim Şirketi)
TEŞVİK ÖDÜLÜ: Yüksek Hızlı Beton Taşıma Kova Sistemi Projesi (Elkon İnşaat Makine Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)

MİKRO ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Katma Değeri Yüksek Medikal İmplatlarının İthal İkamesi ve Kalite, Zaman, Maliyet, Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi (Nev Vakumlu Hassas Döküm Medikal Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)
İKİNCİ: Akıllı Tasarım Programı Projesi (Mubitek Tasarım Bilişim Makina Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)
ÜÇÜNCÜ: Destek Sacı Üretiminde, Kalıp Değiştirmeye Gerek Olmayan ve Plastik Doğrama Hattı ile Entegrasyonlu Çalışabilen Rollform Makinesi Projesi (Dilmesan Metal Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)
TEŞVİK ÖDÜLÜ: Otomotiv Sektörü İçin Zirkonya Esaslı Kaynak Pimlerinin Geliştirilmesi Projesi (Teknoceram İleri Teknoloji ve Karakterizasyon Ürünleri Ar-Ge Üretim Danışmanlık Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi)

KAMU KATEGORİSİ
BİRİNCİ: Performans Değerlendirme Yönetim Sistemi Projesi (Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi)
İKİNCİ: Makine ve Sürücü Verimliliğini Artırma Projesi (Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı)
ÜÇÜNCÜ: Fonksiyonel Analiz Çalışma Grubu Projesi (Hava Kuvvetleri Komutanlığı)
TEŞVİK ÖDÜLÜ: Malatya Trambüs (Troleybüs) Projesi (Malatya Büyükşehir Belediyesi)