İçindekiler
Dergi Arşivi

2018 Verimlilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2018 Verimlilik Ödülleri Töreni 18 Aralık 2018 tarihinde KOSGEB Başkanlık Binası’nda gerçekleştirildi. Törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca katıldı. Bakan Mustafa Varank ile Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin’in açılış konuşmalarının ardından “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar. Sonrasında ise Verimlilik Proje Ödülleri sahiplerini buldu.

“Ümit verici”
Törende konuşan Bakan Mustafa Varank, verimliliği toplumun geneline yaymak için farkındalığı artırma faaliyetlerini çok önemsediklerini söyledi. Varank, verimlilik bilincinin genç nesillere aktarılmasını sağlamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği halinde okullarda verimlilik konulu yarışmalar düzenlediklerini ifade ederek, “Gençlerimizin verimlilik konusuna gösterdikleri ilgi ve yarışmalarda ortaya çıkardıkları projeler, geleceğimiz için oldukça ümit verici” dedi.

“Özgün fikirler”
Konuşmasında gençlere seslenen Varank, “Bilgi çağı olarak adlandırılan bu dönemde, bir yandan bilgi teknolojilerini çok iyi kullanmalı, diğer yandan da bu teknolojileri nasıl geliştirebilirim sorusuna cevap aramalısınız. Çünkü günümüzde yenilikçi olmak, üretkenliği artıran verimli ve orijinal fikirlerin hayata geçmesiyle mümkün. Uygulanabilir ve özgün fikirler üreten tüm gençlerimizin yanındayız” diye konuştu.

“Alt sektörlere geri besleme”
Varank, Türkiye’nin yüksek katma değerli üretim hedefinde önemli gelişmelere şahit olduklarını kaydederek, “Savunma sanayimiz, artık milli imkânlarla ürettiğimiz araç ve gereçlerle her geçen gün daha da güçlü hale geliyor. Savunma sektöründe kazandığınız bir yetkinlik, ilgili alt sektörlere de ciddi geri besleme sağlıyor. Aynı şekilde havacılık, uzay, yenilenebilir enerji gibi birçok alanda da yurt içi sanayimiz ciddi kazanımlar elde etti. Tüm gurur verici gelişmelerde, yüksek verimlilikle çalışan başarılı firmalarımızın izi var. Amacımız, verimliliği ekonominin genelinde yaygınlaştırıp, daha fazla başarı örneğini ülkemize kazandırmaktır” dedi.

“İsrafın önlenmesi”
Verimliliğin uluslararası rekabetin doğrudan belirleyicisi olduğunun altını çizen Varank, “Sürdürebilir kalkınma, yüksek verimlilikle mümkün hale geliyor. Verimlilik kavramı, aslında israfın önlenmesi olarak bizim kadim geleneğimizde çok önemli bir yere sahip. İnancımızın temelinde israftan kaçınmak var. İşte hayatımızda bu kadar önemli yeri olan verimlilik, 80 milyon vatandaşımızın ortak paydasıdır. Bu yüzden amacımız verimlilik anlayışını toplumumuzun her kesiminde yaygınlaştırarak, adeta yeni bir verimlilik hareketi başlatmaktır” diye konuştu.

“Çarpan etkisi”
Bakan Varank, hâlâ geleneksel üretim yöntemlerini kullanan üreticilerin bulunduğunu anımsatarak, “Bu yaklaşımda rekabet algısı ucuz iş gücünden geçiyor. Ancak küresel rekabette ayakta kalmak için dijital dönüşümü içeren bir verimlilik anlayışına ihtiyacımız var. İş yapma tarzımızı, küresel eğilimleri göz önünde bulundurarak yeniden gözden geçirmeliyiz. İşin özü, eski köye yeni adetler getirmeliyiz. Verimliliği artırmak için insan kaynağımızı, bilgiyi kullanma ve üretme kapasitemizi, nitelik ve niceliği birbirlerine çarpan etkisi yapacak biçimde kullanmalıyız” dedi.

“Mikro seviyede verimlilik”
Makro düzeydeki başarıların, mikro seviyedeki verimlilikle doğru orantılı olduğunu bildiren Varank, “Dolayısıyla üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, kurumsallaşma, iş gücü niteliği, ürün tasarımı, markalaşma ve tanıtım gibi konularda firma kabiliyetlerinin artırılmasını hedefliyoruz. İyileştirme sağlanması gereken bir diğer alan, sanayide kullanılan yüksek enerji yoğunluğu. Rekabet ettiğimiz ülkelere kıyasla, maalesef sanayide daha fazla enerji harcıyoruz. Aynı katma değere sahip üretim için OECD ülkelerinin bir buçuk katı, Almanya ve Japonya’nın ise iki katı daha fazla enerji kullanmak zorundayız. Bunu düşürmek için enerji verimliliği alanında iyileştirmeler yapmak gerekiyor” diye konuştu.

“Düşük verimli elektrikli motorlar”
Varank, enerji verimliliği konusunda yürütülen bir programdan bahsederek, şunları söyledi: “Ülkemizde, sanayide harcanan elektriğin yüzde 70’inden fazlası, düşük verimli elektrikli motorlar tarafından tüketiliyor. Bu elektrik motorlarını, daha yüksek verimli olanlarla değiştirmeyi hedefliyoruz. İlgili uzmanlarımız, bu elektrik motorlarının özellikleri, böyle bir değişimin maliyeti, bunun ekonomiye sağlayacağı katkı ve sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili çalışmalara devam ediyorlar.”

“Verimlilik Gelişimi Haritası”
Konuşmasında Verimlilik Gelişim Haritası’ndan da bahseden Varank sözlerine şöyle devam etti: “Verimlilik alanındaki tüm çalışmaları, ‘Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı’ kapsamında sürdürüyoruz. Öncelikli olarak imalat sanayinde verimlilik düzeylerini artırmaya odaklandık. Yalnızca iş gücü ve sermayenin verimlilik düzeyinin artırılmasına değil, doğal kaynaklar ve ham maddenin de daha verimli bir biçimde kullanılmasına yoğunlaştık. Bu kapsamda, verimlilik alanındaki sorunların sektör ve bölge özelinde farklılaşma düzeylerini belirleyen Türkiye bölgesel sektörel verimlilik gelişimi haritasını oluşturduk. Ölçek, sektör ve bölge düzeyinde analizler yapmaya başladık. Verimlilik alanındaki bu çalışmalarımız artan ivme ve yeni projelerle devam edecek.”

Varank, 2018 Verimlilik Proje Ödülleri'nde finale kalan her çalışmanın kendi alanında müstakil verimlilik projesi olmayı hak ettiğini belirterek, yarışmaya katılan tüm işletmeleri verimlilik odaklı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

“Verimlilik kavramını toplumda yaygınlaştırmak istiyoruz”
Törenin açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin, etkinliği, verimlilik kavramını toplumda yaygınlaştırmak, bu alanda farkındalığı artırmak için düzenlediklerini söyledi. İşletmelerin üretim sürecinde, enerji, iş gücü, ham madde ve diğer girdilerin önemli olduğuna işaret eden Çetin, verimliliğin, üretilen ürünlerin minimum maliyetle ortaya çıkarılması ve bunun küresel pazarda rekabet edilebilir bir kalite ve fiyatla yer alması olduğunu ve tüm üretim süreçlerinde dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Bir işletmenin elindeki imkânlarla maksimum ne üretebileceği konusunun üretimde verimlilikle alakalı olduğunu belirten Çetin, “Burada işletmenin mevcut durumunu hiç değiştirmeden en yüksek verimle nasıl çalışabildiği önemli. Bu işletmenin mevcut kaynaklarıyla ilgilidir. Bir işletmeyi daha verimli hale getirmek için teknoloji değişimi ve Ar-Ge ön plana çıkıyor” dedi.

“Sanayinin teknolojik değişimi ve dijital dönüşüm”
Çetin, teknolojik değişim ve dijital dönüşüm üretim sürecinde yapılabilirse daha fazla verimli üretime geçilebileceğini vurguladı. Çetin, “Türkiye'nin toplam faktör verimliliğini artırmak istiyorsak, sanayinin teknolojik değişimi ve dijital dönüşümü üzerinde çalışarak üretimi daha ileriye götürmek gerekiyor” diye konuştu.

2018 VERİMLİLİK TEMALI FİKİR VE KISA FİLM YARIŞMASI

Konuşmaların ardından “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri Bakan Mustafa Varank tarafından verildi. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinde resmi ve özel tüm ortaokulların (5, 6, 7 ve 8. sınıf) öğrencileri ile lise ve dengi okulların (9, 10, 11 ve 12. sınıf) öğrencileri katıldı. “Verimlilik Temalı Fikir Yarışması’na 105 fikir, “Verimlilik Temalı Kısa Film Yarışması’na ise 56 kısa film başvurusu yapıldı. İki kategoride olmak üzere verimlilik temalı 6 fikir ve 3 kısa film ödüllendirildi.

 

Lise Kategorisi Fikir Yarışması

Derece

  Öğrencinin Adı Soyadı

  İli

Okulu

Sınıfı

1

Berkay KUNT

AMASYA

Macit Zeren Fen Lisesi

11

2

Eren ŞEN

NİĞDE

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi

10

3

Halil Ataberk BAKIRCI

NİĞDE

Niğde Final Temel Lisesi

12

 

Ortaokul Kategorisi Fikir Yarışması

Derece

  Öğrencinin Adı Soyadı

     İli

Okulu

Sınıfı

1

Ekrem KÖKAL

AFYONKARAHİSAR

Döğer İmam Hatip Ortaokulu

6

2

Ayşenur ÖZKAN

BEYŞEHİR/KONYA

İhsan Kabadayı Ortaokulu

6

3

Emek Ali ERTUHİ

ANKARA

Abdurrahman Şengel Ortaokulu

5

 

Film Yarışması

Derece

 Öğrencinin Adı Soyadı

 İli

Okulu

Sınıfı

1

Bilal ÖZKAN

İSTANBUL

Simurg Akşemsettin Bilgi Evi

 6

2

Halime Eda POLAT

İSTANBUL

Cemil Türker Ortaokulu

 6

3

Baturay TUNÇAT

SAKARYA

Sakarya Anadolu Lisesi

10

2018 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLLERİ

Yarışmada finale kalan 33 projeden ödüle layık görülen 19 projenin sahipleri ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank verdi.