İçindekiler
Dergi Arşivi

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Selin ENGİN / Sanayi ve Teknoloji Uzmanı (Verimlilik Genel Müdürlüğü)

 

Dünya Çevre Günü, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP), çevremizi korumak amacıyla dünya çapında farkındalığı artırmak ve harekete geçmek için düzenlediği en önemli gündür. 1972 yılından bu yana büyüyerek küresel bir platforma dönüşmüş olup 100’ün üzerinde ülkede kutlanmaktadır. Dünya Çevre Günü, her yıl 5 Haziran’da kutlanan en büyük pozitif çevre hareketidir.

2017 Yılı Dünya Çevre Günü, “İnsanların Doğayla Yakınlaşması” Temasıyla Kutlanacak

Dünya Çevre Günü, dünyanın her yerinde herkes tarafından kutlanılan bir gündür. 1972 yılından bu yana vatandaşlar tarafından çevre temizliği, yaban hayatı suçlarına karşı faaliyetler ile ormanların yeniden ağaçlandırılması gibi binlerce etkinlik düzenlenmiştir.

2017 yılı Dünya Çevre Günü teması “İnsanların Doğayla Yakınlaşması-Connecting People to Nature” olarak belirlenmiş olup insanların açık havaya ve doğaya çıkmasını, onun güzelliklerini ve önemini takdir etmesini ve paylaştığımız dünyayı koruma çağrısını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu yıl ev sahibi olan ve temayı belirleyen Kanada, gerçekleştirilen kutlamaların merkezinde yer almaktadır.

Bu yılın teması, insanları “doğanın nasıl bir parçası olabiliriz?” ve “doğaya nasıl derinden bağlıyız?” konusunda düşünmeye davet etmektedir. Tema, bu yaşamsal ilişkiye değer verilmesi ve bu ilişkinin tecrübe edilmesi için eğlenceli ve heyecanlı yolları bulmayı amaçlamaktadır.

Doğanın Değeri

Geçtiğimiz on yıllarda artan çevresel problemler yanında bilimsel çalışmalar, doğal sistemlerin insan refahını desteklediği çok sayıdaki yöntem konusunda insanlara yardımcı olmaktadır. Örneğin okyanuslar, ormanlar ve toprak, sera gazları için büyük depolar oluşturmaktadır. Çiftçiler ve balıkçılar, toprağın üstündeki ve su altındaki doğadan faydalanarak insanların besin ihtiyacını karşılamaktadır. Bilim insanları, dünyanın müthiş biyolojik çeşitliliğini oluşturan milyonlarca türden elde edilen genetik malzemeleri kullanarak ilaçlar geliştirmektedir.

Kırsalda yaşayan milyarlarca insan her iş gününü doğaya bağlı olarak geçirmektedir. Doğa, su kaynakları ve bereketli topraklar sayesinde bu insanların geçimini sağlamaktadır. Ekosisteme karşı kirlilik, iklim değişikliği ve aşırı kullanım nedeniyle oluşacak bir tehdit karşısında ilk mağdur olacak insanlar bu grupta yer almaktadır.

Doğanın hediyelerine ve sağladığı hizmetlere para ile değer biçmek genellikle zordur. Örneğin temiz hava, herhangi bir kıtlık olana kadar genellikle kesin elde edilmiş bir hak olarak düşünülmektedir. Fakat ekonomistler, ekosistem hizmetlerinin trilyon dolarlık değerini ölçmek için yöntemler geliştirmektedir. Bu değer, Kaliforniya’daki dinlence bahçelerindeki meyve ağaçlarından polen yayan böceklerden Himalaya Vadisi’ne tırmanmanın sağlık ve ruhsal faydalarına varan ekosistem hizmetlerini kapsamaktadır.

2017 yılı Dünya Çevre Günü, insanların kendi ülkelerindeki doğal parklara ve diğer yaban hayatı alanlarına gitmesi ve keyfini çıkarması için ideal bir fırsattır. Kanada örneğini takip eden bazı ülkelerdeki park yönetimleri, 5 Haziran günü veya daha fazla bir zaman aralığı için park girişlerini ücretsiz hale getirebilecektir.

Küresel Kent Simgeleri Dünya Çevre Günü’nde Yeşil Olacak

Bu yılki Dünya Çevre Günü’ne ev sahipliği yapan Kanada ve diğer bazı hükümetler ile bazı şirketler ve vatandaşlar dünya çapında binlerce etkinlik düzenlemektedir. Bu etkinliklerin çoğu, bu yılın teması olan insanların doğaya yakınlaştırılmasına yöneliktir.

Dünya Çevre Günü’nde Çin ve Tayland’dan Fas’a ve Kanada’ya kadar birçok ülkede kent simgeleri yeşil ışık ile aydınlatılarak vatandaşlara çevrenin korunması ihtiyacı hatırlatılacaktır. 5 Haziran gecesi, Dubai’deki Burj Khalifa, Empire State Binası ve Torino’daki Mole Antonelliana yeşil ile aydınlatılacak ve çevrenin tehditlerden korunması ihtiyacını vurgulayacaktır. Dünya Çevre Günü’nde yeşile dönecek diğer simgeler; Çin Kanton Kulesi, Pekin Su Küpü, Toronto CN Kulesi, Fas Parlamentosu ile Venedik ve Bangkok şehirlerinin duvarlarıdır. Bu binaların yanı sıra Niagara Şelaleleri ve Panama Kanalı da yeşile dönecek olup daha pek çok simgenin bu listeye katılması beklenmektedir.

Kaynakça: http://worldenvironmentday.global/en/about/connecting-people-nature