İçindekiler
Dergi Arşivi

Bakan Özlü, Başbakanla ile Birlikte Vietnam'da

 

Başbakan Binali Yıldırım, “Vietnam, Uzakdoğu'nun bu bölgesinde son yıllarda çok önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştiriyor. Türkiye de Vietnam gibi kalkınan dinamik bir ülke. Dolayısıyla iki ülke arasında benzerlik var. Nüfusları birbirine yakın, büyüme oranları yüksek. 2020'ye kadar ikili ticaret hacmimizi 4 milyar Dolara rahatlıkla ulaştırabiliriz, bununla ilgili potansiyel mevcuttur” dedi. Yıldırım, Vietnam Başbakanlık Binası'nda Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülkenin, gelecek yıl ilişkilerinin 40'ıncı yılını kutlayacağını hatırlatan Yıldırım, 39 yıl içinde başbakan ve cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı ziyaret yapılmamasının büyük bir eksiklik olduğunu, bu ziyaretle bu eksikliği giderdiklerini söyledi. Türkiye'den Vietnam'a ziyaret gerçekleştiren ilk başbakan olmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Yıldırım, “Vietnam, Uzakdoğu'nun bu bölgesinde son yıllarda çok önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştiriyor. Türkiye de Vietnam gibi kalkınan dinamik bir ülke. Dolayısıyla iki ülke arasında benzerlik var. Nüfusları birbirine yakın, büyüme oranları yüksek. 2020'ye kadar ikili ticaret hacmimizi 4 milyar Dolara rahatlıkla ulaştırabiliriz, bununla ilgili potansiyel mevcuttur” diye konuştu. 

Türkiye ile Vietnam arasında ekonomi, gümrük ve standartlar alanında 3 anlaşma imzalandı
Vietnam Başbakanlık Binası'ndaki ortak basın toplantısı öncesinde, Başbakan Binali Yıldırım ve Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc'un eşliğinde, iki ülke arasındaki anlaşmalar imza altına alındı. Ekonomi Bakanlığı ile Vietnam Planlama ve Yatırım Bakanlığı arasındaki serbest bölgeler, ihraç işleme bölgeleri, ekonomik bölgeler ve özel ekonomik bölgeler alanındaki işbirliğine dair mutabakat zaptını, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Planlama ve Yatırım Bakanı Nguyen Chi Dung imzaladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Vietnam Maliye Bakanlığı arasındaki gümrük alanında işbirliği ve karşılıklı idari yardım anlaşması, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile Vietnam Maliye Bakan Yardımcısı Vu Thi Mai tarafından imzalandı. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Vietnam Standartlar, Meteoroloji ve Kalite Departmanı (STAMEQ) arasındaki eylem planını ise TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz ile STAMEQ Genel Müdürü Tran Van Vinh imzaladı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Gelecek yıl diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yıl dönümünü kutlayacağız. 40'ıncı yılda Vietnam ile Türkiye arasındaki kültürel faaliyetlerin daha da yoğunlaştırılmasını ve 2018'in kültür yılı ilan edilmesini teklif ediyorum” dedi. Başbakan Yıldırım, Uluslararası Kongre Merkezi'nde, Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ve Vietnam'ın Doğu ve Batı kültürleri arasında sentez yapabilen iki ülke olduğunu belirtti. Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasında Asya'nın Batı ucunda, Vietnam'ın ise Asya'nın Doğu ucunda konuşlanmış iki ülke olarak uzun bir tarihe sahip olduklarını ifade eden Yıldırım, “İki ülke de kültürel miraslarını günümüze kadar koruyarak modernleşme başarısını göstermiş iki büyük millettir. Vietnam'ın kurucusu Ho Amca gelecek nesillere çok güzel bir ülke emanet etmiştir. Aynı şekilde Türkiye'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları da bizlere güzel bir ülke emanet etmiş. Biz de bu emaneti gelecek kuşaklara aynı şekilde daha gelişmiş bir ülke olarak teslim etmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Yıldırım, ziyareti sadece Hanoi ile sınırlı olsa da yükselen ejderhanın kentindeki ekonomik büyüme ve gelişmeyi görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Vietnam'ın son yıllarda gösterdiği ekonomik ve sosyal kalkınmanın Türkiye tarafından da yakından takdirle izlendiğini anlatan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu: "İlişkilerin kazanmakta olduğu derinlik, çeşitlilik ve gelişmeden duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Siyasi iş birliğinin daha da gelişmesi, iki ülke arasındaki ortaklığın temellerini de güçlendirecek ve her iki ülke halkının refahının gelişmesine katkı sağlayacak. Önemli bir stratejik ve ticari ortak olarak gördüğümüz Vietnam ile ticaret, ekonomi, kültür ve turizm alanında ilişkilerimize daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Gelecek yıl diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yıl dönümünü kutlayacağız. 40'ıncı yılda Vietnam ile Türkiye arasındaki kültürel faaliyetlerin daha da yoğunlaştırılmasını ve 2018'in kültür yılı ilan edilmesini teklif ediyorum."

Başbakan Yıldırım, Vietnam Başbakanı Nguyen'in Türkiye'ye Vietnam'dan ziyaret gerçekleştiren ilk başbakan olmasından büyük memnuniyet duyacağını belirterek, Nguyen'i Türkiye'ye davet etti.