İçindekiler
Dergi Arşivi

Mükemmellik yolunda değişim yönetimi 2. Erciyes mükemmellik zirvesi tamamlandı

 

2014 yılı başında faaliyete geçen Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Kayseri Temsilciliğince geçen yıl ilki düzenlenen Erciyes Mükemmellik Zirvesi’nin ikincisi bu yıl 19 Ekim 2016 tarihinde düzenlendi. Sempozyumun bu yılki ana teması, “Mükemmellik Yolunda Değişim Yönetimi” olarak belirlendi.

İş, sanat ve akademi dünyasının önde gelen temsilcilerini buluşturan Zirveye, Kayseri Vali Yardımcısı Zekeriya Güney, KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, KalDer Kayseri İstişare Kurulu Başkanı Murat Başyazıcıoğlu ve istişare kurulu üyeleri katıldı. KalDer tarafından ücretsiz sunulan sempozyumu yaklaşık 600 katılımcı izledi. İzleyenlerin çoğunluğu iş dünyasından olurken üniversite öğrencileri de katılım sağladı. Zirvenin açılış konuşmasını yapan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, değişimin önemine dikkat çekti. Başarıyı yakalamak ya da başarılarını sürdürmek isteyen şirketlerin, kurumların değişimi iyi yönetmek zorunda olduklarını dile getiren Buket Eminoğlu Pilavcı, "Başarının olmazsa olmaz koşulu sizlerin de çok iyi bildiği gibi sürekli gelişmedir. Bu da ancak değişimle sağlanabilir. Başarıyı yakalamak ya da sürdürmek isteyen kurum kuruluşlar değişimi iyi yönetmek zorundalar. Anadolu'daki gelişim ve büyümeye önem vereceğiz" diye konuştu.

Dijital değişimin baş döndürücü bir hızla ilerlediğine dikkat çeken KalDer Kayseri İstişare Kurulu Başkanı Murat Başyazıcıoğlu ise yaşadığımız çağda değişime karşı durmanın imkânsız olduğuna işaret etti. Başyazıcıoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Değişimin hızlı olduğu ve bundan sonraki dönemde çok daha hızlı olacağı aşikârdır. Sadece robotlardan oluşan fabrikalar, trafikte kendi kendine seyahat eden araçlar, günlük hayatımızda yapay zekâ ile pek çok işimizi kolaylaştıracak robotlar, pek çok kamu hizmetinin dahi robotlarla veya otomasyonla sağlanabilecek olması, tüm bunların iş hayatımıza yansımaları... Bunlar olurken ve olacak iken Mükemmellik Modeli'nin özellikle vurguladığı gibi değişimi, tüm paydaşlar yani çalışanlar, müşteri, hissedar ve toplum için değer katmaya odaklı şekilde yürütmek çok daha kıymetli hale gelecektir." Vali Yardımcısı Zekeriya Güney ise küreselleşen ve adeta global bir köy haline gelen dünyada, özel sektörde, kamu sektöründe, özel idarelerde ve toplumun her kesiminde kalite anlayışının yaygınlaştırılarak mükemmellik kültürüne dönüştürülmesinin, Türkiye'nin rekabet gücünün ve refah seviyesinin artırılması bakımından önemli olduğunu vurguladı. Güney, başarıya ulaşmış, başarının tadını almış ve bu başarıyı sürekli kılmayı amaç edinen kişi ve kurumları değişimi iyi yönetmek zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Sempozyum kapsamında değişim yönetimi ve dijital dönüşüm konuları tartışılarak, kamu ve özel sektörün önemli isimleri, değişimi yönetme konusundaki tecrübe ve deneyimlerini, sanayiciler, kamu çalışanları, ticaret erbabı, akademisyenler, üniversite öğrencileri ve tüm katılımcılarla paylaştılar. 

“Tüm Paydaşlara Değer Katarak Değişim Yaratmak” başlıklı birinci oturum Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu başkanlığında OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk ve LC Waikiki Yönetim Kurulu ve KalDer Yönetim Kurulu Üyesi Necip Özçer’in katılımı ile yapıldı. Değişimin, sadece değişmiş olmak için değil, aslında değer yaratmak için olması gerektiği ve bu anlamda EFQM Mükemmellik Modelinin ruhunda yer alan “tüm paydaşlar için değer yaratma” yaklaşımı da göz önüne alınarak müşteri, çalışan, hissedar ve toplumdan oluşan paydaşlar için ne tür değerler yaratarak değişim sağlanabileceği bunu başarmış kurumlardan örneklerle paylaşıldı. Konuşmacılar, kurumlarındaki sosyal sorumluluk projelerinden ve dijital çağa doğru geçişte değişimi yönetirken paydaşlarına nasıl değer kattıkları ile ilgili deneyimlerinden bahsettiler.

“Dijital çağ neler getirecek? Gelecek kurgusu nasıl olacak? İs¸ dünyamız buna hazır mı? Daha iyi hazırlanmak için başkaca neler yapılmalı? ” gibi soruların cevabının arandığı “Endüstri 4.0 ve Değişim Yönetimi” başlıklı ikinci oturum Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven başkanlığında yapıldı. Konuşmacı olarak katılan Siemens İcra Kurulu Üyesi ve Dijital Fabrika Bölüm Direktörü Ali Rıza Ersoy ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü ve KalDer Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Yılmaz sunumlarında bu sorulara cevap arayarak deneyimlerini aktardılar. Konuşmacılar, Endüstri 4.0 kavramı, dijital çağ ve ülkemizde bu konulara yönelik yapılan çalışmaların ne seviyede olduğu ile ilgili bilgilerini paylaştılar.

Etkinliğin son oturumunda ise tiyatro oyuncusu ve yönetmeni, sinema ve dizi oyuncusu Altan Gördüm teknoloji ve buna bağlı değişen toplum yapısı içinde sanat dünyasının nasıl evrildiği üzerine görüşlerini katılımcılarla paylaşırken özellikle oyunculuğa ilgisi olan öğrencilerle yaptığı etkileşimli uygulama salondakilere keyifli ve ilginç anlar yaşattı. Etkinlikte ayrıca KalDer'e yeni üye firmalara rozetleri takıldı ve üyelik belgeleri takdim edildi. Öte yandan Simfer ve Turkuaz Seramik firmaları Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi'ne imza attılar.