İçindekiler
Dergi Arşivi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Görevi Özlü’den Devraldı

 

Cumhurbaşkanlığı 2018/1 Karar Sayısıyla 9 Temmuz 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atanan Mustafa Varank, görevi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Dr. Faruk Özlü'den devraldı. Bakanlığın makam toplantı salonunda 10 Temmuz’da gerçekleştirilen devir teslim töreninde konuşan Varank, Özlü'nün Bakanlık dönemindeki gayret ve emeklerine yakından şahit olduğunu söyledi. Varank, “Bu vesileyle kendilerine milletimiz adına da ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Yapacak çok işimiz var, çok yoğun bir gündemimiz olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonunu hayata geçirmek için ‘bismillah’ diyerek hemen çalışmaya başlayacağız. Rabbim inşallah milletimize karşı bizleri mahcup etmesin, bizlere hayırlı, faydalı hizmetler yapmayı nasip etsin” diye konuştu.

Dr. Faruk Özlü de 24 Mayıs 2016 tarihinden bugüne görevi taşımaktan büyük onur ve gurur duyduğunu belirtti. Görevinin, millete ve devlete hizmet etmek için emanet edildiğini hiç unutmadığını vurgulayan Özlü, alanıyla ilgili en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını anlattı. Özlü, çalışmaların çerçevesini “Bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye” hedefine yönelik adımlarla belirlediklerine işaret ederek, “4 yapısal dönüşüm çalışması yaptık. Bunlardan ikisi yasalaştı, birisi Meclis'te, bir diğeri de diğer bakanlıklarla koordinasyon aşamasında. 26 ay boyunca 693 yeni Ar-Ge merkezi, 231 tasarım merkezi, 17 teknopark ve 26 yeni OSB'yi milletimizin hizmetine sunduk. İnanıyorum ki ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında önemli bir kaldıraç görevi görecek olan bu vizyon, bundan sonra da korunacak ve daha da ileriye götürülecektir” değerlendirmesinde bulundu.


“Makamlar geçici, halka hizmet aşkı kalıcı”
Varank'a çok iyi bir altyapı bırakmanın onur ve gururunu yaşadığını dile getiren Özlü, Türkiye'nin bilim, teknoloji ve sanayi temelli kalkınma ivmesinin artarak devam edeceğine yürekten inandığını vurguladı. Makamların gelip geçici, halka hizmet aşkının ise kalıcı olduğu bilinciyle çalıştıklarının altını çizen Özlü, bundan sonra da hangi makamda olursa olsun aynı aşk, şevk ve azimle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Özlü, görevi boyunca kendisine eşlik eden çalışma arkadaşlarına, sanayicilere, sivil toplum kuruluşlarına, bilim insanlarına, üniversitelere ve diğer tüm paydaşlara teşekkür ederek, “Beni bu göreve uygun görüp onurlandıran ve bu ülkeye Bakan olarak da hizmet etme şansı veren Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Sayın Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından tebrikleri kabul eden Varank'ı, ailesi de yalnız bırakmadı. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da katıldı.

BAKANLIĞIMIZ, “SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI”  OLARAK YENİDEN YAPILANDIRILDI

Bakanlığımız, 10 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeniden yapılandırıldı. 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre ismi “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” olarak değiştirilen Bakanlığımızın yapısında şu değişiklikler yapıldı: Daha öncesinde ayrı birimler olarak hizmet veren Sanayi Genel Müdürlüğü ile Verimlilik Genel Müdürlüğü birleştirilerek “Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü” olarak yeniden yapılandırıldı. Kalkınma ajanslarının koordinasyonunu sağlamak ve bunlarla ilgili iş ve işlemleri yürütmek amacıyla “Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü” kuruldu. Daha önce Ekonomi Bakanlığı bünyesinde bulunan Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ise Bakanlığımızın hizmet birimi olarak yapılandırıldı.

BAKAN VARANK, İTÜ GÜNEŞ ARABASI EKİBİNİ BAKANLIK'TA KABUL ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi'ni (İTÜ GAE) 19 Temmuz’da Bakanlık'ta kabul etti. İTÜ Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği gibi branşlardan öğrencilerin bir araya gelerek ürettiği yeni nesil güneş enerjili araç “B.O.W. İSTKA” hakkında bilgi alan Varank, görüşme sonrasında aracı inceledi. Varank, gelecek yıl Avustralya'da düzenlenecek World Solar Challenge'de derece almak isteyen ekibe her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını belirterek, şunları kaydetti: “İnşallah destek olmaya çalışacağız. Sizi orada görmeyi, ülkemizi temsil etmenizi isteriz. Tasarım ve uygulamada da katkı sağlamak isteriz. Aracı beğendim ama gençleri daha çok beğendim. Bize böyle gençler lazım. Küçükten büyüğe teknolojiyi sevdirerek bir atılım yapmamız gerekiyor. Gençlerimiz başarılı olursa hep beraber mutlu oluruz. Bilim ve teknolojiyi gençlerimizin öncelikli gündemi yapmak ve gençlerin Ar-Ge çalışmalarını desteklemek için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz.”

“B.O.W. İSTKA 14 senelik çalışmanın ürünü”
İTÜ GAE Strateji Grup Sorumlusu Ömer Nezih Atalay da 14 senelik çalışmanın ürünü olan ve test sürüşü için 16 Temmuz'da İstanbul'dan yola çıkan aracın, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa ve Eskişehir'den sonra 5 günlük turun son durağı Ankara'ya ulaştığını söyledi.

Ekibin, bugüne kadar 120'nin üzerinde mezun verdiğini dile getiren Atalay, güneş enerji sistemleri ve elektrikli araç teknolojileri üzerine çeşitli alanlarda AR-GE çalışmaları yapmak ve bu doğrultuda araçlar tasarlayarak, uluslararası standartlarda yerli, kaliteli ve rekabetçi ürünlerin gelişimine katkıda bulunmak istediklerini bildirdi.

Atalay, İTÜ GAE'nin 2004 yılından bu yana 9 araç tasarladığına dikkati çekerek, alternatif enerjiyle çalışan geleceğin araçlarını üretmek, teorik bilgileri pratiğe dönüştürmek, uluslararası standartlara uygun yeni ürünler ortaya koymak amacıyla yola çıktıklarını vurguladı. Bakan Varank, gençlerin isteği üzerine B.O.W. İSTKA üzerine imzasını attı.

BAKAN VARANK’IN İLK ZİYARETİ “TEKNOKENT İSTANBUL”A

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ndeki Teknopark İstanbul’u ziyaret etti.

Meskûn mahal insansız müdahale aracına ilişkin incelemelerde bulunan Varank, blockchain teknolojisi üzerinden kimlik tanımlama, anne sütünün sigara, GDO gibi zararlı maddelerden arındıracak filtreleme yöntemi, yüksek performanslı UV fotodedektörler için yapay alttaş üretilmesi hakkında bilgi aldı.

Varank, ziyareti sırasında artırılmış gerçeklik gözlüğünü de deneyimledi. Söz konusu gözlük, örneğin araba tamiri yapılırken yol gösterici olma özelliği taşıyor. Mustafa Varank, Teknopark İstanbul’u gezerken Altınay firmasının bomba imha, mayın temizleme, drone gibi hava ve kara araçlarını da inceledi. Böylelikle Bakan Varank, göreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini Teknopark İstanbul’a gerçekleştirmiş oldu.

BABAYİĞİT'LER İLE İLK TOPLANTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 24 Temmuz’da Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu kabul etti. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaptıktan sonra, Bakan Varank'a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarete Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkan Yardımcıları Tuncay Özilhan ve Taha Yasin Öztürk ile Ahmet Nazif Zorlu, Ahmet Akça, Kaan Terzioğlu, Kamil Süleyman Yazıcı ve Okan Baş katıldı. Toplantıda, Bakan Varank ve Yönetim Kurulu, Türkiye'nin Otomobili Projesi'nin son durumunu masaya yatırdı. Varank, yol haritasına ilişkin bilgi aldı. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. 

BAKAN VARANK TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU CEO’SUNU KABUL ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ı kabul etti. Bakan Varank, “Elektrikli Otomobil, ileri teknoloji ekosisteminin de önemli bir öncüsü olacaktır” dedi.

İstanbul Dolmabahçe’de gerçekleşen kabul yaklaşık bir saat sürdü. Görüşme sonrasında açıklama yapan Bakan Varank, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Sayın Mehmet Gürcan Karakaş ile verimli bir toplantı yaparak projenin yol haritasını değerlendirdik. Elektrikli Otomobil, ileri teknoloji ekosisteminin de önemli bir öncüsü olacaktır” dedi.

Bu alanda başarılı olunması gerektiğine vurgu yapan Varank, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ile ortaya çıkan bu projenin takipçisiyiz. Ülkemizin gelecekte çok önemli fırsatları yakalayabilmesi için otomobil projesinin mutlaka başarılı olması gerekiyor. Bu sadece bir otomobil projesi değil, yeni bir teknolojik ekosistem oluşturma hamlesidir. Dünyanın nereye yöneldiğinin farkındayız. Artık akıllı şehirler ile entegre otomotiv teknolojileri, yapay zeka tabanlı otonom sürüş algoritmaları, akıllı şarj alt yapıları ve benzeri alanlarda girişimci firmalarımız için fırsatlar bulunmaktadır. Bu fırsat penceresini çok iyi değerlendireceğiz. Dünya ile rekabette; insan kaynağımız da cesaretimiz de fazlasıyla var” diye konuştu.