İçindekiler
Dergi Arşivi

Singapur - Türkiye İş Formu

 

Başbakan Binali Yıldırım, bundan sonraki on yıllarda Türkiye'nin en istikrarlı ülke olacağını bildirdi.  Başbakan Yıldırım, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Singapur İş Konseyi ortaklığında, Ritz Carlton Millenia Otel'de düzenlenen Singapur-Türkiye İş Forumuna katıldı. Başbakan Yıldırım, Singapur ile Türkiye arasında büyük fırsatlar olduğuna dikkat çekerek, Mersin Limanı'na ilişkin projelerin yanı sıra birtakım projeler olduğuna değindi. Türkiye'nin son 15 yılda destan yazdığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: “Bir Türkiye, üç Türkiye oldu. 2002'ye göre 2017'ye geldiğimizde ülkeyi üçe katladık. Her yıl ortalama, son 14 yıl yüzde 5-6 arasında büyüme sağladık. Burada bitmiyor, daha bizim gelecek 15 yılda bu kadar büyümemiz var. Yıllık yüzde 5-6 büyüme potansiyelimiz var. Bu ne demektir? Yeni iş, yatırım imkanları var. Bu imkanları pekala Singapurlu iş adamları, yatırımcılar Türk ortaklarıyla gerçekleştirebilirler. Bunun sadece Türkiye'de olması da gerekmiyor. Türkiye'de konuşlanıp, Kafkaslar'da, Orta Asya'da, Ortadoğu'da, Afrika'da, Balkanlar'da, her yerde iş yapabilirler. Özellikle önümüzdeki 10 yıl içinde, bölgede muazzam iş potansiyeli var. Suriye'de, Irak'taki bu karışıklık herhalde ömür boyu devam edecek değil. Bunun sona erdirilmesi için Türkiye, diğer ülkelerle çok büyük gayret sarf ediyor. Dolayısıyla bu bölgelerin imar edilmesi, yapılması, oradaki yaraların sarılması, oradaki insanların geleceğe hazırlanması, büyük imkânlar, gayretler gerektiriyor. Bunu beraber yapabiliriz." Singapur'un güçlü finans kaynağına sahip olduğuna işaret eden Yıldırım, "Temasek, CIC, devletin imkanları... Bir yandan da tecrübe var. Türk müteahhitleri bugün dünyada yüklendikleri iş bakımından Çin'den sonra geliyor. Çok büyük tecrübeleri var. Tecrübe, yetişmiş iş gücü, kapasite, finansal imkânlarla bir araya gelince pek ala çok güzel işler başarılabilir” dedi.

Yeni havalimanı açıldığında uçuşlar daha da artacak
Başbakan Yıldırım, dünya çapında gelişmiş hava yolu ağı bulunan Türkiye'den, dünyanın 236 noktasına doğrudan uçuş olduğunu bildirdi. Singapur ile Türkiye arasında da her gün uçuş olduğunu söyleyen Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni havalimanı açıldığında bu uçuşların daha da artması mümkün hale gelecek. Üstelik 6. trafik hakkı da her iki tarafta geliştirilmiş olacak. Böylece Uzak Doğu'yu, Asya coğrafyasına, Singapur'la ulaşacağız. Ortadoğu'ya, Avrupa'ya, Afrika'ya da ulaşmış olacağız. İki tane nokta, biri Avrupa'nın Asya ile birleştiği yerde, Türkiye, biri de Uzakdoğu'ya, Avusturalya'ya açılan kapı, Singapur. O bakımdan birbirimize benzeyen önemli özelliklerimiz var. Bunu bir sinerjiye, katma değere dönüştürmemiz pekala mümkündür. Bunun için Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı, diğer anlaşmalar gözden geçirilecek."

Yıldırım, iş adamları, yatırımcılar için güven ve öngörülebilirliğin önemli olduğuna dikkati çekerek, şu görüşlere yer verdi:

"Evet, biz geçen yıl kötü bir tecrübe yaşadık. Hiç olmaması gereken bir iş oldu. Türkiye'de bir küresel terör örgütü, demokrasiyi yok etmek, cumhurbaşkanı, hükümeti ortadan kaldırmak için bir girişim başlattı ama vatanını, bayrağını seven Türk milleti bu alçak girişime izin vermedi. Biz gerçek dost olarak o günden sonra ülkeleri de gördük, sözde dostlarımızı da gördük. Singapur gerçek dostlarımızdan biriydi. Çünkü hemen Türkiye Cumhuriyeti, devletimiz tarafında yer aldılar, bu yönde beyanda bulundular. Bu olayı saymazsak son 15 yıldır Türkiye büyümeye devam ediyor. Geçen yıl bu olaya rağmen yılın sonunda yüzde 2,9 büyümeyi başardık. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5, ikinci çeyrekte daha fazla, yüzde 7 civarında büyüme öngörüyoruz. O bakımdan geleceğe yönelik 'Acaba Türkiye'de bir istikrarsızlık olur mu, olmaz mı' diye bir soru akla gelebilir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak buradan söylüyorum, bundan sonraki gelecek on yıllarda en istikrarlı ülke Türkiye olacak. Bunu açıkça söylüyorum." Başbakan Yıldırım, Singapur'un önümüzdeki yıl ASEAN Dönem Başkanı olacağını vurgulayarak, "Ağustos başında sektörel diyalog ortağı olduk. Ümit ediyorum ki gelecek yıl ASEAN bünyesinde de Türkiye'nin daha etkin şekilde rol alması için Singapur gereken desteği, katkıyı verecektir. Gelişmiş serbest ticaret anlaşması, Türk ve Singapurlu yatırımcılara, iş adamlarına büyük imkanlar sunuyor. Bu imkanları en iyi şekilde kullanacağınıza inanıyorum." diye konuştu. 

Singapur-Türkiye İş Forumuna, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Recep Akdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mehmet Muş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halis Dalkılıç, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, milletvekilleri, bazı bürokratlar ve iş adamları katıldı.