İçindekiler
Dergi Arşivi

Üsküdar Bilim Merkezi Açıldı

 

Üsküdar Bilim Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, yerli ve milli İHA ve SİHA’ları geliştiren Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi ve T3 Vakfı Üyesi Lütfü Haluk Bayraktar’ın katıldığı törenle 5 Kasım’da açıldı.

Her gün 500 öğrenciyi bilimle buluşturacak olan merkezde önümüzdeki yıldan itibaren iletişim, robotik, otomotiv, finans, enerji, doğa bilimleri ve tıp teknolojileri temalarında geniş kapsamda hizmet verecek. Açılış töreninde 6-14 yaş aralığında 500 öğrenciye seslenen Bakan Varank, “Sizler kâşif nesiller olarak yetişmelisiniz. Sizler için açılan bilim merkezlerini, okulunuz, eviniz gibi görmeli, buralarda vakit geçirmelisiniz” dedi.

“Bilim Yaşanarak Öğretilecek”
Bakan Varank, Üsküdar Bilim Merkezi’nin 1. fazının açılışında çocuklarla ve gençlerle buluştu. Burada öğrencilere hitap eden Varank, “Ekonomi ve siyaset başta olmak üzere birçok alanda önde olan toplumlar, bunu sahip oldukları bilgiye ve bilimsel kapasitelerine borçludurlar” dedi. Bilgiyi elinde tutan toplumların çağa yön verdiğini vurgulayan Varank, bilimin yaşanarak öğretileceği tesisin çocuklara hayırlı olmasını diledi.

“Eviniz Gibi”
Varank, geleceğin, bilime ayak uydurup onu keşfedenlerin olacağını belirterek, “Sizler kâşif nesiller olarak yetişmelisiniz. Sizler için açılan bilim merkezlerini, okulunuz, eviniz gibi görmeli, buralarda vakit geçirmelisiniz” dedi.

“Övünmekle Yetinemeyiz”
Bilim ve tekniğin büyük bir birikimle geldiği noktaya temas eden Varank, “Mirasçısı olmakla gurur duyduğumuz medeniyetimizin, birçok alanda bilim mirasına sağladığı katkılarla sadece övünmekle yetinemeyiz. Bilimi ve teknolojiyi ithal eden, taklit eden bir toplum olmak bize yakışmaz” diye konuştu.

“Yarışın İçinde Olacağız”
Bakan Varank, bilimin önemli bir yarış olduğunu ve bu yarışın günümüzde daha da hızlandığını işaret ederek, “Biz de millet olarak sonuna kadar bu yarışın içinde olacağız. Bu bizim hem tarihi hem de geleceğe karşı sorumluluğumuzdur” vurgusunu yaptı.

“Her Yaşta Sevilmeli”
Milli Teknoloji Hamlesiyle Türkiye’nin aydınlık geleceğini inşa etmeyi hedeflediklerini söyleyen Varank, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bilim ve tekniğin her yaşta sevilmesi, yaşanması ve paylaşılması için gayret ediyoruz. TÜBİTAK da bu açıdan çok değerli çalışmalar yürütüyor” bilgisini paylaştı.

“Yaygınlaştıracağız”
Büyük önem verdikleri bilim merkezlerinin sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Varank, bugüne kadar Konya, Kocaeli, Bursa, Kayseri ve Elazığ olmak üzere 5 bilim merkezini tamamladıklarını ve 6’ncısının açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti. Varank, gelinen noktanın, ne kadar doğru bir iş yapıldığının göstergesi olduğunu, gençlerin, çocukları ve ailelerin bilim merkezlerine gösterdikleri ilginin kendilerini heyecanlandırdığını ifade ederek, “bununla elbette yetinmeyeceğiz, hızla bilim merkezlerimizi diğer şehirlerimize de yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

Her Gün 500 Öğrenci
Bilim merkezlerindeki sergilerle bilime adeta dokunulduğunu anlatan Varank, şunları kaydetti:
“Merkezimizde, konferans salonuyla birlikte ayrıca, girişimciler için ofis alanları ve donanım geliştirme atölyelerimiz de mevcut. Merkezimiz her gün 500 öğrencimizin ders görebileceği bir kapasiteye sahip. Tabii bu daha ilk faz. Önümüzdeki yıl İletişim, Robotik, Otomotiv, Finans, Enerji, Doğa Bilimleri ve Tıp Teknolojileri temalarında geniş kapsamda hizmet verecek olan 2. ve 3. fazları da hizmete sokacağız. Tüm etaplar tamamlandığında yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik toplam sergi alanına ulaşacağız.”

“Bilimin Yaşı Olmaz”
Varank, merkezin özgün bir mimarisi olduğunu belirterek, “Zengin içerikleriyle bu güzel merkezimizi gençlerimize, çocuklarımıza, milletimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. “Bilimin, öğrenme heyecanının yaşı olmaz.” ifadesini kullanan Varank, merkezin 7’den 70’e tüm bilim meraklılarına açık olacağını söyleyerek eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Üsküdar Belediyesi’ne, TÜBİTAK’a ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’na teşekkür etti.

Dene-Yap
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, ilk fazının açılışı yapılan yüksek teknoloji yıldızlarının eğitim alacağı merkezde T3 Vakfı’nın Dene-Yap Atölyeleri’nin 1 buçuk yıldır faaliyette olduğunu ifade etti. Bayraktar, konuşmasına şöyle devam etti: “Burası sadece bir bilim merkezi değil, içindeki Dene-Yap Atölyeleri ve bunun yanında Girişim Merkezi’yle birlikte bir bilim ve yüksek teknoloji kompleksi. Proje tamamlandığında içinde finans, otomotiv, robotik, iletişim, doğa bilimleri, enerji, tıp teknolojileri, havacılık ve uzay sergi galerisinin de bulunacağı bütünleşik bir kompleks olarak yerini alacaktır. Merkez, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için önemli bir kilometre taşıdır, teknolojiyi üreten bir Türkiye için devreye aldıkları eserin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum.”

Varank, törenin ardından merkezi gezerek yapılan çalışmaları inceledi.