İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Büyük İşletme Sürdürülebilir Üretim Kategorisi Birincilik Ödülü

 

ÇOK KATMANLI ÜRETİM İLE HURDA VE BOYA MADDESİ TASARRUFU PROJESİ
(TÜRK PRYSMİAN KABLO VE SİSTEMLERİ A.Ş.)

Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. olarak yenilikçi, ileri düzey teknoloji barındıran, standartlara uygun en üst kalite ve güvenliğe sahip ürünler ve servisler sunarak sektöre değer katmak için çalışmaktadır. Bu uygulamaları hayata geçirirken tüm proseslerde sürekli iyileştirme uygulamalarını prensip edinerek gelişimi ve sektördeki öncülüğü sürdürmeyi hedeflemektedir.

Çok Katmanlı Üretim ile Hurda ve Boya Maddesi Tasarrufu Projesi kapsamında, kablo üretiminin ana bileşenlerinden birisi olan yalıtkan malzemedeki hurda oranının ve yapılan iyileştirme ile boyama özelliğine sahip malzemenin kullanım miktarlarının azaltılması amaçlanmıştır.

Projenin tanımlanması sırasında her yıl belirlenen iyileştirme hedeflerinin gerçekleştirilmesi için makina bazında pareto analizi yapılarak hurda miktarları analiz edilmiş ve iyileştirme yapılabilecek makinalar belirlenmiştir. Yapılan detay çalışmalar sonucunda ise ana hurda kaynağının renk değişimi sırasında atılan akıntı hurdalarından meydana geldiği anlaşılmıştır. Bu proses sırasında, yalıtkan malzemenin bakır iletken üzerine kaplanması (ekstrude edilmesi) ile damar üretimi sağlanmaktadır. Yapılan renk değişimlerinde ana ekstruder içerisindeki tüm boyalı malzemeler temizleme sırasında akıtılarak hurdaya atılmaktadır. Yurtdışından alınan ve tekrar kullanılması mümkün olmayan malzeme direkt olarak hurda olmaktadır. Bu proseste oluşan hurda miktarını azaltmak için mevcut olanaklar ile iki katmalı üretim uygulamasına geçmek için karar verildi ve Böylece alt katmanda natural (ana) malzeme kullanılırken, üstteki 100 micronluk ikinci katmanda renklendirilmiş malzemenin kullanılmasına başlanmıştır.

Bu yöntem değişikliği ile;

1- Renk değişiklikleri sırasında ana extruder yerine yardımcı ekstruderdeki malzeme akıtılarak renk değişimi uygulamasına geçilmiş olundu. Böylece önceden renk değişimi başına atılan %75’lik iyileşme sağlanmıştır.

2- İki katmanlı üretim uygulamasına geçilmesi ile değişiklik öncesi boyamış olduğumuz tüm hacim yerine sadece 100 micronluk üst katman boyanmaya başlanmıştır. Böylece alt katmanda kullanılan boya malzemesinde yıllık 2 tonluk tasarruf sağlamıştır.