İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi Birincilik Ödülü

 

SOLVOYO KAPALI ÇEVRİM PERAKENDE BÜTÜNLEME YÖNETİM PLATFORMU PROJESİ
(SOLVOYO YAZILIM ARAŞTIRMA GELİŞTİRME TİC. LTD. ŞTİ.)
 

Solvoyo Yazılım tarafından geliştirilen proje kapsamında perakende mağazacılık alanında bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Mağazalar tarafından kural tabanlı olarak yapılmakta olan sipariş sürecinin uzun zaman almasının yanında matematiksel optimizasyonun olmaması nedeniyle gereksiz stok maliyetleri ve satış kayıpları ile karşılaşılmaktaydı. 1000 adetten fazla ürüne sipariş verilmesinin gerekli olması nedeniyle bazı ürünlerde sipariş verilmemesi gibi durumlar yaşanabilmekteydi. Siparişler esnasında stoklarda bulunan Son Kullanma Tarihi (SKT) olan ürünlerin tarihsel kısıtlarının dikkate alınmaması gereksiz imha maliyetlerine yol açmaktaydı. Bunlara ilave olarak mağazalara ürün sağlayan tedarikçilerin özel sipariş günlerinin olması, bayram gibi özel günlere yönelik siparişlerin etkin planlanamaması ise kazanç kaybını getirmekteydi.

Projenin amaçları; mağazalardaki her bir ürün için en iyi stok hedefini belirlemek, ürün bulunabilirliğinin artırmak ve insan faktörünü en aza indirerek hata riskinin asgari düzeye indirmek olarak belirlenmiştir.

Solvoyo tarafından geliştirilen Kapalı Çevrim Perakende Bütünleme Yönetim (Closed-loop Retail Operational Management (CLROM)) platformu ile binlerce mağazadan oluşan bir tedarik zinciri süreçleri baştan sona izlenebilir hale gelmiş, 10 TB’lık büyük verinin (BIG DATA) bulut üzerinde değerlendirilip işlenebilmesi sayesinde bütün sürecin el değmeden yönetilebilir olması sağlanmıştır.

Projenin hayata geçirilmesi ile firmanın binlerce mağazası ve onlarca deposunun günlük bütünleme planları Solvoyo’nun sağladığı hizmet ile planlanmaya başlanmıştır. Bu sayede stok devir hızının dünya standartlarının yarısına yakın bir değere indirilmesiyle stok maliyetlerinde yaklaşık %8’lik bir tasarruf (yaklaşık 2.5 Milyon TL) sağlanmıştır. Sıfır stok (yok satma) %0’lara varan bir iyileştirme sağlanarak %5’e düşmüş ve doğru zamanda doğru yerde doğru ürünün bulundurulmasıyla yaklaşık 3 milyon ABD Doları tasarruf sağlanmıştır. Projenin yıllık sağladığı fayda yaklaşık 10 milyon TL’dir.