İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi İkincilik Ödülü

 

DERİ SANAYİ YARMA DERİ ATIKLARININ ET ÜRÜNLERİNDE KULLANIMINA YÖNELİK KOLAJEN KILIF ÜRÜN VE ÜRETİM PROSESİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ
(KAZLIÇEŞME DERİ ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.)

Deri sanayi yarma deri atıklarının et ürünlerinde kullanımına yönelik kolajen kılıf ürün ve üretim prosesinin geliştirilmesi projesi, ham deri işleme prosesinden atık olarak çıkan yarma deriden, sucuk üretiminde kullanılan doğal kolajen kılıf üretiminin gerçekleştirilmesini içermektedir. Endüstriyel bir atığın katma değerli bir ürüne dönüşümünü içeren bu proje, ülkemizde bulunmayan bir know- how'ın kazanımını gerçekleştirirken, aynı zamanda ithal ikâmesi oluşturarak ülke sermayesinin yurt içinde kalmasına da katkıda bulunmuştur.

Projede, hem bilinmeyen bir proses olan kolajen kılıf üretim prosesi tasarlanmış, hem de proses için bir takım kritik noktalara sahip olan ekipmanlar proje içerisinde tasarlanıp imal edilmiştir. Bu şekilde farklı teknoloji alanlarının iş birliği ile gerçekleştirilmiş olan proje ile önemli ölçüde katma değer sağlanmıştır.

Sucuk, ülkemizde yüz yıldan uzun süredir üretilmekte ve sevilerek tüketilmektedir. Sucuğu oluşturan etin doldurulduğu kolajen kılıflar ise Avrupa’da 1900’lü yılların başından beri üretilmekteyken ülkemizde bu ürünlerin üretimine yönelik teknoloji bu bugüne kadar bulunmamaktaydı.

2013 yılında başlatılan ve 3 yıllık araştırma geliştirme periyodunun sonunda tamamlamış olan bu proje ile tamamıyla yurtdışına bağımlı olduğumuz ve dünyadaki üreticilerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen bir alanda, %100 yerli teknoloji ile kolajen sucuk kılıflarının üretimi başarılmıştır.

Kolajen sucuk kılıflarının üretilerek iç piyasaya sunulması ile yıllık milyonlarca Dolarlık ithal ikâmesi sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca tamamlanan proje sonucunda edinilen know-how geliştirilerek yenilebilir salam, sosis, sucuk kılıfları ve doğal gıda ambalaj malzemeleri üretilerek ithal ikamesinin artırılması ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.