İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi Teşvik Ödülü

 

YÜKSEK HIZLI BETON TAŞIMA KOVA SİSTEMİ PROJESİ
(ELKON İNŞAAT MAKİNALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.)

 

Yüksek Hızlı Beton Taşıma Kova Sistemi Projesi ile, TÜBİTAK destekli Ar-Ge çalışmaları sonucunda beton santrallerinde kullanım amacıyla geliştirilen, ülkemizde ilk defa 2,5 m/sn hızla hareket edebilen, 18 Derece eğim tırmanabilen, Radiuslu hatları rahatlıkla dönebilen, konum bilgisi verebilen hızlı kova sisteminin KOSGEB desteği ile sürekli üretimi ve ticarileştirilmesinin gerçekleştirilmesi amaçlamıştır.

Ürünümüz yüksek hızlı beton taşıma kova sistemi ile ülkemizde mevcut yerli kova sistemlerinin yetersizliğinden kaynaklı ürün kalitesi düşüklüğü, üretim süreci verimsizliği, kapasite düşüklüğü, radius hatları dönememe ve eğim çıkamama eksikliklerinin ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Böylece prefabrike tesislerde betonun santral altından ilgili kalıplara taşınması daha hızlı sağlanması ile üretim hızı ve kapasitesinin artması, iyi karışmış, homojenize edilmiş, yeterli priz seviyesine getirilmiş, yüksek ve standart kalitede beton ürünü elde edilmesi sağlanacaktır. Bu durum, müşteri olan hazır beton prefabrike elemanlar üreten firmaların nihai ürün kalitesini artırıp, üretim hızını yükselterek ekonomik kazanımlarını artıracaktır.

Ürünün sadece müşteriler için değil ülkemiz için de ekonomik katkısı yüksektir. Bu ürün, ülkemizde üretilmediğinden beton prefabrike elemanları üreten firmalar ithalata bağımlı durumdaydılar. Bu bağımlılığı ortadan kaldırarak, geliştirdiğimiz yerli yüksek hızlı beton taşıma kova sistemi ithal edilen ürünlerin yerini alacaktır.

-Avrupa'da Üretilen ürünlerde Radyüslü dönüşü yapabilmesi için dingil-diferansiyel sistemleri kullanılır. Ancak bu sistemler çok kaba ve mekanik olarak ta güç sistemlerdir. Firmamızın geliştirdiği sistem diferansiyel kullanmadan Redüktör setleri ve özel PLC otomasyonu ile Radius dönüşlerini çok daha kolay yapabilmektedir. Sistem 2 farklı redüktörü PLC ile kontrol edip, dönüş açı ve hızlarını kontrol ve programlama yapabilmektedir.
-Yurt dışı sistemlerde kovanın pozisyon bilgisi mekanik switchler ile bulunduğundan sistem çok verimli değildir. Hareket takibinde hatalar olabilmektedir. Geliştirilen üründe Encoder, Lazer Takip ve PLC iletişimi ile her hareketi hatasız takip edebilmekte, pozisyon bilgisi çok daha iyi gerçekleşmektedir.
- Yurt dışı sistemlerde mekanik ve tekerlek sistemleri arıza sıklıkları ve bakım güçlükleri vardır. Geliştirilen yüksek hızlı beton taşıma kova sisteminde özgün olarak tasarlanan tekerlek-porya sitemi sayesinde uzun ömürlü ve bakım kolaylığına sahiptir.