İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Küçük Ölçekli İşletme Kategorisi Üçüncülük Ödülü

 

AKILLI YÖNETİM SİSTEMİ PROJESİ
(YAPI KREDİ TEKNOLOJİ A.Ş.)

 

Banka müşterilerinden gelen milyonlarca talebin sınırlı sayıda kaynakla karşılanması gerekmektedir. Bu işlemler için kaynak yeterlilikleri ve işlem tamamlanma önceliğine göre oluşturulmuş 2000’e yakın kuyruk altyapısı bulunmaktadır. Kuyrukların yönetimi için, bu kuyrukların optimum şekilde düzenlenmesi ve mümkün olan en kısa sürede işlemlerin tamamlanabilmesi çok zor bir problemdir. Tanımlı kuyruk yapıları ile personel tecrübesine dayalı bir süreç çok kırılgan ve düzensizdir.

Akıllı Yönetim Sistemi bu zor problemi ele alarak, bankaya o gün/hafta/ay gelecek işlemleri yapay zeka ve makine öğrenmesi yöntemleriyle tahminler. Tahminleme sonucunda çıkan işlem adedi tahminleri, mevcut kaynak ve kuyruklarla ne kadar sürede işlenebileceğini simüle eder, sonrasında ise genetik ve parçacık algoritmaları ile optimizasyon işlemi yaparak, kuyruk ve kaynakların en optimum sonucu ulaştırmak için ne şekilde dağıtılması gerektiğini belirtir. Kapasite planlama ekibinin gün aşırı yaptığı çalışmalarda ileriye dönük planlamalarını da kolaylaştıran Akıllı Yönetim Sistemi, işlem sürelerini minimize ederek müşteri memnuniyetini ve ürün/hizmet kalitesini arttırır, mevcut kaynakların kullanımını düzenleyerek verimliliği arttırır, planlı ve hedefli çalışma planları sayesinde çalışanların çalışma yaşamındaki kaliteyi iyileştirir ve stresten uzak tutar. Ayrıca her bir işlemin tamamlanması gereken maksimum süre BDDK tarafından belirlenmiştir, bu sürelerin tutturulması işletmenin karlılığına da etki etmektedir. Projenin ölçülebilen faydaları:

Maliyet Tasarrufu
o Yıllık fazla mesaide %30 azalma ( 1.5 Milyon TL)
Müşteri Memnuniyeti
o 2014 yılında %86 olan Hizmet Seviyesi Anlaşmaları (SLA ) tutturma oranı 2015 yılında %97’ye yükselmiştir
Zaman Tasarrufu
o Vardiyalar ve yarı zamanlı çalışanların çalışma süreleri düzenlendiği için yıllık 36800 saat azalma (1.1 Milyon TL)
Kurum İtibarına ve Marka İmajına Katkı
o İnovasyon vizyonuna katkı sağlamıştır
o Zamanımızın yeni ve öncü teknolojilerinden olan yapay zeka ve makine öğrenmesi ile ilgili kritik tecrübe kazanılmıştır
o 2015 personel büyüme hedefi (%10), iş yükü artışına rağmen zaman tasarrufu ile karşılanmış durumdadır
Çalışan Bağlılığı
o Fazla mesailerin azalması ve konsantrasyon iyileşmesi sağlamıştır.