İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Mikro Ölçekli İşletme Kategorisi Birincilik Ödülü

 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK MEDİKAL İMPLANTLARININ İTHAL İKAMESİ VE KALİTE, ZAMAN, MALİYET, ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİ
(NEV VAKUMLU HASSAS DÖKÜM MEDİKAL VE OTOMOTİV SAN. TİC. LTD. ŞTİ.)

 

Katma Değeri Yüksek Medikal İmplantlarının İthal İkamesi ve Kalite, Zaman, Maliyet, Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi ile ithal edilen dental ve ortopedik Co esaslı medikal implantların (dental blok, dental iskelet, kalça implantı, diz protezi) yerli üretimi yapılmıştır.

Co-Cr-Mo süper alaşımının geleneksel döküm yöntemleri ile şekillendirilmesi alaşımın ergitme ve dökümü sırasında kimyasal reaksiyon sonucu meydana gelen döküm hataları alaşımın yüzey kalitesini ve mekanik özelliklerini olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden son zamanlarda Co-Cr-Mo esaslı medikal alaşımların mekanik özelliklerinin artırılması çok fazla araştırılmaktadır. İyi korozyon ve aşınma dayanımı gösteren cerrahi Co-Cr-Mo alaşımının yüksek mukavemete ve yüksek sünekliğe sahip olması için kansorejen etkisi olan Ni elementi depolama veya maliyet artırıcı Cr2N depolama ve ısıl işlem prosesleri kullanılır. Fakat bu projede vakum ortamında santrifüj hassas döküm teknolojisi uygulanarak düşük maliyette yüksek mukavemetli ve yüksek sünekliğe sahip ASTM F-75 standartlarında döküm implant malzeme üretilmiştir.

Bu çalışma sonucunda, medikal implantların 35 saat(90 kW/h)’i bulan ısıl işlem maliyetleri sıfırlanmış enerji verimliliği sağlanmıştır. Proje, ulusal ve uluslararası düzeyde ilk olma özelliğine sahiptir. ASTM F-75 standartlarında katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretimi, ithal ikamesi, yerli üretimle maliyetlerinin düşürülmesi, geri dönüşüm malzemesi, istihdam artırılması gibi kazanımlar elde edilmiştir.