İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Mikro Ölçekli İşletme Kategorisi Teşvik Ödülü

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN ZİRKONYA ESASLI KAYNAK PİMLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ
(TEKNOCERAM İLERİ TEKNOLOJİ VE KARAKTERİZASYON ÜRÜNLERİ AR-GE ÜRETİM DANIŞMANLIK
MADENCİLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.)

Otomotiv sektörü ülkemizin 2023 vizyonu hedeflerine ulaşabilmesi için ana lokomotif sanayi kollarından birisidir. Bu projede, otomotiv sektöründe bağlantı elamanı olarak kullanılan somunların levha şeklindeki metal parçalara birleştirilmesini sağlayan ithal ZrO2 seramik kaynak pimleri ülkemizde ilk kez yerli sermayeyle yeni bir ileri teknoloji ürünü olarak geliştirilmiştir.

Ülkemizde kullanılan kaynak pimleri piyasadan kolayca temin edilebilmeleri ve fiyatlarının da ucuz olması nedeni ile metal esaslı kaynak pimleridir. Ancak metallerin kullanım ömürlerinin kısa olması, çabuk aşınması ve kaynaklama işlemi esnasında metal levhaya yapışma gibi temel sorunlar göstermeleri sebebiyle ortaya çıkan verim kaybı dünyada artık bu pimlerin yerine seramik-esaslı kaynak pimlerinin kullanımını zorunlu kılmıştır. ZrO2 seramik kaynak pimleri yüksek aşınma direnci, şekil kararlılığı, yapışmama özelliği, elektriksel yalıtkanlık, yaklaşık 1000°C’ye kadar çalışabilme, yüksek kırılma mukavemeti, termal şok direnci ve metallere göre 40–50 kat daha fazla kullanım ömrü gibi özeliklerinden dolayı kullanıldığı işletmelere zaman ve finansman kazancı sağlamaktadır. Ancak ülkemizde bu çalışmaya kadar, ZrO2 seramik kaynak pimi üreten bir firma yoktu. Bu nedenle, bu çalışma ile Türkiye Otomotiv İmalat Sektörü’ne hizmet veren ana ve yan sanayi kuruluşların ithal seramik kaynak pim ihtiyaçlarını yerli üretimle gidermek hedeflenmiştir.

Bu amaçla, beyaz ve siyah renkli ZrO2 seramik kaynak pimleri ülkemizde ilk kez başarıyla üretilmiştir. Üretimde CNC/CAD-CAM teknolojisinin uygulanması, infiltrasyon renklendirme ve kısa burunlu pim tasarımı sayesinde ürün performansı %65 artırılmış ve nihai ürünün maliyeti de %31 oranında düşürülmüştür.

Ülkemizde Teknoceram Ltd. Şti. tarafından yerli sermaye ile geliştirilen daha ekonomik ve ithal muadili ile aynı performansı gösteren ZrO2 seramik kaynak pimleri şuan birçok firma tarafından en ağır üretim şartlarında bile kullanılmaktadır.