İçindekiler
Dergi Arşivi

2016 Verimlilik Proje Ödülleri Mikro Ölçekli İşletme Kategorisi Üçüncülük Ödülü

 

DESTEK SACI ÜRETİMİNDE, KALIP DEĞİŞTİRMEYE GEREK OLMAYAN VE PLASTİK PROFİL DOĞRAMA HATTİ İLE ENTEGRASYONLU ÇALIŞABİLEN ROLLFORM MAKİNESİ PROJESİ
(DİLMESAN METAL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.)

 

Plastik Pencere imalatçıların üretim prosesi içerisinde yer alan destek sacı makinası ile PVC doğrama hattının entegrasyonlu çalışması sağlanarak firmalarının proses, zaman, iş gücü ve enerji verimliliklerinin yükseltilmesi amaçlanmıştır. Projemiz sayesinde bilgisayardan iki makineye veri aktarımı sağlanıp, plastik ve metal profillerin montaj sırasıyla üretimleri sağlanmıştır. Destek sacı makinasının kalıp değiştirmeden ölçü ayarlanması ve istenilen boylarda bilgisayardan makineye gönderilen veriler doğrultusunda üretim ile sonradan yapılan kesme işleminin tek proseste üretilmesi sayesinde üretim süreci kısalması sağlanmıştır.

Projemizin sonucu olarak geleneksel rollformda kalıp değişirme süresi 1 saat iken yenilikçi rollform ile kalıp değiştirmeden sadece ayar ile bu süre 15 dakikaya düşmüştür. Böylelikle hat kapasitesi artırımı sayesinde üretim miktarı günlük yaklaşık 2ton artmıştır. İnsan kaynaklarının verimsiz kullanımının önüne geçilmiş 2 prosesde hassas olarak üretilmeyen destek sacları tek prosesle daha verimli olarak üretilmeye başlanmıştır. Üretilen destek sacları ile plastik doğrama makinesinin entegre çalışması sayesinde sıralı olarak aynı boylar makineden çıkmakta ve etiketleme sistemi ile etiketlenerek konveyörlerle taşınarak montaj sağlanmaktadır. Pencere üreticileri projemiz ile verimli ve daha hızlı üretim yapmaya başlamıştır.