İçindekiler
Dergi Arşivi

2017 Verimlilik Haftası’nın Açılışı ve “Verimlilik Proje Ödülleri” Töreni 8 Mayıs’ta Ankara’da Yapıldı

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2017 Verimlilik Haftası’nın açılışı ve Verimlilik Proje Ödülleri Töreni 8 Mayıs’ta Ankara The Green Park Hotel’de gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla düzenlenen törene; Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcıları, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bakanlık yönetici ve çalışanları, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluş yöneticileri, temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı. Bakan Dr. Faruk Özlü ile Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz’ın açılış konuşmalarının ardından “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar. Sonrasında ise Verimlilik Proje Ödülleri sahiplerini buldu.

 Öğrencilerimizin projeleri geleceğe dair umutlarımızı artırdı
Konuşmasına öğrencilere seslenerek başlayan Bakan Özlü, Türkiye’nin dünyada lider ülkelerden biri olmasının bilim ve teknolojide atılacak adımlara bağlı olduğunu vurgulayarak, “Projelerinden dolayı genç arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sizler bu projelerinizle, ülkemizi geleceğe taşıyacak bilgi, enerji ve heyecana fazlasıyla sahip olduğunuzu gösterdiniz. Çok daha önemlisi o heyecanınızı benim ve tüm konuklarımızın yüreklerine aktardınız. Sizlerin bu projelerini görünce, eminim ki buradaki herkesin geleceğe dair umutları zirveye çıktı” ifadelerini kullandı.“Türkiye genelinde 150’den fazla etkinlik gerçekleştiriyoruz”
Verimlilik kavramını ilkokullardan üniversitelere, sanayi tesislerinden esnaflara, basın yayın organlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar toplumun her kesiminin gündemine taşıdıklarının altını çizen Bakan Özlü, “Verimlilik etrafındaki bu toplanma, ülkemizin topyekûn kalkınması için gerekli kolektif bilincin oluşumuna da güzel bir örnek teşkil ediyor. Verimlilik, hayatın her alanı için önem taşıyor. Özellikle ekonomik kalkınmanın temel sacayaklarından birini verimlilik oluşturuyor. Zira mevcut kaynakları daha verimli kullandığınızda adeta yeni bir kaynak bulmuş oluyorsunuz” diye konuştu. Büyümenin ancak verimlilik artışına dayandığı takdirde sürdürülebilir bir mahiyet kazandığını söyleyen Özlü, verimlilik bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi amacıyla Verimlilik Haftası kapsamında, tüm Türkiye genelinde 150’den fazla etkinlik gerçekleştirildiğini belirtti.

“Türkiye, Dördüncü Sanayi Devrimine geç kalmayacak”
Günümüzde yeni bir sanayi devriminin başladığını, ileri teknoloji, sanal süreçler ve yüksek optimizasyon imkânı sunan Dördüncü Sanayi Devriminin aynı zamanda büyüme, nitelikli istihdam, sosyal istikrar, kalıcı değer, iş güvenliği ve daha fazla verimlilik anlamına geldiğini söyleyen Bakan Özlü konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yeni devrimle birlikte, verimlilik sadece fabrikada oluşmayacak. Ürünlerin tasarım aşamasından kullanım aşamasına kadar bütün süreçlere sirayet edecek. Bu endüstriyel devrim, sadece işletmeleri ve kurumsal hayatı değil tüm toplumu ve hatta dünya dengelerini değiştirecek bir olgudur. Bakanlık olarak yapay zekâ, robotik teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, üç boyutlu yazıcılar gibi alanlardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu teknolojilerin ülkemizde, özellikle de sanayimizde hem kullanılması hem de üretilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Özel sektörümüzün de katılımıyla kurduğumuz Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu ile bu konuda atacağımız adımları çok daha net bir şekilde belirleyeceğiz. Türkiye, bundan önceki sanayi devrimlerine geç kaldı. Ancak emin olun, bu sefer aynı hatayı yapmayacak, bu sefer geç kalmayacak.”

“Verimlilik Akademisi kuracağız”
Konuşmasının devamında Bakanlık tarafından verimlilikle ilgili yapılan çalışmaları anlatan Dr. Özlü, “Verimlilik sorunlarının teşhisi ve çözümü amacıyla uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin akreditasyonu ve koordinasyonundan sorumlu bir Verimlilik Akademisi kuracağız. Sanayi işletmelerinin verimliliğini artırmak için üniversiteler ve OSB’leri de kapsayan bir program başlatacağız. Ankara Sanayi Odası ile birlikte kurduğumuz ilk Model Fabrika, bu yıl içinde tamamlanacak. Bu uygulamayla sanayicilerimize, özel tasarlanmış gerçek fabrika ortamında yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme ve kalite alanlarında uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacağız” şeklinde konuştu.

“Firmalara verimlilik karnesi vereceğiz”
Firmalara verimlilik karnesi vereceklerinin de altını çizen Özlü, bu karneye bakan firmaların, eksik yönlerini bularak kendilerini geliştirebileceklerini, karneleri başarılı olan firmalara ise bazı devlet desteklerinde öncelik ve avantaj sağlanacağını söyledi. Sanayideki Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Programı hakkında da bilgi veren Bakan Özlü, pilot uygulaması Kayseri ve Bursa’da başlatılan bu projeyle verimsiz motorlarını yenileyen firmalara finansal destek sağlanacağını vurgulayarak, “Bu programla, bir taş atacağız, birkaç kuş vuracağız. Hem sanayimizi daha verimli hale getireceğiz hem ülkemizin enerji ihtiyacını azaltacağız hem de çevreye karbondioksit salınımını düşüreceğiz” dedi.

“Endüstriyel Simbiyoz uygulamalarını çoğaltacağız”
Temiz üretim ve daha yeşil bir sanayi için çalışmaların devam ettiğini anlatan Bakan Özlü, bu çerçevede, temiz üretim alanında sektörel kaynak verimliliği kılavuzlarının ve temiz üretim bilgi portalının sanayicilerin kullanımına sunulduğunu, ilerleyen dönemde ise ekonomik ve ekolojik verimliliği bir arada sağlayacak Temiz Üretim Merkezlerinin kurulacağını söyledi.

“Verimlilik seferberliği başlatmalıyız”
Başta kamu olmak üzere, bütün sektörlerde verimlilik artışına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Özlü, “Bunu 80 milyon insanın birlikte hareket etmesiyle başarabiliriz. Verimlilik konusunda adeta bir seferberlik başlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz, gerek iş hayatımızda gerekse özel hayatımızda, verimlilik ekseninde hareket etmeliyiz. Verimlilik Haftası kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri bu açıdan çok önemsiyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini bu açıdan çok önemsediğimi de ayrıca ifade etmek istiyorum. Yeni sistemle birlikte verimlilik, devletin en tepesinden başlayacak ve kademe kademe yayılarak bütün işlerimize sirayet edecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Verimlilik Haftası faaliyetleri her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor”
Daha sonra konuşmasını yapan Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, dört yıldır hayatın her alanında verimliliği artırma arayışını canlı tutmak için yürütülen Verimlilik Haftası faaliyetlerinin her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü ve yaygınlaştığını belirterek, “Bu yıl 81 ilimizde her yaştan ve her kesimden insanımızla daha verimli olmanın yollarını arayacağız” dedi. Hafta kapsamında çok çeşitli etkinliklerin yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü olarak firmaların ve kamu kurumlarının verim artıran, uygulanmış ve başarılı projelerini de ödüllendirdiklerini belirten Yılmaz, ayrıca düzenlenen “Fikir ve Kısa Film Yarışması” ile ortaokul ve lise öğrencilerinin de başarılı çalışmalarının ödüllendirildiğini söyledi. Yılmaz konuşmasının sonunda “ülke olarak hedeflediğimiz gelişmişlik seviyesine ve küresel ölçekte hak ettiğimiz yere verimlilik, performans odaklılık ve mükemmelliği önceleyen bir yaklaşımla ulaşabileceğimize inanıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

VERİMLİLİK TEMALI FİKİR VE KISA FİLM YARIŞMASI
Konuşmaların ardından “Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri Bakan Dr. Faruk Özlü tarafından verildi. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinde resmi ve özel tüm ortaokulların (5, 6, 7 ve 8. sınıf) öğrencileri ile lise ve dengi okulların (9, 10, 11 ve 12. sınıf) öğrencileri katıldı. “Verimlilik Temalı Fikir Yarışması”na 147 fikir, “Verimlilik Temalı Kısa Film Yarışması”na ise 83 kısa film başvurusu yapıldı. İki kategoride olmak üzere verimlilik temalı 6 fikir ve 3 kısa film ödüllendirildi.

 

2017 VERİMLİLİK TEMALI FİKİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER (ORTAOKUL)

Derecesi

Ad-Soyad

Okul

Sınıf

Kategori

Fikrin Adı

Birinci

Muhammed Çağrı Kapu

Beyşehir Toki Ortaokulu - Konya

6

Zamanı Verimli Kullanmak

Dönüşümlü Mesai

İkinci

İlayda Aş

Altınçağ Ortaokulu - Hatay

6

Çevrenin Korunması ve Enerji Verimliliği

Takılı Kalan Fişlerde Enerji Tasarrufu

Üçüncü

Zehra Eylül Yalçın

Özel İzmir Koleji - İzmir

6

Çevrenin Korunması ve Enerji Verimliliği

Ekonomik, Çevreci, Uygulanabilir Isı Yalıtım Sıvası

 

2017VERİMLİLİK TEMALI FİKİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER (LİSE)

Derecesi

Ad-Soyad

Okul

Sınıf

Kategorisi

Fikrin Adı

Birinci

Muhammed Can Kaya

Amasya Macit Zeren Fen Lisesi - Amasya

11

Kazaların Önlenmesi

Hayata Açılan Kapı

İkinci

Mustafa Can Demir

Kırcılar Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi - Bursa

10

Verimli Okul Tasarımı

Sınıflara Güneş Enerjili Perde Sistemi

Üçüncü

Ömer Aragülü

Taşdelen İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - İstanbul

11

Çevrenin Korunması ve Enerji Verimliliği

Plastik Ambalajların Geri Kazandırılması

 2017 VERİMLİLİK TEMALI KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

Derecesi

Ad-Soyad

Okul

Sınıf

Kategorisi

Filmin Adı

Birinci

Sude Bakan

Cemil Türker Ortaokulu-İstanbul

5

Verimli Okul Tasarımı

Okulda Verimlilik

İkinci

Fatıma Hümeyra Hatip

Atatürk Ortaokulu-İstanbul

6

Zamanı Verimli Kullanmak

Verimlilik

Üçüncü

Efe Özentürk

Abdurrahman Şengel Ortaokulu-Ankara

5

Zamanı Verimli Kullanmak

Zaman Avcıları İşbaşında

 

2017 VERİMLİLİK PROJE ÖDÜLLERİ

“Verimlilik Proje Ödülleri”ne bu yıl toplam 157 proje başvurusu yapıldı. Projeleri başarılı bulunan 6 kategorideki 22 firmaya ödülleri Bakan Dr. Faruk Özlü tarafından verildi.

 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ (AR-GE)

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

Kocaer Haddecilik San. ve Tic. A.Ş.

Orta Kesit Hadde Profillerinin Üretimindeki Güvenlik Önlemlerinin Artırılmasına Yönelik Akıllı Paketleme Sisteminin Tasarımı ve Geliştirilmesi

İkinci

Vitra Karo San. ve Tic. A.Ş.

Sıfır Su Emme Değerine Sahip Duvar Karosu Angobu Geliştirilmesi ile Su İzi Müşteri Şikâyetlerinin Çözülmesi

Üçüncü

Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş.

Lazer Sinterleme Prosesi Otomasyonu Projesi

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ (SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM)

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

KİPAŞ Mensucat İşletmeleri A.Ş.

Denim İndigo Boyamacılığında Sıfır Su Kullanımı

İkinci

Valf Sanayii A.Ş.

1101 GM 32 Tezgâhında Set-up İyileştirme Projesi

Üçüncü

Progıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Yarıbeyaz Stok Maliyeti Azaltma Projesi

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ (SÜREÇ İYİLEŞTİRME)

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

TOFAŞ A.Ş.

Kapasite Artırımı

İkinci

Toyota Boshoku Türkiye Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.

Plastik Enjeksiyon Parçalarında Kullanılan Boya (Touch-Up) Prosesi İptali İle %100 Verimlilik Arttırma

Üçüncü

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri (EYAP) Klozet/Bide Kapağı Üretim Tesisinin Yalın Dönüşümü

Dönmez Debriyaj San. ve Tic. A.Ş.

Üretimde Verimlik Artırma ve Iskartaları Sıfırlamak

ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETME KATEGORİSİ

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

Yıldız Gaz Armatürleri A.Ş.

Müşteri Taleplerindeki Ani Değişikliklerin Üretimde Yol Açtığı Verimsizlikleri Ortadan Kaldırmak İçin KANBAN Sistemi Kurulması

İkinci

Mersin Fabrika / Coca-Cola İçecek A.Ş.

Tetra Hatları Otomatik Palet Taşıyıcı Sistem

Üçüncü

Berdan Cıvata Somun Makine Yedek Parça İmalat Sanayi ve Laboratuvar Hizmetleri Tic. San. A.Ş.

Basma Presinde Çekme Testi Cihazı

Teşvik

Ortem Elektronik

Yeni Nesil Mobil Terminal (M12C)

 

KÜÇÜK VE MİKRO İŞLETME KATEGORİSİ

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

Chef Seasons Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

Do More with Less

İkinci

Yakamoz Sirke Fermantasyon Ürünleri Gıda. Taş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yalın Üretim Teknikleri ile Kayıpları Azaltma ve Karlılığı Artırma

Üçüncü

Algıfarm Veterinerlik Ekipmanlar San. Ve Tic. Ltd. Şti.

RFID-RF (YANKI) Sistemi

Teşvik

Tayftar Tarım Hayvancılık Gıda Enerji Ürt. San. Tic. Ltd. Şti.

Sera Havası Neminin Alınarak Bitki Hastalıklarının Önlenmesi ve Sera Havasının Isıtılması ile Enerji Tasarrufu

 

KAMU KATEGORİSİ

Derecesi

Kurum/İşletme

Proje Adı

Birinci

MKEK Gazi Fişek Fabrikası

12.mmx99 Mermi Gömlekleri İmalatının Revize Edilmesi

İkinci

1. HİBM Komutanlığı-Eskişehir

F-16 Blok-30 Aviyonik İyileştirme Projesi

Üçüncü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

Kent Merkezi Kavşak Verimliliği Artışı

Teşvik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü

İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi

GTHB, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Gn. Md. - Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü

Kurumsal Mükemmelleşme Yolunda Ulusal Kalite Hareketi Projesi

Törenlerin ardından “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik” Paneli ile ödül alan proje sunumları eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 2017 yılı Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında, ödül alan işletme ve kurumların proje sunumları üç salonda yapıldı. İşletmeler ve kamu kurumları temsilcileri ödüle layık görülen projelerini ve yürütülen projeler sonucundaki verimlilik artışları ve kazanımları anlatan sunuşlar yaptılar.