İçindekiler
Dergi Arşivi

5. AR-GE Merkezleri Zirvesi 27-28 Eylül 2016 Tarihlerinde Gerçekleştirildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen “5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi”nde başarılı Ar-Ge Merkezleri'ne ödüllerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte verdi.

 

5. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, 27-28 Eylül 2016 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Külliyesi Beştepe Millet Cami Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Zirve’de konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle amaçlarına ulaşamayanların terör kartını devreye soktuklarını ifade etti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından terörle mücadele tarihinin en etkin dönemlerinden birini başlattıklarını dile getiren Özlü, Fırat Kalkanı Harekâtı ile de DAEŞ’e karşı sınır ötesi bir operasyonun hayata geçirildiğine dikkati çekti. Bu manzaraya dışarıdan bakan herkesin ekonominin ciddi bir türbülansa girdiğini düşüneceğini ancak böyle olmadığını belirten Özlü, ekonominin de millet gibi dimdik ayakta durduğunu söyledi.

Özlü, darbeyle başarılı olamayanların, terörle hedeflerine ulaşamayanların, bu sefer de ekonomi kartını devreye almaya karar verdiklerine işaret ederek, Moody's’in not indirimini başka türlü izah etmenin mümkün olmadığını kaydetti. Bu karar ile ilgili her türlü yorum yapılabileceğini ancak bunların hiçbirisinin ekonomik bir temeli, ekonomik bir gerekçesi olamayacağını bildirdi.

Türkiye ekonomisinin böyle bir not indirimini kesinlikle hak etmediğini dile getiren Özlü, şöyle konuştu:
“Birkaç ay içinde, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek için reformlar yapılmış, bireysel emeklilik sisteminde reform yapılmış, teşvik sisteminde yeniliklere gidilmiş, Ar-Ge altyapısı güçlendirilmiş, finansmana erişim kolaylaşmış, Türkiye Yatırım Fonu kurulmuş, başta Rusya ve İsrail olmak üzere, ekonomide önemli yeri olan ülkelerle siyasi ilişkileri geliştirme yönünde önemli adımlar atılmış. Aslında bunları ve benzeri gerçekleri, karardan birkaç gün önce Moody’s de açıkladı. Ancak Çarşamba günü bunları söyleyen Moody's, cuma günü kararını değiştirdi. Bu nedenle bu kararın siyasi olduğuna inanıyoruz. Sormak lazım, ‘iki günde ne değişti?’ Tam olarak neyi hedeflediklerini bilemeyiz, ancak şunu biliyoruz ki hedeflerine ulaşamayacaklar. Milletimizin, yerli ve yabancı yatırımcıların notu bizim için esastır. Dünkü Hazine ihalesindeki talebi gördünüz. Notu düşen bir ülkenin Hazine ihalesine talebin düşmesi beklenirdi ama öyle olmadı. Yatırımcılar Moody's'in notunu dikkate almadı adeta Moody's’in notunu kırdı.”

“Yüksek teknolojinin ihracattaki payını yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyoruz”
Özlü, adımlarını Türkiye’yi hizaya sokmaya çalışanlara göre değil, millete göre attıklarını dile getirerek, yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açacaklarının altını çizdi.

Teknoloji ve müşteri taleplerindeki değişimin hem tehdit hem de fırsat olduğuna dikkati çeken Özlü, bunun değişime ayak uyduramayanlar için tehdit, değişime yön verenler için fırsat anlamına geldiğini kaydetti.

Yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını yüzde 4’ten yüzde 15’e doğru çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Özlü, her sektörün 4. Sanayi Devrimi’ne hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi. Özlü, reel sektör ve kamudan paydaşların katılımıyla bir platform oluşturacaklarını, 4. Sanayi Devrimi ile ilgili tüm politikaları ve politika araçlarını, bu platform aracılığıyla belirleyeceklerini söyledi.

Gelecek dönemde, başta TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılması ve Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı’nın yasalaşması olmak üzere Türkiye’de teknoloji üretiminin önünü açacak reformlar gerçekleştireceklerini ifade eden Özlü, Ar-Ge harcamalarında özel sektörün payının sürekli arttığını, geçmişte yüzde 25 olan bu rakamın şimdi yüzde 50’lere yaklaştığını, ilerleyen dönemde bu oranı yüzde 70 seviyesine doğru çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Özlü, şu anda 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel çalıştığına işaret ederek, “Bu Ar-Ge merkezlerimiz tarafından 4 bine yakın patent başvurusu yapıldı, 1100’ün üzerinde patentin tescili alındı” dedi.

Özellikle Ar-Ge’de ticarileşmeye daha fazla odaklanacaklarını vurgulayan Özlü, “Yürütülen Ar-Ge projelerinin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Milletimizin yüzünü güldüren, firmalarımıza sıçrama yaptıran yeni teknolojileri geliştireceğiz ve ticari ürüne dönüştüreceğiz. Bunu sağlamak için Ar-Ge merkezlerinin performansını yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

Ar-Ge'de birincilik Arçelik'in
En başarılı Ar-Ge merkezlerinin ödüllendirildiği törende birincilik ödülünü Arçelik A.Ş. adına Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, ikincilik ödülünü Vestel A.Ş. adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, üçüncülük ödülünü de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. AŞ adına şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper aldı.

Sektörel ödüllerde de gıda alanında Elvan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu ödülünü Bakan Özlü ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin elinden alırken, bankacılık ve finans sektöründe Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., bilgisayar ve iletişim hizmetleri sektöründe Airties Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş., cam ve seramik ürünleri sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., dayanıklı tüketim malları alanında Arçelik A.Ş., elektronik sektöründe Vestel A.Ş., metal ürünler alanında Norm Civata Sanayi ve Ticaret A.Ş., iklimlendirme sektöründe Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş., İlaç Sanovel İlaç San. Tic. A.Ş., kimya sektöründe DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş., makine ve ekipman alanında Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., otomotivde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş., otomotiv yan sanayi sektöründe Teklas Kauçuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., savunma ve havacılık alanında Aselsan A.Ş., tekstil ve hazır giyim sektöründe de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi Ticaret A.Ş. ödüle layık görüldü.

Gösterge bileşenlerine göre ödül kazanan kurum ve işletmeler ise şöyledir: Ar-Ge personel istihdamında Aselsan, Ar-Ge harcama yoğunluğunda Kazlıçeşme Deri Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, proje kapasitesinde Koç Sistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş., iş birliği ve etkileşimde Netaş Telekomünikasyon A.Ş., ticarileşmede FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., fikri mülkiyet yetkinliğinde Sanovel İlaç Sanayi Ticaret A.Ş. oldu.

KOBİ Ar-Ge özel ödülünü de Triodor Araştırma Geliştirme Yazılım ve Bilişim Ticaret Limited Şirketi aldı.

Ar-Ge Merkezleri Projelerini Sergiledi
5. Özel Sektör Ar-Ge zirvesine katılan Ar-Ge Merkezleri ATO Congresium’da açılan standlarda başarılı projelerini sergiledi. Özel sektör Ar-Ge firmaları, son dönemde yürüttükleri Ar-Ge çalışmalarını ve ortaya çıkan ürünleri ATO Congresium’da sergiledi.

Bakan Özlü, Cumhurbaşkanı Külliyesi Beştepe Millet Cami Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi Açılış Töreni’nin ardından Congresium'u ziyaret etti. Özel sektör firmalarının stantlarını gezen Özlü, başta savunma ve otomotiv sanayisi olmak üzere çeşitli alanlarda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler aldı.