İçindekiler
Dergi Arşivi

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Selin ENGİN / Sanayi ve Teknoloji Uzmanı (Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü)

 

Dünya Çevre Günü, 2019 yılında Çin’in ev sahipliğinde “Hava Kirliliği” temasıyla kutlanıyor.

Dünya Çevre Günü, Birleşmiş Milletler’in çevremizi korumak amacıyla dünya çapında farkındalığı artırmak ve insanları harekete geçirmek için en önemli günüdür. Çevre Günü, 1974’ten bu yana 100’den fazla ülkede kutlanan küresel bir platforma dönüşmüştür. Dünya Çevre Günü, her yıl önemli bir çevresel soruna yönelik belirlenen tema kapsamında organize edilmektedir. Geçmişten bu yana Çevre Günü temaları; deniz kirliliğinden küresel ısınmaya, sürdürülebilir tüketime ve vahşi yaşama varan ve önem teşkil eden çeşitli temalar doğrultusunda kutlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, dünya çapında düzenlenen Çevre Günü etkinliklerine milyonlarca insan katılım sağlamıştır.

2019 Dünya Çevre Günü
2019 yılında Dünya Çevre Günü teması “Hava Kirliliği” olarak belirlenmiştir. Dünya Çevre Günü, her sene farklı bir ülkenin ev sahipliğinde resmi olarak kutlanmaktadır. 2019 yılı Dünya Çevre Günü kutlamaları, Çin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilmektedir. Geçtiğimiz yıl ise Dünya Çevre Günü, “Plastik Kirliliği ile Mücadele” temasıyla Hindistan’ın ev sahipliğinde kutlanmıştır.

“Hava Kirliliği” teması, günümüzdeki en büyük çevre sorunlarından biriyle mücadele etmek için bir çağrı niteliğindedir. Bu yılın ev sahibi Çin, hepimizi hava kirliliğini ve onun küresel ısınmaya olan katkısını azaltmak için günlük yaşantımızda yapacağımız değişiklikler üzerine düşünmeye davet etmektedir. Çin, 1,39 milyar nüfus ile dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmasının yanında en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri konumundadır. Çevresel açıdan incelendiğinde ise farklı iklim ve coğrafi yapısı nedeniyle zengin bir flora ve faunaya sahiptir.

Dünyada her yıl yaklaşık 7 milyon insan, hava kirliliği nedeniyle genç yaşta hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin yaklaşık 4 milyonu ise Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleşmektedir. Ayrıca dünya çapında her 10 kişiden 9’u, Dünya Sağlık Örgütü tarafından güvenli olarak belirlenen hava kirliliği seviyesinden daha yüksek seviyelere maruz kalmaktadır. Hava kirliliği, sadece insan sağlığı ve ekonomik kalkınmayı etkilememektedir. Çok sayıdaki kirletici, küresel ısınmaya da neden olmaktadır.

Neler Yapılabilir?
Hava kirliliği ile mücadele etmek için aşağıda yer alan çeşitli önlemler ve uygulamalar fayda sağlayacaktır:
• İşe gidiş dönüşte, yürüyüş veya bisiklet tercih edilmesi,
• Elektrikli ve elektronik cihazların kullanılmadığı durumda kapatılması,
• Ev ısıtma sistemlerinin verimliliklerinin kontrol edilmesi, tasarruflu ve insan sağlığına uygun olanların tercih edilmesi,
• Doğrudan hava kirliliğine neden olan atıkların yakılmaması,
• Yaşadığımız şehirlerde yeşil alanların artırılması,
• Sanayide temiz teknolojilerin kullanılması,
• Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması.


Kaynakça: https://www.worldenvironmentday.global/en