İçindekiler
Dergi Arşivi

AFRAPOLİ Terlik Ayakkabı İşletmesi 8 Ülkeye İhracat Yapıyor

 

2013 yılı ortalarında KOSGEB’in Girişimcilik Desteği ile Gaziantep’te kurulan Afrapoli Terlik Ayakkabı işletmesi, aynı yıl içerisinde üretime başlayarak, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kayseri illerindeki toptancılara terlik vermeye başladı. Yine aynı yıl içerisinde KOSGEB destekleriyle yaptığı pazar araştırmaları sonucunda yurt dışı bağlantılarını kurdu.

2014 yılında Türkiye İhracatçılar Birliğine üye olup kapasite raporlarını alan işletme, doğrudan kendi ihracatını yapmaya başladı. Yurt içi satış ağlarına Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’yu ekleyerek üretimi daha da artırdı. Aynı yıl Yunanistan’a bir konteynerlik ihracat ile üretimi 400.000 adede çıkardı.

İşletme yetkililerinin 2015 yılında Türkiye Cumhuriyetlerine ve Afrika ülkelerine yapmış olduğu ziyaretler meyvesini vererek, Kazakistan, Kırgızistan Somali, Sudan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Kamerun devletlerine yapılan ihracat ile 2015 yılı sonunda işletme 1 milyon çiftin üzerinde üretim hacmini yakaladı. 2016 yılının ilk 8 ayında da 900.000 çift civarında bir üretim gerçekleştirdi.

Afrapoli Terlik Ayakkabı, şu anda 20’nin üzerinde yurt içi müşterisine ve 8 yurt dışı ülkesine satış yapmaktadır. Afrapoli işletmesinin hedefi, yakın vadede Afrika’da daha etkin ve sürekli bir pazar yakalamak, orta vade de ise Avrupa pazarına girebilmektir.