İçindekiler
Dergi Arşivi

Bakan Varank, Türk ve Macar İş İnsanlarıyla Buluştu

 

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 26 Haziran’da gerçekleştirilen Macaristan-Türkiye İş Konseyi Toplantısı’nda Türk ve Macar iş adamlarıyla bir araya geldi. Macaristan ile taşımacılıkta uygulanan geçiş kotaları hususunda yaşanan sıkıntılara değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla tüm girişimlerimizi sürdürüyoruz. Kotaların kaldırılması, yalnızca Türk üreticisinin ürünlerini AB pazarına ulaştırılmasını kolaylaştırmayacak, aynı zamanda Avrupalı tüketicilerin de daha fazla ve çeşitli ürüne daha kolay ve ucuz bir şekilde ulaşmasını sağlayacak” dedi.

Toplantıya, Bakan Varank’ın yanı sıra Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Suat Gökhan Karakuş, Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat ile çok sayıda Türk ve Macar iş insanı katıldı.

Avrupa’nın Kalbi
Toplantıda konuşan Bakan Varank, Avrupa’nın, Türkiye’nin hem siyasi hem de ekonomik anlamda en önemli ortaklarından biri olduğunu vurguladı. Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine önemli katkıda bulunacağına inandığını ifade eden Varank, “Orta Avrupa ülkeleri arasında kültürel ve ekonomik gelişme açısından ön saflarda yer alan, lojistik açısından Avrupa'nın kalbinde bulunan Macaristan, ülkemiz için önemli bir ticaret ortağıdır” dedi.

İhracatta Önemli Artış
Türkiye'nin Macaristan'a olan ihracatının 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 6,6 artarak 1,1 milyar dolara yükseldiğine dikkati çeken Bakan Varank, Macaristan'dan yapılan ithalatın ise yüzde 7,8 düşüşle 1,39 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Hedef, Ticaret Hacminin 6 Milyar Dolara Çıkarılması
Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu "İki ülke arasındaki ticaret hacminin 6 milyar dolara çıkarılması" hedefine çok kısa sürede ulaşılabileceğini aktararak, “İki ülkenin sahip olduğu ekonomik potansiyele bakınca, önümüzdeki dönemde ikili ticaretimizde arzu edilen seviyeleri rahatlıkla yakalayabileceğimize inanıyorum” dedi.

Macar İş Adamlarına “Yatırım” Çağrısı
Macar iş adamlarına Türkiye'de yatırım yapmaları çağrısında bulunan Varank, Türkiye'nin Macaristan'daki doğrudan yatırım miktarının 59 milyon dolara ulaştığını, Macaristan'ın ise Türkiye'deki yatırımlarının 29 milyon dolar seviyesinde olduğunu bildirdi.

Taşımacılıkta Uygulanan Geçiş Kotaları
Macaristan ile taşımacılıkta uygulanan geçiş kotaları hususunda yaşanan sıkıntılara işaret eden Bakan Varank, “Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla tüm girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bizler taşımacılıkta uygulanan kotaların verdiği diğer kısıtlamaların artık tarife dışı engel niteliğine büründüğünü görüyoruz. Böyle olmamasını istiyoruz. Türk araçlarının geçişinin engellerle kısıtlanması, Türkiye'de üretilen sanayi ürünlerinin AB ülkelerine ihracatını daha pahalı hale getirmekte. Bu maliyetler doğal olarak üreticiye ve tüketicilere yansımaktadır. Kotaların kaldırılması, yalnızca Türk üreticisinin ürünlerini AB pazarına ulaştırılmasını kolaylaştırmayacak, aynı zamanda Avrupalı tüketicilerin de daha fazla ve çeşitli ürüne daha kolay ve ucuz bir şekilde ulaşmasını sağlayacak. Bu konuyu tekrar gündeme getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Türklerin AB Pazarına Açılan Kapısı
Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, yaklaşık 200 milyar avroluk dış ticaret hacmine sahip Macaristan'ın, son yıllarda her yıl ortalama 8 milyar avro dış ticaret fazlası verdiğine işaret ederek, Macaristan'ın dış ticaretinin büyük kısmını, ülkede üretim yapan çok uluslu şirketler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.