İçindekiler
Dergi Arşivi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Alanında Güncel Gelişmeler

 

Tesla'nın Ekonomik Fiyatlı Elektrikli Otomobili Model 3 TanıtıldıTesla Motors'un kitlesel pazara yönelik ekonomik elektrikli otomobili Model 3 sonunda tanıtıldı. Şirketin Hawthorne, Kaliforniya'da bulunan tasarım stüdyosunda gerçekleşen etkinlikte sahne alan şirket CEO'su Elon Musk, 35 bin Dolarlık başlangıç fiyatına sahip otomobilin yaklaşık 346 km (215 mil) yol yapabildiğini söyledi. Musk, teslimatların 2017 sonuna kadar başlayacağını ve 35 bin dolara bundan daha iyi bir otomobil satın almanın mümkün olmayacağını ifade ediyor. Ayrıca kendisine göre Tesla Model 3 dünyanın en güvenli otomobillerinden biri olacak.

Tesla şimdiye kadar 130 binden fazla ön sipariş (1000 Dolar kapora ödenmesi gerekiyor) aldıklarını ve bu sayının artmaya devam edeceğini söylüyor. Otomobilin baz modeli 0'dan 100 km hıza 6 saniyede çıkabilirken diğer versiyonları bunu çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Menzil aralığı 346 km olacak ama Tesla arabaya son şeklini verirken bu rakamları aşmayı umuyor. Tüm Model 3 versiyonları Tesla'nın Supercharging ağ desteğini içerecek. Tesla Motors, Model 3'ün piyasaya sürüleceği 2017 sonu itibarıyla Supercharger istasyonları sayısının 7.200'e çıkacağını ve bugünkü mevcut rakamı ikiye katlayacaklarını söylüyor.

Model 3 de Model S gibi arkadan itişli ve dört teker çekişli versiyonları ile gelecek ve içerisinde 15 inç yatay dokunmatik ekran yer alacak. Model S ve X'de ise 17 inçlik dikey konumlandırılmış ekran yer alıyor. Model 3'le birlikte otomatik pilot standart donanım olarak sunulurken tüm güvenlik özellikleri otomatik olarak aktif hale gelecek. Otomobile beş kişinin rahatlıkla oturabileceği belirtiliyor. Aracın üst kısmının ön camdan bagaja kadar komple cam tavan olması dikkat çekiyor. Ayrıca Model S gibi depolama için ön ve arka kısımlarda bagajlara sahip olacak. Musk, herhangi bir benzinli araçla aynı boyutlara sahip otomobilin daha fazla bagaj kapasitesi sunduğunu söylüyor. Şu anda mevcut iki Tesla otomobili Model S ve Model X son derece pahalı fiyat etiketlerine sahip. Hatta vergi teşvikleriyle bile her iki araba da rahatlıkla 100 bin Dolar seviyelerine çıkıyor. Tesla'nın on kat daha fazla otomobil satmak için çok daha ucuz bir seçeneğe ihtiyacı vardı. Model 3 bu anlamda şirketin geleceği adına büyük önem taşıyor. Maalesef ki otomobile kısa süre içerisinde sahip olunamayacak. Model 3'ün 18 aydan kısa bir süre içinde yani 2017 sonlarına kadar üretime girmesi beklenmiyor. Tesla 1000 Dolar ön ödemeli sipariş almaya devam edecek. Şirket daha fazla satış yapmak ve tüm otomobillerini vitrine çıkarmak için gelecek yılın sonuna kadar bayi ve servis ağının büyüklüğünü iki katına çıkarmayı planlıyor. Model 3'le karşılaştırılabilecek en büyük rakip olarak Chevy Bolt modeli gösteriliyor. General Motors elektrikli otomobilin fiyatının vergi teşviklerinden sonra 30 bin dolar civarında olacağını ve 321 km menzil sunacağını söylüyor (http://www.donanimhaber.com/otomobilteknolojileri/haberleri/Teslanin-ekonomik-fiyatlielektrikli-otomobili-Model-3-nihayet-tanitildi.htm.).

Fındığın Yağından Sonra Boyası da OlduDüzce Üniversitesince (DÜ) yürütülen "Eko-Boya" projesi kapsamında fındık artıklarından tekstil ürünlerinde kullanılabilecek boya üretildi.

DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, yaptığı açıklamada, bölgenin fındık üretimi anlamında zengin olduğunu fakat ürünün sadece içinin kullanıldığını görünce "Eko-Boya" projesini hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi.

Projenin üniversite ve TÜBİTAK'tan destek görmesinin ardından çalışmalara başladıklarını anlatan Uğraş, yaklaşık 3 yıldır fındığın sert ve yeşil kabuğu ile yapraklarından doğal boya çalışmalarını yürüttüklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Mikro seviyede bu tarımsal artıklardan elde ettiğimiz boyalarla kumaşı renklendirdik. Kaliteli bir ürün ortaya çıktı. Bölümümüzde ekibimizle birlikte yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda fındık yaprağı, çotanağı ve kabuğundan kahverengi, yeşil ve sarının 15 farklı tonunu içeren eko-boya ürettik. Elde ettiğimiz boyaların antibakteriyel, antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu gördük. Bu sevindirici bir haber. Ülkemiz tarımsal artıklarını ne yazık ki son yıllara kadar neredeyse hiç kullanılmadan sadece yakılarak veya çevre problemi şeklinde etrafa atılarak değerlendiriliyordu. Tarımsal artıkları, değerli ürün haline getirmeye çalışıyoruz. Boya da bunlardan biri." Tekstil sektörünün neredeyse tamamında sentetik boya kullanıldığına işaret eden Uğraş, sentetik boyaların kanserojen olabildiğini, fındık artıklarından elde eden ürünlerin ise tamamen doğal içeriğiyle öne çıktığını kaydetti (http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/findigin-yagindan-sonra-boyasi-da-oldu-248335.html).

Görme Engellilere Okuma Kolaylığı Sağlayan Bileklikİstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden 4 öğrenci, görme engellilerin braille alfabesini okumasını kolaylaştırıyor.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı proje, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) ve Türk Hava Yollarının (THY) ana sponsorluğunda Merinos Parkı'nda gerçekleştirdiği "THY 5. Bursa Bilim Şenliği" kapsamında "Genç Mucitler" kategorisinde finale kaldı.

Elektronik bileklik, engelli bireylerin titreşimler sayesinde yazıları hissedip okumasını kolaylaştırıyor. Cihaz, kişinin renkleri de aynı sistemle algılayabilmesine yardımcı oluyor.
Geliştirilen sistemde, önce okuma yapacak kişi bilekliği eline geçiriyor. Görme engelli birey, ekrandaki herhangi bir yazıya dokunduğu zaman bu bileklikte braille alfabesini temsil eden 6 noktadaki motorlar çalışmaya başlıyor. Kişinin elini dokunduğu yazının braille alfabesindeki hali, titreşimli olarak kişinin bileğinde hissediliyor. Böylece herhangi bir kabartmaya gerek kalmadan elektronik ortamda yazıya elini sürterek okumuş oluyor. Eğitimin yüzde 80'i görmeyle yapıldığı düşünülürse, görme engelli bireylerin daha iyi bir eğitim almasının hedeflendiği bir proje geliştirilmiştir.

Projenin prototipinin 30 liralık maliyetle üretildiği ve seri üretime geçildiğinde bu miktarın azalabileceği ifade edildi (http://www.ensonhaber.com/gorme-engellilere-okuma-kolayligi-saglayan-bileklik-2016-05-10.html).

Bilim İnsanları Ömür Boyu Kullanılabilen Pil İcat EttilerYıllardır bilim insanları daha geniş yüzey alanları ve daha yüksek iletkenlikleri sebebiyle nanotelleri pil üretiminde kullanmaya çalışmakta. Bu şekilde üretilebilen piller günümüzdeki lityum-iyon türevlerinden iki kat daha fazla kez şarj edilebiliyor. Ancak pillerin şarj edilmesi ve boşalması sürecinde genişleyip büzüşmesi, yapısının zayıflamasına yol açtığından ve nanotellerin yapısının ileri derecede kırılgan olmasından dolayı, nanotel bazlı piller hiçbir zaman ticarileşme aşamasına gelememişti.

Kaliforniya Üniversitesi (UCI) bu sorunun üstesinden gelmek için bir çözüm üretmiş olabilir. Araştırmacılar, altın nanotelleri manganez-dioksit bir kabukla kaplayarak ve propilen-karbonat adı verilen pleksiglas benzeri bir jelle çevreleyerek, nanotellerin yapısal bütünlüğünü genişleme ve büzüşme aşamasında koruyabilmesini sağladılar. Örnek vermek gerekirse bugün cep telefonlarında ve diz üstü bilgisayarlarda kullanılan lityum iyon piller süreç içerisinde bozunmayla birlikte 300 ila 1200 arası şarj döngüsüne izin veriyor. Nanotel kapasitörlerde bu değer 5000 ila 7000 arasına çıkabiliyor ancak yapısal bütünlüklerini çok kısa sürede kaybediyorlar. UCI Araştırmacıları ise yapısal stabiliteyi başladıkları seviyede koruyarak üç ay içerisinde 200000 döngü kapasitesine ulaşmayı başardılar. Bu durum pillerin kapasite problemlerini çözmese de, enerji depolama kapasitelerinde herhangi bir azalma olmaksızın kullanıldıkları aletlerin ömründen çok daha fazla bir süre boyunca kullanılabilmelerini sağlayabilir (http://www.trymodern.com/article/624/100k-battery-lifetime).

Robot Cerrahtan En Zor Ameliyat: Bağırsak AmeliyatıBilim adamları, çoğunlukla bağımsız hareket eden bir robotun en zor müdahale edilen organlardan biri olan bağırsak dokularını dikmeyi başardığını duyurdu. 'Science Translational Medicine' dergisinde yayımlanan raporda, "STAR (Smart Tissue Autonomous Robot-Akıllı Doku Otonom Robot)" adı verilen robotun laboratuvarda canlı bir hayvanın bağırsakları üzerinde başarılı bir operasyon gerçekleştirdiği belirtildi. Bağırsak ameliyatları, organın yumuşak, kaygan ve delinmeye müsait yapısı nedeniyle en zor cerrahi müdahaleler arasında yer alıyor.

Washington'daki Ulusal Çocuk Hastanesi ve John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, üç boyutlu görüntüleme ve son derece gelişmiş sensörlere sahip robotun cerrahi araç gereçleri ustalıkla kullandığına işaret etti. Araştırmacılar STAR'ın sahip olduğu özellikleri son derece zor olan yumuşak doku ameliyatında başarıyla kullandığını rapor etti.

Geleneksel ameliyat yönteminin robotik cerrahi ile karşılaştırıldığı raporda araştırmacılar gözetimindeki otonom STAR sistemi tarafından yapılan ameliyatın çok daha başarılı olduğu kaydedildi. Raporda, Hollywood sinemasının bilgisayarla görsel efekt yaratmak için kullandığı yüz tarama programlarına benzer bir yazılımla donatılan robotun, ileri teknoloji görüntüleme ve algılama sistemleri sayesinde yumuşak doku üzerinde çok hassas ameliyatları bile yapabildiğine vurgu yapıldı.

Raporu yayımlayan Amerika Bilimsel Gelişim Derneği'ne (AAAS) göre, robot cerrahlar, her yıl sadece ABD'de yapılan 45 milyon yumuşak doku ameliyatında insan hatası ve komplikasyonları azaltarak daha güvenli ve etkili bir iş çıkarabilir. Gelecekte ameliyatların tecrübeli cerrahların gözetiminde robotlar tarafından yapılabileceği umudunu artıran STAR, bilim dünyasında da heyecanla karşılandı. Robot cerrahların, özellikle uzay istasyonları gibi zor ortamlarda insan cerrahların yerini alabileceği düşünülüyor (http://www.aktuel.com.tr/saglik/2016/05/06/robot-cerrah-devrimi).