İçindekiler
Dergi Arşivi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Alanında Güncel Gelişmeler

 

Microsoft, Dev Yapay Zeka Ekibi KurduYapay zekâ araştırmalarını hızlandıran Microsoft, binlerce uzmanı aynı ekipte topladı. Microsoft tarafından yapılan bir açıklama, şirket bünyesinde yeni bir araştırma grubunun kurulduğunu ortaya çıkardı. Yapay zekâ konusundaki araştırmaları daha verimli ve hızlı yapabilmek için oluşturulan bu grupta, şirketin alt araştırma gruplarından binlerce mühendis ve bilim insanı yer alıyor. Yapay zekâ konusundaki gelişmelerin tek bir laboratuvarın ürünü olamayacak kadar büyük bir konu olduğunu ifade eden bölüm başkanı Harry Shum, bunun için büyük bir iş birliği gerektiğini söyledi. Nitekim bu yeni ekipte 5.000 kişiden fazla uzman çalışacak.

Bu uzmanlar şirketin Cortana, Bing ve robotik çalışmalar gibi çok farklı bölümlerinden geliyorlar. Yapılan araştırmalar sonucu kazanılan bilgi ve birikimler, çeşitli ürünler ve hizmetlerle son tüketiciye de yansıyacak. Cortana kişisel asistanı ve Skype anında çeviri hizmeti gibi unsurlar burada en belirgin örnekler olacak (https://www.technopat.net/2016/09/30/microsoft-dev-yapay-zeka-ekibi-kurdu/).

İngiltere'de Güneş Panelleri Kömürden Çok Enerji Üretti

İngiltere’de bu yıl 6 ay boyunca ilk kez güneş panellerinden üretilen enerji miktarı, kömürden üretilen enerji miktarını geçti. Güneşten üretilen enerji, kömürden üretilen enerjiyi yüzde 10 oranında geçti.

Özellikle iklim değişikliği konusunda haberler yayımlayan Carbon Brief adlı internet sitesi, İngiltere'de güneş panellerinin Mart ayından Ağustos ayı sonuna dek 7 bin gigawatt saat elektrik ürettiğini açıkladı. Bu rakam, kömürden üretilen 6 bin 300 gigawatt elektrikten yüzde 10 daha fazla. Ancak uzmanların kış aylarında güneş ışığının azalmasının ve ısınma ile aydınlatmaya talebin artmasının tüketicileri kömüre yönlendireceğini ifade ettiği belirtiliyor.

İngiliz Independent gazetesine konuşan Yenilenebilir Enerji Birliği (REA) Başkanı James Court, güneş enerjisinin en ucuz enerji kaynaklarından biri olduğuna dikkat çekerek, "5 yıl önce güneş enerjisinin kömür enerjisini geçmesi düşünülemezdi. İstatistikler ev sahiplerinin ve şirketlerin giderek daha fazla güneş paneli kullandıklarını gösteriyor" açıklamasında bulundu.

Court’a göre Güneş enerjisine olan talep enerji depolama sistemleri üretildikçe artıyor ancak potansiyelin tamamıyla açığa çıkarılabilmesi için hükümetin desteğine ihtiyaç duyuluyor.
İngiliz hükümeti geçen yıl 'şiddeti azaltılmamış' kömür enerjisi kullanan elektrik santrallerinin 2025 yılına kadar kapatacağını açıklamıştı (http://www.bbc.com/turkce/haberler-37550805).

İnsanlarla Diyaloğa Girebilen Robot: 'Kirobo Mini'

Japon otomobil üreticisi Toyota, insanlarla diyaloğa girebilen mini bir robot geliştirdi. Kamerası, mikrofonu ve bluetooth bağlantısı olan robota akıllı telefon da bağlamak mümkün. 10 santimetre boyundaki Kirobo Mini adlı robot, 400 Dolardan satışa çıktı. Aynı çiple programlanmış büyük model Kirobo, uzaya gönderilen ilk astronot robot olmuştu. Kirobo Mini, insanlarla basit diyaloglara girebiliyor. Hatta o anki duygu durumunu okuyup ona göre yanıtlar veriyor.

Üretici firma Toyota, Kirobo Mini ile ilk kez ticari robot piyasasına girmeyi amaçlarken, bu robotların milyonlarca satılması bekleniyor (http://www.star.com.tr/teknoloji/insanlarla-diyaloga-giren-robot-gelistirildi-haber-1146783/).

Google Bilim Fuarı 2016'da Ödül Alan İki Türk Öğrenci: İlayda Sırbaş ve Ezgi Tezer13-18 yaş aralığındaki öğrencilere yönelik düzenlenen Google Bilim Fuarı'nda "Topluluk Etki Ödülü"nü, depreme karşı binaların direncini arttıran yaratıcı projeleriyle iki Türk öğrenci kazandı.

Harici duvarların içine enerji emme özellikleri nedeniyle alüminyum içecek kutuları yerleştirerek binaların darbelere karşı dirençlerini artıran iki Türk genç, böylelikle patlamalara ve ülkemizdeki deprem gerçeğine karşı sıra dışı bir çözüm üretiyorlar. Google Bilim Fuarı 2016’nın "Grand Prize Winner" ödülünü ise "Kuraklığa Karşı Savaşta Meyvelerden Yararlanma" adlı projesiyle 16 yaşındaki Güney Afrikalı Kiara Nirghin kazandı (http://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Google-Bilim-Fuari-2016da-odul-alarak-gogsumuzu-kabartan-iki-Turk-ogrenci-ilayda-Sirbas-ve-Ezgi-Tezer.htm).

Yerli İnsansız Hava Aracı Puma Görev Yapmaya BaşladıSuriye’deki sınır ötesi operasyonda görev yapan Bayraktar’ın yanına insansız hava aracı Puma da dâhil oldu.

Yerli insansız hava aracı Bayraktar, mühimmat yüklü olarak Suriye sınırında ve Fırat Kalkanı Harekatı’nda görev yapmıştı. Gerek gözetleme gerekse güdümlü füze yüklü olarak gerçekleştirilen operasyonlarda başarılı işlere imza atan Bayraktar’ın yanına bir isim daha eklendi. Bugüne kadar adı çok duyulmamış olsa da Puma, üretimi ülkemizde gerçekleştirilen bir insansız hava aracı ve ALTOY Savunma Sanayii ve Havacılık imzasını taşıyor. Adını Anadolu coğrafyasında da sıklıkla görülen Toy kuşundan almış bir şirket. Toy kuşu dünyanın en büyük uçan kuşlarından biri. 18 kg ağırlığa ve 260 cm kanat açıklığına erişebiliyor.

Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık şirketi, elektrikli kara taşıtları ve insansız hava araçları konusunda uzmanlaşmış AeroVironment ortaklığında kurulmuş. Şirketin %49’u Amerikalı, %51’i ise Türk. Fırat Kalkanı Harekâtı’nda DAEŞ’in yoğunlaştığı El Bab’a doğru devam etmekte olan ilerleyişte Puma’lar da istihbarat sağladı. Hem Bayraktar hem de Puma kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetleri gerçekleştirmiş.

Puma’nın Özellikleri Neler?
Puma aslında Ar-Ge çalışmaları yerli olanaklarla yapılmış bir araç değil. AeroVironment tarafından geliştirilen RQ-20 Puma modelinden türetilmiş bir model. Otonom uçuş özelliklerine sahip Puma, GPS destekli olarak görev yapıyor. Yakıt hücreli araç, yedek güç adaptörü ve faydalı yük ile üç buçuk saatin üzerinde havada kalabiliyor.

Mini İHA sınıfında olan Puma, sadece 6.1 kg ağırlığında. Uzunluğu 1.4 m, kanat açıklığı ise 8.8 m. Saatte 37-83 km arasında hızla uçabilen aracın operasyon menzili ise 15 km. Manuel kontrol özelliklerinin yanı sıra otonom geri dönüş işlevi de bulunan araç, karaya ve denize iniş yapabiliyor. Puma’nın gövdesi suya dayanıklı bir yapıda geliştirilmiş. Araç ikincil GPS’i ile daha hassas konumlama özellikleri de sunabiliyor (http://www.donanimhaber.com/savunma-sanayi/haberleri/Yerli-insansiz-hava-araci-Puma-gorev-yapmaya-basladi.htm).

2016 Nobel Fizik Ödülü'nün Sahipleri Belli Oldu2016 Nobel Fizik Ödülü’nü Washington Üniversitesinden David J. Thouless, Princeton Üniversitesinden F. Duncan M. Haldane ve Brown Üniversitesinden J. Michael Kosterlitz kazandı.

Nobel Komitesi, “topolojik evre değişimlerin ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine" yaptıkları katkılar nedeniyle Thouless, Haldane ve Kosterlitz'in bu yılki Fizik Ödülü'ne layık görüldüklerini açıkladı.

Komite, ödülün yarısının Thouless'e verildiğini, diğer yarısının ise Haldane ve Kosterlitz arasında paylaştırıldığını kaydetti. Komite tarafından yapılan açıklamada "Bu yılın ödül sahipleri, maddenin farklı durumlara girebildiği, bilinmeyen bir dünyanın kapılarını açtılar. Bilim adamları, süper iletkenler, süper sıvılar ve incecik manyetik katmanlar gibi maddenin alışılmadık evre ya da durumlarını araştırmak için ileri matematiksel yöntemler kullandı. Öncü çalışmaları sayesinde maddenin yeni ve şimdiye kadar hiç bilinmeyen evreleri araştırma konusu oldu" ifadelerine yer verildi.

Thouless, 4 milyon İsveç Kronu para ödülünün de sahibi olurken Haldane ve Kosterlitz de kalan 4 milyon İsveç Kronu'nu paylaşacak. Bilim adamlarına, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek (http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/nobel-fizik-odulu-uc-bilim-adamina-verildi/657967).

Nobel Kimya Ödülü
İsveç'teki Nobel Komitesi, Kimya Ödülü'nün "moleküler makinelerin tasarımı ve üretimi" alanındaki çalışmaları nedeniyle Fransız Jean-Pierre Sauvage, İngiliz Sir J. Fraser Stoddart ve Hollandalı Bernard L. Feringa arasında paylaştırıldığını açıkladı.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, düzenlediği basın toplantısında, Sauvage, Stoddart ve Feringa'nın "gerekli enerji sağlandığında verilen görevi yerine getirebilen, hareketleri kontrol edilen moleküller geliştirdikleri" için Nobel Kimya Ödülü'ne lâyık görüldüklerini belirtti.

Akademi'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Bilgisayarın gelişimi, teknolojinin minyatür hale getirilmesinin nasıl devrime yol açtığını göstermektedir. Bu yılki Nobel Kimya Ödülü sahipleri, makineleri minyatürleştirerek kimyayı yepyeni bir boyuta taşıdı. Moleküler makinelerle ilgili ilk adım, 1983'te halka şeklindeki iki molekülü bir zincir oluşturacak şekilde bir araya getirmeyi başaran Jean-Pierre Sauvage tarafından atıldı. İkinci adım ise Fraser Stoddart tarafından 1991'de atıldı. Stoddart, moleküler bir zinciri moleküler bir eksen üzerine yerleştirip zincirin eksen boyunca hareket etmesini sağladı. Bernard Feringa da 1999'da ilk moleküler motoru geliştirdi." Sauvage, Stoddart ve Feringa, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon Lira) tutarındaki ödülü paylaşacak. Üç bilim adamına, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya da verilecek.

Nobel Tıp Ödülü, Japon Hücre Biyoloğu Yoshinori Ohsumi'ye Verildi
2016 Nobel Tıp Ödülü, Japon hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi'ye verildi. Yoshinori Ohsumi, hücrelerin kendilerini arındırmaları ve yenilemeleri üzerine yaptığı araştırmalarla ödüle layık görüldü.

Ohsumi, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 833 bin euro) para ödülünün de sahibi oldu. Hücrenin kendisini arındıran ve yenileyen mekanizmasına "otofaji" deniyor. Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, Ohsumi'nin araştırmaları ile "hücresel bileşenleri ayrıştıran ve geri dönüştüren temel bir süreç olan otofajinin altında yatan mekanizmaları keşfedip açığa kavuşturduğu" belirtildi. Ohsumi bu süreci yöneten genlerin hangileri olduğunu tespit etmişti.

Otofajinin önemi: Otofaji, vücudun geri dönüştürme mekanizması gibi işleyerek bozulan hücrelerin bulunmasına ve bu hücrelerden ayrıştırılan yararlı kısımlardan enerji elde edilerek yeni hücrelerin yaratılmasına yarıyor. Bu mekanizma sayesinde vücut kanseri ve diyabet gibi hastalıkları önleyebiliyor, sağlıklı metabolizmayı koruyor (http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37539653).