İçindekiler
Dergi Arşivi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Alanında Güncel Gelişmeler

 

Çin'in Tianjin Kenti 16 Milyar Dolar’lık Yapay Zekâ Fonu Kuracak

Çin’in kuzey liman şehri Tianjin’in, yapay zekâ endüstrisini desteklemek için 100 milyar Yuan (16 milyar Dolar) değerinde fon kurmayı planladığı açıklandı. Çin’in, teknolojinin askeri uygulamalarına yönelik uluslararası gerginliğin artmasıyla birlikte ABD’nin hâkimiyetiyle boy ölçüşerek, 2025 yılına kadar yapay zekâ alanında dünya lideri olmayı hedeflediği belirtilmektedir. Tianjin’in, kaynakları akıllı robotlar, donanım ve yazılım gibi gelişmekte olan sektörlere aktaracağı, aynı zamanda, geleneksel endüstrilerin iyileştirilmesine yönelik akıllı cihazlar için de 30 milyar Yuan değerinde bir alt fon ayıracağı ifade edilmektedir. Tianjin Belediye Başkan Yardımcısı Sun Wenkui’nin, her bilimsel araştırma kurumu için ister Tianjin’de kurulu olsun ister ulusal düzeyde olsun, 30 milyon Yuan mali destek sözü verdiği dile getirilmektedir. Tianjin’in ayrıca akıllı üretimi teşvik etmek için 10 milyar Yuan değerinde ayrı bir fon kuracağı ancak bu fonu kurmak için herhangi bir zaman çizelgesi belirlemediği ifade edilmektedir (https://www.reuters.com/article/us-china-ai-tianjin/chinas-city-of-tianjin-to-set-up-16-billion-artificial-intelligence-fund-idUSKCN1II0DD).

Evlerde Güneş Enerjisi Kullanımını Zorunlu Kılan İlk ABD Eyaleti
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde alınan kararla 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren inşa edilecek tüm apartman ve evlere güneş enerjisi kullanımı zorunluluğunun getirildiği bildirildi. Kararın, Kaliforniya Enerji Komisyonu (The California Energy Commission) tarafından alındığı bildirilmektedir. Sera gazı salınımını sonlandırmak için Eyaletin büyük atılımı olan bu kararın Komisyon’da oybirliğiyle kabul edildiği vurgulanmaktadır. Eyaletin daha önce aldığı kararla 2030’dan itibaren evlerde kullanılan elektriğin yüzde 50’sinin karbon salınımına yol açmayan kaynaklardan elde edilmesi şartını koyduğu bildirilmektedir (http://www.bbc.com/news/world-us-canada-44059865).

NASA Jüpiter’in Uydusu Europa Üzerinde Gayzer ve Yaşamı Araştıracak

Bilim insanları tarafından Hubble teleskobuna yansımış olan Jüpiter’in uydusu Europa’nın buzlu yüzeyinden fışkıran gayzerin görüntülerini tekrar incelenmeye başladığı belirtildi. 1997 yılındaki görüntülerin bulanık olması ve uydunun araçlarının her zaman görüntüyü yakalayamaması nedeniyle bir belirsizlik arz ettiği ancak 2014-16 yılları arasında Hubble tarafından çekilen görüntüler ile Galileo uzay aracı tarafından 1997’de çekilen görüntüler karşılaştırıldığında Jüpiter’in uydusunun buzlu yüzeyinden büyük oranlarda su fışkırttığına dair daha kesin bilgiler alındığı aktarılmaktadır. Bilim insanlarının bu su kaynaklarını ve uyduda yaşam belirtisi olup olmadığını incelemeye uzun zaman önce başladığı ve bu çalışmayla ilgili 7 Mayıs 2018’de Nature Astronomy’de bir makale yayınlandığı dile getirilmektedir. Eğer uydunun yüzeyinden fışkıran sıvı formda su bulunuyorsa bu uyduda yaşayan bir yaşam formu bulunabileceği anlamına gelmektedir. Haberde geçen yıl NASA’nın Cassini misyonunun Satürn’ün uydusu Enceladus’un buzlu yüzeyinden hidrojen fışkırttığını tespit ettiği de bildirilmektedir. Ayrıca John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda (APL) araştırmacı takımın kaptanı olan Charles Hibbitts’in 2020 yılında Europa Clipper misyonunun uzaya gönderileceğini ve NASA ile APL’nin Europa’yı 44 kez dolanacak ve buzlu yüzeyden yalnızca 15 mil uzaklıktan iniş yapacak olan uzay aracını tasarladıklarını açıkladığı ifade edilmektedir (https://www.wired.com/story/how-nasa-will-look-for-geysers-and-life-on-europa/?CNDID=50566868&mbid=nl_051518_daily_list3_p4).

Avustralya Şirketi Dünyanın En Büyük 3 Boyutlu Yazıcısını Üretti

Avustralyalı şirket Titomic tarafından gelişmiş imalat endüstrisinde devrim yaratabileceği ifade edilen, dünyanın en büyük ve en hızlı metal 3 boyutlu (3D) yazıcısının geliştirildiği belirtildi. Otobüs boyutunda olan yazıcı, yaklaşık 9 m uzunluğa kadar karmaşık uçak kanadı parçaları yapabilmektedir. Ayrıca metal bisiklet çerçevelerini yaklaşık 25 dakikada basabilmektedir. Söz konusu teknoloji, İtalyan gemi yapımcısı Fincantieri’nin ilgisini çekmiş olup firma, tersanelerinde “kinetik füzyon” 3D baskı teknolojisini kullanmayı keşfetmek üzere bu hafta içerisinde Titomic ile ortaklık kurmuştur. Haberde, Titomic CEO’su Jeff Lang’in, “Sadece bir yıl önce insanlar, endüstri kullanımına yönelik büyük ölçekli metal parçalar üretmek için bu tip bir baskı işleminin kullanılmasının mümkün olmadığını düşünüyordu. Şimdi bunu, herkesten daha büyük ve daha hızlı yapıyoruz” açıklamasında bulunduğu ifade edilmektedir. 3D baskının üç boyutlu dijital modelleri kullanarak, geleneksel üretim yöntemlerine göre daha az malzeme kaybıyla daha karmaşık ve hafif yapıların oluşturulmasını sağladığı ve Jeff Lang’in 3D yazıcılarından bir tanesinin 50 kişinin çalışmasını yapabileceğini vurgulayarak “3D baskı, üretim hatlarının hızında katlanarak artış sağlayabilir” dediği belirtilmektedir (https://www.ft.com/content/282abfe0-58ca-11e8-bdb7-f6677d2e1ce8).

Klimaların Enerji Tüketimi İçindeki Payı 30 Yılda 3 Katına Çıkabilir

Klimaların günümüzde dünyadaki elektrik tüketiminin onda birinden sorumlu olduğu fakat Uluslararası Enerji Ajansı’nın yeni raporunda, klimalara bağlı elektrik tüketiminin, Hindistan gibi sıcak ama klimaların henüz yaygınlaşmadığı bölgelerde de yayılımının artmasıyla, 30 yıl içerisinde 3 katına çıkacağının tahmin edildiği ifade edildi. Habere göre şu anda dünyada 1,6 milyar kadar klima varken, 2050 yılında bu sayının 5,6 milyara ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2050 yılında karbon salınımlarının %15’inin iklimlendirme faaliyetlerinden kaynaklanacağının düşünüldüğü belirtilmektedir (http://www.newsweek.com/air-conditioners-worldwide-may-triple-energy-use-three-decades-worsening-928714).