İçindekiler
Dergi Arşivi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Fikri Işık'tan Görevi Devraldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 65. Hükümette Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık'tan görevi devraldı.

 

Bakanlığın makam toplantı salonunda gerçekleşen devir teslim töreninde konuşan Özlü, Bakan Işık ile istişare içinde olacaklarını, aynı kabinede çalışacaklarını belirterek, “Dolayısıyla ben bunu bir ayrılık olarak görmüyorum. Müştereken birlikte çalışacağız, güç birliği yapacağız, sizlerin deneyim ve fikirlerinden istifade edeceğiz” diye konuştu.

Özlü, Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik geleceğinin şekillendirildiği ve yönlendirildiği bir bakanlıkta göreve geldiğini ve bunun bilincinde olduğunu söyledi.

Özlü, “Teknoloji üretmeyen bir Türkiye'nin, geleceğinin olmadığını” söylemeye çalıştıklarını aktararak, “Türkiye'nin sattığı ve aldığı belli, arada ciddi bir açık var. Bizim petrol kuyularımız, doğal gaz yataklarımız yok, bu açığı nasıl kapatacağız? Bu açığı teknoloji üreterek, akılla kapatacağız. Sayın Bakanım, bıraktığınız yerden biz devam edeceğiz ve çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin durmadan pedal çevirmeye ihtiyacı var
Görevini devreden ve 65. Hükümette Milli Savunma Bakanı olan Fikri Işık da Binali Yıldırım başkanlığında kurulan hükümetin, ülke ve millete hayırlı olmasını diledi.

Işık, Özlü'nün sanayinin içinden geldiğini, bürokrasiyi çok iyi bildiğini, ülkesine ve milletine hizmet etmek için yola çıktığını dile getirerek, “Bu noktada gönlümüz gerçekten çok rahat. 25 Aralık 2014 gününden bugüne kadar çok yoğun bir tempoyla çalıştık. Bayrağı devraldığımız bakan arkadaşımızın yürüyen hiçbir projesini bırakmadık, üzerine yeni çalışmalar yaparak, bakanlığımızın çıtasını biraz daha yükseltmenin gayreti içinde olduk” ifadelerini kullandı.

Görevi döneminde Türk otomobili ve PARDUS projelerini hayata geçirmek için gayret gösterdiklerini anlatan Işık, Bilişim Vadisi çalışmalarını da hızlandırarak belli bir noktaya getirdiklerini söyledi. Tamamladıkları ve sürdürdükleri diğer çalışmalar hakkında bilgi veren Işık, bakanlığın tüm personeline ve üyelerine özverileri dolayısıyla teşekkür etti.

Bakan Işık, Türkiye'nin hiç durmadan pedal çevirmeye ihtiyacı olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle bitirdi:

“Türkiye'nin 10 yıl sonra nasıl olacağına bakmak istersek bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çalışmalarına bakmak durumundayız. Bu noktada işi çok iyi bilen, işin ehli bir arkadaşımızın bakanlık görevine getirilmiş olması benim açımdan büyük bir bahtiyarlık. Görevimi, Sayın Bakanımıza büyük bir gönül rahatlığıyla devrediyorum. Yeni dönemin ülke ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”