İçindekiler
Dergi Arşivi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Fikri Işık Atandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atanan Fikri Işık, 26 Aralık 2013 tarihinde Bakanlık’ta düzenlenen törenle görevi Nihat Ergün’den devraldı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, devir teslim törenindeki konuşmasına, Bakanlık görevini kendisine tevdi eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek başladı. Nihat Ergün’ün, örnek aldığı bir kişi olduğunu belirten Işık, yaklaşık 30 yıldır tanıştıkları Ergün’den ilkelerin hakim olduğu temiz siyaseti öğrendiklerini ifade ederek, “Kuralların olmadığı yerlerde kralların oluşacağını, bunun için kuralların hakim olduğu bir yönetim yapısını Sayın Bakanımızdan çok sık dinledik, onu örnek aldığımız için kendi gayretlerimizi ortaya koyduk. Bakanlık görevini üstlendiği günden bugüne kadar Bakanlıktaki kurumsal gelişimi, Bakanlığın başarılarını, çalışmalarını, icraatlarını yakinen takip eden bir kardeşiniz olarak, Nihat Ergün Bey’den bu görevi devralmış olmak benim için hakikaten bir şans, bir onurdur. Bu kadar yüksek çıtayı daha da yukarıya taşımanın zorluğu da var tabii ama onu da sizlerle birlikte ve her zaman da Sayın Bakanımızdan gerekli desteği alacağımızı ümit ederek daha üst noktalara taşıyacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Bakanlığımız, ülkemizin geleceğini hazırlayacak en önemli bakanlıklardan biri…
Bakan Fikri Işık, Ergün döneminde Bakanlığın çok önemli çalışmalar yaptığını, kurumsal yapısını önemli oranda geliştirdiğini bildiğini belirterek, şunları söyledi: “Bizim de bundan sonra inşallah hep birlikte bu başarı çıtasını çok daha yukarı çıkarmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bunu hep birlikte başaracağız. Bakanlığımızın, ülkemizin geleceğini hazırlayacak en önemli bakanlıklardan biri olduğunu düşünüyorum. Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşacaksa, bu mutlaka yüksek teknolojiye dayalı üretimle, yerli üretimle gerçekleşecek. Dolayısıyla Bakanlığımızın bu noktada başat bir rolü var. Bu rolün en iyi şekilde icra edilmesi her birimizin ortak sorumluluğudur.

”Bizim ‘Durmak Yok, Yola Devam’ diye bir sloganımız var. İnşallah Bakanlığımızda da ‘Durmak Yok, Yola Devam’ diyeceğiz

Beşeri sermayenin nitelikli üretime dönüşmesinin son derece önemli bir alan olduğunu vurgulayan Işık, şunları kaydetti: “Bakanımızın üzerinde çok hassasiyetle durduğunu bildiğim yazılım sektörünün önümüzdeki süreçte daha da fazla üzerinde durularak, desteklenerek Türkiye’nin ihracatında önemli bir pay elde etmesini özellikle önemseyeceğiz. Eğitim, bilim ve üretimi ülkemizin geleceği açısından olmazsa olmaz olarak görüyorum. Bakanlığımızın bu konuda bugüne kadar çok önemli, çok güzel çalışmaları var. Bize düşen bu çalışmaları sürdürmek, Sayın Bakanımızın bıraktığı noktadan devam etmek. Bize düşen siz değerli çalışma arkadaşlarımızla Türkiye’nin geleceğini hazırlama yolunda birlikte yola devam etmek. Bizim ‘Durmak Yok, Yola Devam’ diye bir sloganımız var. İnşallah Bakanlığımızda da ‘Durmak Yok, Yola Devam’ diyeceğiz.”

Görevi uzun yıllar birlikte çalıştığımız arkadaşıma teslim ettiğim için mutluyum
Bakanlık görevini AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’a devreden Nihat Ergün, AK Parti kurulurken, Partinin Kurucu İl Başkanı olduğunu, Fikri Işık’ın da Kurucu İl Başkan Yardımcısı olduğunu belirterek, “Birlikte uzun yıllardır çalışıyoruz. Şimdi bugünün benim için en mutlu günlerden biri olmasının sebebi bu görevi birlikte, uzun yıllardır çalıştığımız arkadaşımıza teslim ediyor olmamdır” ifadelerini kullandı. Bugüne kadar partide üstlendiği görevler için de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Ergün, “Biz de onu mahcup etmemek için elimizden gelen çabayı, gayreti gösterdik. Bugün başka bir arkadaşımız görevlendiriliyor ve beş yıllık bakanlık süreci sona ermiş oluyor. 3. dönemimiz olması sebebiyle görevimiz zaten kısa bir süre sonra sona erecekti. Sivil hayata hazırlık için de bir zamana ihtiyacımız vardı” şeklinde konuştu. Bakanlıkların, takdirle gelinen ve takdirle gidilen makamlar olduğunu belirten Ergün, “Makamlar bir hak değil, bir görevdir. Göreve gelenler bunu bir hak olarak algılarsa, görevden giderken de haksızlık olarak algılamaya başlarlar. O nedenle bu tür makamların bir hak değil, görev makamı olduğunu bilmek lazım. Dolayısıyla gelirken de iyi, giderken de iyi. Böyle görmek gerekir. Onun için bugün, giderken de bizim mutlu günümüz” diye konuştu. Ergün konuşmasında, Bakanlıktaki ve ilgili kuruluşlardaki çalışma arkadaşlarına ve basın mensuplarına da teşekkür etti. Kendisi için artık Bakanlık süresinin dolduğunu belirten Ergün, görevi devralan Fikri Işık’a başarılar diledi. Işık’ın, çalışkan ve dürüst birisi olduğunu dile getiren Ergün, bu iki önemli özelliğin, Bakanlığın bundan sonraki faaliyetlerinde katkı sağlayacağını ifade etti. Konuşmaların ardından imzalar atıldı ve Ergün ile Işık, birbirlerine çiçek takdim ettiler.