İçindekiler
Dergi Arşivi

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi (AR-GE) Birincilik Ödülü

 

 KOCAER HADDECİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

PROJE ADI: Orta Kesit Hadde Profİllerinin Üretimindeki Güvenlik Önlemlerinin Artırılmasına
Yönelik Akıllı Paketleme Sisteminin Tasarımı ve Geliştirilmesi

Bu projede; haddeleme ile profil üretiminin son prosesi olan dogrultma ve paketleme işlemleri için akıllı imalat sistemleri kullanılarak konforlu çalısma ortamı ve yüksek iş güvenliği özellikleri öne çıkan, çağdaş şirketlerde kullanımı yaygınlasan, yüksek verimli ve ergonomik bir sistem olan akıllı paketleme sisteminin
tasarımı ve imalatı gerçeklestirilmiştir. Projenin ana hedefleri; hatta meydana gelen iş kazalarını kaynagında yok etmek, prosesteki beden gücü yoğunluğunu ortadan kaldırmak, konforlu çalısma ortamını yaratmak, makine ve proses kontrol becerileri kazanmak, istihdam sürekliliği ve niteliği kazandırmak, paketleme verimliliğini ve kalitesini artırmak, anahtar teslim projelerle ithal edilen yüksek maliyetli sistemlerin yerli kaynaklar ile daha düsük maliyetlerle yurt içinde üretilmesidir.

Proje ana hedeflerinin ortaya çıkmasını saglayan gerekçeler ise cisim çarpması, sıkışma, çapak fırlaması, takılma düsme, ters hareket kaynaklı iş kazaları nedeniyle iş gücü kaybı, yüksek beden gücü gereksinimi bulunan hatlarda ise giriş-çıkısların yüksek olması, dogrultma paketleme hattı iş gücü ve verim kaybı nedeniyle 60 ton/saat’lik kapasitenin 35 ton/saat ortalamalarla düsük oranda gerçeklesmesidir. Bu gerekçelerle yola çıkılarak Kai-Zen mantıgı çerçevesinde fazla üretim, hareket, tasıma, hatalı üretim, süreç, bekleme ve stok israfı baslıkları altında proje girdileri olusturulmustur.

Ar-Ge çalısmaları sonucunda tasarım ve imalatları tamamen yerli kaynaklarla gerçeklestirilen akıllı paketleme sisteminin devreye alınmasıyla birlikte iş gücü, kapasite, kalite, istihdam, iş kazası ve maddi kayıplar önlenmiş, hedeflenen degerlerin üzerinde gerçeklesen sonuçlar ile firmaya önemli katkılar saglanmıstır. Proje kapsamında öncelikli olarak hedeflenen sıfır iş kazası ölçütü proje sonunda su ana kadar sıfır olarak gerçeklestirilmiş, ürün bazında paketleme verimliliğinin artırılması kapsamında hedeflenen %15’lik artıs, %21,4 olarak gerçeklesmiş, üretim verimliliğinde hedeflenen %8’lik artış ise %13 olarak gerçeklesmiştir. Böylece akıllı otomatik paketleme sisteminin devreye alınması sonrasında 600.000 ton üretim kapasitesi bulunan KOCAER Haddecilik bünyesinde yıllık paketlenen ürün miktarı toplamda 55.000 ton artısla %90 ve üzerine ulasmıstır.

Basarılı bir şekilde devreye alınan sistemle birlikte, pyasaya arz edilen ürünün verimliliği artırılarak, tamamen yerli iş gücü kullanarak ve inovatif çözümlemeler ışığında yeni bir sistemin tasarımı ve imalatı gerçeklestirilmiştir. Ayrıca doğrultma ve paketleme prosesinde meydana gelen iş kazalarının kök sebebi olan insan gücü faktörünü ortadan kaldırarak bu vakalar engellenmiş ve böylece çalısanlara daha güvenli bir çalısma ortamı saglanmıstır. İmalatın sürekliliğini gözeten, yenilikçi ve güvenli sistemlerden olan ve yüksek oranda yurt dışı firmalardan tedarik edilerek kullanılan akıllı paketleme sisteminin firmamız bünyesinde yürütülen Ar-Ge çalısmaları sonucunda elde edilen ve işletme özelliklerini referans
alan özgün tasarımına ilişkin imalatlar saglanarak devreye alınmıs, üretim ve işletme güvenliği artırılmıstır.