İçindekiler
Dergi Arşivi

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi (AR-GE) İkincilik Ödülü

 

 Eczacıbaşı Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş.

PROJE ADI: Sıfır Su Emme Değerine Sahip Duvar Karosu Angobu Geliştirilmesi ile Su İzi Müşteri
Şikâyetlerinin Çözülmesi

Duvar karoları, porselen ve yer karolarından farklı olarak yüksek su emme özelliğine sahip ürünlerdir. Porselen karoların su emme oranı %0-0.5 arasında değişirken duvar karolarının su emme oranı %10-20 arasındadır. Duvar karoları çok daha gözenekli yapıya sahip ve düşük yoğunlukta ürünlerdir. Bu spesifik karakteristikleri, aslında uygulama alanı kaynaklıdır. Duvar karoları bu özellikleri sayesinde duvara kolaylıkla tutunur ve düşük düzey yük oluştururlar. Yüksek porozite ile duvara kolaylıkla monte edilebilen karolarda su izi adı verilen müşteri şikâyeti ortaya çıkmaktadır. Su izi, karonun suyla ıslandıktan sonra poroz massenin su emmesi nedeniyle sırlı üst yüzey renginin koyulaşmasıyla oluşur. Bu durum özellikle düz beyaz ve açık renk ürünlerde çoğu zaman yüksek tutarlı geri ödemelere neden olan müşteri şikâyetine, aynı zamanda yurt dışı fabrikalara giden ürünlerde yüksek metrekarelerde bitmiş ürünün bloke edilmesine sebep olmaktadır.

Projenin temel amacı; seramik sektörü duvar karosu üretiminde temel sorunlardan biri olmasına rağmen kesin çözümüne yönelik çalışma veya sonuç bulunmayan su izi problemine yönelik Ar-Ge çalışmalarıyla sıfır su emmeye sahip angop reçetesi geliştirmek ve üretimde devreye alarak her zaman bir risk faktörü olan müşteri şikâyetinin tamamen engellenmesini sağlamaktır. Projenin yürütülmesi aşamasında malzeme, kimya disiplinleri ve mikroyapı karakterizasyon teknikleri kullanılmıstır. Farklı ebatlarda üretim denemeleri yapılmış, aplikasyon, fırın-sinterleme süreci gibi tüm üretim parametrelerinin su izi sorunu üzerinde etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen yeni angop Haziran 2016 itibarıyla üretimde devreye alınmış ve mevcut durumda üretimde kullanıma devam edilmektedir. Kullanıma başlanmasından itibaren toplamda 1086 ton yeni angobun üretimi ve bu angopla 2.253.672 m¹ duvar karosu üretimi yapılmıştır. Devreye alınan angopla birlikte belirlenen kalite test analiz metoduyla karonun ıslak ve kuru renk değerleri ölçülerek sırlı yüzey kuru-ıslak renk değerleri L+a+b farkı » 2,5 olması ve su izi görsel testinden karonun 3 dakika sıvı ortamda bekletilmesi sonucu testlerden geçen renk farkı olmayan karolar üretilmektedir. Geliştirilen angobun üretimde kullanılmaya başladığı tarihten bu yana Eczacıbası Vitra Karo duvar karosu mat ürün üretimlerinin tümü (15x15, 20x20, 20x50, 25x40, 25x70, 30x60, 33x100 ebatları) ve parlak ürün üretimlerinin 25x40 altı ebatlarının tümünde yeni angop kullanılmaktadır ve angobun devreye alınmasından itibaren yurt içi ve yurt dışı müsterilerimizden su izi şikayeti alınmamıştır.