İçindekiler
Dergi Arşivi

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi (AR-GE) Üçüncülük Ödülü

 

Vestel Beyaz Esya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

PROJE ADI: Robotik Lazer Sinterleme Projesi

Pişirici Cihazlar Fabrikamızda cam yüzeye logo basma işlemi lazer sinterleme yöntemiyle manuel kabinde, personel tarafından gerçekleştirilmekteydi. Bu proseste çalışan personelimiz yaptıkları is gereği kimyasal malzemeyle temasa ve solunuma maruz kalmaktaydı. ISG koşulları açısından risk yaratması nedeniyle prosesin insandan tamamen izole edilerek, robotik hücrede üretim yapılması hedeflenmiştir.

Hedefler belirlenirken tüm kaynaklar dikkate alınmış ve tüm paydaşlarla mevcut durum analizi yapılmıştır.
Projeyle çalışma yaşamının iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca erken ekipman projesi kapsamında yapılacak robotik hücre yatırımı için cycle time, yatırım maliyeti, OEE, hurda oranı, plana uyum, LCC ve enerji konularında hedefler verilmiştir. Proje süresince otomasyon, metot, koordinasyon ve uygulama merkezi, bakım, satın alma, üretim ve çeşitli yan sanayi kuruluşları ile fikir alışverişinde bulunularak, süreç boyunca güçlü bir iletişim ağı kurulmuştur. Üst yönetimimiz bu projeyi gerçekleştirirken bakış açısını genişletmek için proje uygulayıcılarına gerekli teknik eğitimlere katılım olanağı sağlamıştır.

Projenin her aşaması imalata başlamadan önce katı model üzerinde yapılan simülasyonlarla doğrulanmış, herhangi bir mekanik çakışma veya robot limitleriyle ilgili sorun yaşanmayacağı teyit edildikten sonra imalat süreci başlamıştır.

Proje sonunda belirlenen hedefler elde edilmiş olup beraberinde logolarda sapma ve kayıklık problemleri sıfırlanmıştır. Ortalama 65 sn. olan manuel işlem süresi ortalama 30 saniyeye düşmüştür. Vardiyada 2 kisi ile toplam 4 personel azaltılarak yıllık 42.328 Avro tasarruf edilmiştir. Projenin geri dönüsü: 1,77 yıl olarak hesaplanmıştır. Projenin başarı indeksi 92,8 puan olarak hesaplanmıştır.

Ayrıca elde edilen bilgiler MP arşivine (bilgi arşivine) kaydedilerek gelecek çalışmalar için know how sağlanmıştır. Robot otomasyon projelerinde öncelikli olarak üretkenlik artırma hedefi güdülmektedir. Fakat bu proje için önceliklendirilen konu, çalışma yaşamının kalitesinin iyileştirilmesi ve yükseltilmesidir.
Ayrıca proses içerisinde kullanılan lazer sinterleme cihazları, endüstriyel bilgisayarlar ve SCADA sistemleri, robotlar, toz boya uygulama sistemleri endüstriyel field-bus ile birbirleriyle haberleşmektedir. Bu anlamda da fabrikamız ve ülkemiz için proje bir Endüstri 4.0 örneğidir.