İçindekiler
Dergi Arşivi

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi (Süreç İyileştirme) Birincilik Ödülü

 

 TOFAŞ Türk Otomobil A.Ş.

PROJE ADI: Kapasite Artırımı

Stratejilerin belirlenmesi sonrası, yatırım-bütçe-planlama-devreye alma çalışmaları ilgili ekiplerce yürütülür. 2015 yılındaki stratejik plana göre 2016 yılının son çeyreğinden başlayarak 2017 ve 2018 yıllarında Boya Üretim Müdürlüğü maksimum kapasitesini asan müşteri talepleri görünmektedir. Kapasite artırımı projesi bu talepleri karşılayabilmek adına yeni ve yenilikçi çözümlerin devreye alınmasını gerektiren stratejik bir çalışma olarak doğmuştur.

Boya üretim prosesleri ön yüzey işlem kataforez-macun-astar-sonkat ve son kontrol olmak üzere 5 ana prosesten oluşmaktadır. Mevcut durumda tüm prosesler incelendiğinde 4 ana proses içerisinde yer alan robotlar, fırınlar, manuel /robotik operasyon alanları, manuel boya uygulama çevrim süresi, konveyör ve transfer bağlantıları ön görülen kapasiteyi sağlayamamaktadır.

Projenin hedefi; müşteri taleplerini karşılayabilmek adına yüksek maliyetli, uzun üretim duruşları gerektiren geleneksel yöntemlerin dışında, yeni ve yenilikçi teknik çözümlerle iç kaynaklar (Türk mühendisler) kullanılarak kapasite artısı sağlamaktı. Hedeflerin alışılagelmiş metotlarla gerçekleştirilmesi, maliyet (136,9 milyon TL) ve yatırım süresi (4 yıl) göz önüne alındığında mümkün değildir. Bilinen reçeteleri olmayan, dünyada ve Türkiye’de ilk uygulama örneği olan çalışmaların yapılması gerekmekteydi. Bu çalışmalar kısa bir sürede çok düşük maliyetlerle, mühendislerimizin ezber bozan projeleri hayata geçirmesiyle gerçekleştirilmiştir.

Projelerle geliştirilmiş çözümlerin doğrulanması fazında farklı senaryolar için tüm boya proses akısının simülasyonu yaratılmıştır. Simülasyon çalışmasıyla hem kritik noktalar belirlenmiş hem de çözüm
içerisindeki sayısal veriler tanımlanmıştır. Mevcut üretim süreçlerine olumsuz etkisi olmaması için ileri analiz araçları kullanılarak proses parametreleri belirlenmiştir.

Sonrasında proseslerde dar boğaz yaratan fırınlar, robotlar, operasyon alanları, manuel performans, konveyör ve transfer bağlantıları için yeni ve yenilikçi teknik çözümler devreye alınmıştır. Bu proje sayesinde; 50.000 oto/yıl (120 oto/gün) ilave üretim kapasitesi, 55,5 milyon TL net kazanç elde edilmesi
yanında yaklaşık 500 ilave çalışan istihdamı oluşturuldu ve ihracatta 1,6 milyar TL/yıl ciro artısı ile ülke ekonomisine de katkı sağlanmış oldu. Projenin fark yaratan özellikleri ise dünyada ilk, sayısız inovatif uygulamaların devreye alınmış  olması, Avrupa’da üretim kapasitesinde ilk 5 fabrikadan biri olunması, Türkiye’de otomotiv tarihinde bir yılda ulaşılan en yüksek üretim rakamı 333.000 oto/yıl iken 2016 yılında Tofas’ın bu rakamı 385.000 oto/yıla çıkarmasıdır. Bu başarı yerel basında geniş yer bularak taçlandırılmıştır. 2017 yılı planlanan yeni hedef Tofas üretim rakamı olan 450.000 oto/yıldır. Tüm bu çalışmalar 8 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanmıştır.