İçindekiler
Dergi Arşivi

Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi (Sürüdürülebilir Üretim) Üçüncülük Ödülü

 

Progıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

PROJE ADI: Yarıbeyaz Stok Maliyeti Azaltma Projesi

Şirketimizde işlenmiş ürün olarak, kavrulmuş, kıyılmış fındık ve püre üretilmektedir. Proses olarak fındık ön seçim işleminden sonra kavrulup zar soyma işlemine tabi tutularak lazer seçicilere gelmektedir. Lazer seçicilerde seçilen fındık, çalışanlardan oluşan seçme bantlarında seçilerek, paketlemeye girmektedir. Lazer optik seçme makinaları fındığın içerisinden müşteri spectlerine uygun olmayan fındığı, hava tabancalarıyla atış yaparak temizlemektedir. Bu aşamada makine hassasiyetleri müşteri spectlerine göre ayarlanarak istenen ürün ve yanı sıra yarı beyaz fındık (2. kalite) oluşmaktadır. Yarı beyaz fındıkların içerisinde kırık fındık, zarlı fındık, sağlam fındık ve çürük fındık vardır.

Sezonluk ham madde kalitesine göre Yarıbeyaz oluşum hızı değişmektedir. Örneğin sezon basında Eylül
ayında 20 ton kavrulmuş nihai ürün elde etmek için 35 ton ham madde kavurup buradan 12 ton Yarıbeyaz çıkarken, sezonun ikinci yarısında aynı ürün için 45 ton ürün kavurup 22 ton Yarıbeyaz çıkmaktadır. (Aradaki farklar nem, dara vs. üretim fireleridir). Yarı beyazların depoda beklemesinin stok maliyeti, ürün kalitesinin bozulabilme riski, depodan alan kullanımı ve paketleme malzemesi sarfiyatı riskleri ve maliyetleri vardır.

Yaptığımız çalışmalar sonucunda yarı beyazlarımızı aşağı çekmek için ilk önce makine üzerinde mevcutta olmayan bir yazılımsal gelişmeyi üretici firmadan talep ederek tam olarak ihtiyacımız olan yazılımsal kusursuzluğa ulaştık. Mevcutta olmayan bu yazılımın gelişmesi için yurt dışındaki makine üretici firma ile Ar-Ge çalışmaları geliştirdik.

Daha sonrasında ise makinenin eksik gördüğümüz noktalarında geliştirmeler yapmaya başladık. Bulduğumuz çözüm en fazla yarı beyaz oluşturduğumuz noktadan sistemin içine tekrar otomatik besleme
yaparak o an sistemde boşta çalışan lazer makinelerimize tekrar besleme sağlayarak hattan %100 verimlilik alırsak eğer hat içerisinde sonsuz döngü mantığıyla ürünün içerisindeki sağlam fındığı komple temizleyebileceğimizi fark ettik. Kurduğumuz sistem ile oluşan Yarıbeyazların tamamı hat içerisinde otomatik sonsuz döngüye sokularak ürünü depoya koymadan anında islemeye başladık.

Projemizden yaptığımız toplam yıllık kazanım 5.247.446 TL’dir. Ayrıca yaptığımız proje sayesinde Türk fındığını artık daha iyi isleyerek köylümüzün alın teriyle ürettiği Türk fındığına değer katarak ülkemize
daha fazla döviz girdisi sağlayabiliyoruz.