İçindekiler
Dergi Arşivi

“Döngüsel Ekonomi Kongresi” 5-6 Ekim Tarihlerinde İstanbul’da Gerçekleştirildi

 

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) tarafından düzenlenen ve İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen “Döngüsel Ekonomi Kongresi” ile temeli kaynakların verimli kullanılması ve geri dönüşüm olan yeni “döngüsel ekonomi modeli” ülke gündemine taşındı.

Sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için oldukça yeni bir kavram olan “Döngüsel Ekonomi” iki gün boyunca kamudan özel sektöre, finans kuruluşlarından sivil toplum örgütü temsilcilerine kadar birçok farklı paydaşın katılımı ile kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.

Kongre kapsamında, “AB Döngüsel Ekonomi Paketi”, “Yeni Plastik Ekonomisi”, “İklim Değişikliği ile Mücadelede Döngüsel Ekonominin Önemi”, “Döngüsel Ekonomiye Geçiş için Mali Mekanizmalar” ve Ekonomi Gazetecileri derneği tarafından düzenlenen “Basın Gözüyle Döngüsel Ekonomi” başlıklı oturumlar düzenlendi. “İklim Değişikliği ile Mücadelede Döngüsel Ekonominin Önemi” adlı oturumda konuşmacı olarak yer alan Verimlilik Genel Müdürlüğü (VGM) Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Özlem DURMUŞ, VGM’nin döngüsel ekonomiyle ilgili çalışmaları hakkında bilgi aktardı.