İçindekiler
Dergi Arşivi

Dünya Çevre Günü

 

Dünya Çevre Günü, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP), çevremizi korumak amacıyla dünya çapında farkındalığı artırmak ve harekete geçmek için belirlediği en önemli günüdür. 1974 yılından bu yana büyüyerek küresel bir platforma dönüşmüş olup 100’ün üzerinde ülkede kutlanmaktadır.

Her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dünya Çevre Günü, bu yıl Angola’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

2016 Dünya Çevre Günü
Dünya Çevre Günü; dünyanın doğal sistemlerinin kırılma noktasına ulaşmaması için, her zamankinden daha fazla insanın, artan baskıyı önlemek amacıyla harekete geçmesini amaçlamaktadır. 2016 yılı Dünya Çevre Günü teması, “Vahşi Yaşamdaki İllegal Ticarete Karşı Savaş” olarak belirlenmiştir. İllegal ticaret, biyoçeşitliliği yok etmekte ve ayrıca fil, gergedan ve daha bir çok türün yaşamını tehdit etmektedir. Ayrıca ekonomileri, toplumları ve güvenliği zayıflatmaktadır. Bu yılın sloganı olarak belirlenen “Vahşi Yaşam İçin Harekete Geç! - Go Wild for Life!”, sizi doğal yaşamdaki suçları ve bunun zararlarını duyurmanız ve çevrenizdeki herkese bunu önlemek için neler yapabileceklerini göstermeniz konusunda teşvik etmektedir.

Doğal Hayattaki İllegal Ticaret İçin Sıfır Tolerans
Yasa dışı ticaret; filleri, gergedanları, kaplanları, gorilleri ve deniz kaplumbağalarını tehlikeye sokmaktadır. 2011 yılında Vietnam’da Javan gergedanının bir türünün soyu tükenmiştir. Aynı yıl, Kamerun’da son siyah batı gergedan yok olmuştur. Daha az bilinen türler arasında yer alan miğferli guguk kuşu, karıncayiyen ve yaban orkideleri de tehlike altında bulunmaktadır.

Bu türleri korumak için gösterilen çabalar, bazı başarılara ulaşmıştır. Fakat uluslararası kampanyalara ve yatırımlara karşın, çok sayıdaki diğer tür risk altındadır.

Bu durumu değiştirmek için daha fazla insanın; çevreye, ekonomilere, topluluklara ve güvenliğe zarar getiren yasa dışı bu olayın farkına varması gerekmektedir. Ayrıca, alışkanlıkların ve davranışların yasal olmayan vahşi yaşam ürünlerine olan talebi azaltacak şekilde değiştirilmesine ihtiyaç vardır. Farkındalığın artırılması, hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların, daha zorlayıcı yasalar uygulamasını sağlayacaktır.

Bu yıl Dünya Çevre Günü, tehlike altındaki türlere karşı harekete geçmenizi ve bu türleri gelecek kuşaklar için korumanızı teşvik etmektedir. Bu durum, yaşadığınız yerde, ulusal ve küresel düzeyde tehlike altındaki bitki ve hayvan türleriyle ilişkili olabilir. Çok sayıdaki yerel tükenme, nihayetinde küresel düzeyde türlerin yok olmasında neden olacaktır. Kim olursanız olun, nerede yaşarsanız yaşayın, vahşi yaşamdaki yasa dışı ticaret için sıfır tolerans gösterin ve bir fark yaratın.

Detaylı bilgiye http://web.unep.org/wed/2016 adresinden ulaşılabilir.