İçindekiler
Dergi Arşivi

Girişimciliğin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü İmzalandı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında “Girişimciliğin Geliştirilmesi İşbirliği Projesi” Protokolü 25 Ocak 2012 tarihinde MEB Toplantı Salonu’nda imzalandı.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK arasında “Girişimciliğin Geliştirilmesi İşbirliği Projesi” Protokolü 25 Ocak 2012 tarihinde MEB Toplantı Salonu’nda imzalandı.

İşbirliği protokolünün sadece girişimci olmayı değil, yenilikçi ve icatçı olmayı da sağlayacağını ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının genç nüfusuna gerekli bilgi ve birikim altyapısını sağlamasıyla mümkün olduğunu, Bakanlıklar ile TÜBİTAK arasındaki işbirliğinin de bu altyapının bir parçası olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin son yıllarda girişimcilik sayısında mesafe aldığını, 10 yıl öncesine kıyasla açılan şirket sayısının iki kat arttığını kaydeden Ergün, “Girişimcilik eğitimleri KOSGEB tarafından veriliyor. 20 yılda 6 bin kişiye ulaşılırken son 2 yılda KOSGEB’ten 60 bin kişi girişimcilikeğitimi aldı. Bu, kurumların gayretleri kadar toplumun da bu konuda istekli olduğunu gösteriyor.

Hedefimiz her yıl 5 bin kişiye KOSGEB vasıtasıyla hibe desteğini ve girişimcilik kredisini vermek” diye konuştu. Protokol sayesinde hem girişimcilerin hem de icatçıların yetiştirilmesinin amaçlandığını aktaran Ergün, icatçıların icraatçılarla yani girişimcilerle buluşturulması halinde sinerjinin ortaya çıkabileceğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise, rekabetçi bir yapıya sahip olmanın da yegane yolunun, girişimci bir ekonomiye sahip olmaktan geçtiğini vurgulayarak, “Girişimci bir ekonomi olmanın temeli de girişimci bireyler yetiştirmekten geçer. O yüzden Türkiye’de girişimci bireyleri yetiştirecek, yenilik yapmaya cesaret edecek bir nesle ihtiyacımız var. Bunu başarmak için de gerekli değişiklikleri yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak da Türkiye’de girişimcilik ruhu bulunduğunu, bir hayat tarzı olan girişimcilikle çocukluk çağında tanışmanın önemli olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından protokol; Ergün, Dinçer ve Altunbaşak tarafından imzalandı.