İçindekiler
Dergi Arşivi

KOBİ’ler İçin “Dijital Dönüşüm Hareketi” Başlatıldı

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ’leri geleceğe hazırlamak amacıyla başlattığı “Dijital Dönüşüm Hareketi” Projesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in katılımıyla 5 Nisan’da TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tanıtıldı. KOBİ’leri geleceğe hazırlamak amacıyla başlatılan projeyle TOBB, dijitalleşme süreçlerini hızlandırmak için KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel çözümleri Vodafone iş birliğiyle Türkiye’de ilk kez aynı platformda buluşturmuş oldu. Yapılan iş birliği kapsamında ilk olarak, Vodafone’un katkılarıyla hayata geçirilen “Dijital Skor” sayesinde, TOBB’un temsil ettiği işletmelerin dijitalleşmedeki durumları ortaya konulacak ve dijital ihtiyaçları belirlenecek. Ardından Vodafone danışmanları tarafından gerçekleştirilecek ziyaretlerle, işletmelere özel çözümler sunulacak. İşletmeler ayrıca, 7 ilde düzenlenecek e-ticaret ve dijitalleşme eğitimlerine katılarak, dijital mentorluk desteği de alabilecek.

Toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına konuşan GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, teknolojinin iş yapma biçimlerini ve karar alma süreçlerini hızla değiştirdiğine dikkati çekerek, değişime ayak uyduramayanların kaybetmeye mahkûm kalacağını söyledi. Şirketlerin başarı hikâyelerinin arkasında, gelişim ve dönüşüm süreçleri, azim ve doğru teknolojiyi doğru yerde kullanmanın bulunduğunu vurgulayan Parmaksız, “Türkiye olarak biz de bu yeni ekonomik düzene ayak uydurmalıyız. İşte bunu sağlamanın en önemli yolu dijitalleşmektir” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ise konuşmasında dünyanın dijitalleşme yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini söyledi. Dünyada ilk sıralardaki şirketlere bakıldığında çoğunun yeni kurulan teknoloji firmaları olduğuna işaret eden Çelik, bilgi ve teknolojinin çok iyi kullanılması halinde geleceğin yakınlaşacağını bildirdi. Ülkelerin ve KOBİ’lerin büyümesi ve ilerlemesinin, bilgi ve teknolojiyi iyi kullanmak, onlardan yararlanmak ve geleceğe iyi bakmaktan geçtiğini anlatan Çelik, bu nedenle TOBB ve Vodafone iş birliğiyle gerçekleştirilen bu faaliyete çok değer verdiğini ifade etti. Çelik, Türkiye’de ve dünyada işletmelerin çok önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ'lerin ekonominin belkemiği olduğunun altını çizerek, bu firmalarla iş birliği yapmanın ülke ekonomisinin kalkınmasına ve büyümesine katkı sağlamak anlamına geldiğini vurguladı. Geleceğin sanayileşme hareketi içinde, gelecekle ilgili faaliyet içinde olmak için iletişimin ve bilişimin daha fazla kullanılmasının önemine dikkati çeken Çelik, dijitalleşmeye ilişkin bilginin olduğunu ancak ilgi ve uygulamada eksikliklerin bulunduğunu, bu nedenle daha fazla adım atılması gerektiğini dile getirdi. Çelik, geleceğin makine-insan ilişkilerinin ötesine geçerek, makine-makine ilişkilerine giden bir gelişimde olduğunu belirterek, “Bugün atılan adımı sadece KOBİ'lerin büyümesine değil, ülkeye ve insanlığa katkı olarak görüyorum” diye konuştu. Yerli üretimi desteklemenin, yerli ürün kullanmayla olacağını ifade eden Çelik, “Yerli üretimi biz benimsemezsek başkasına benimsetemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin ise TOBB ile gerçekleştirilen iş birliğiyle toplam girişim sayısının yüzde 90'dan fazlasını, istihdamın yüzde 73,5'ini, ülkede elde edilen toplam cironun ise yüzde 62'sini oluşturan KOBİ'lere çok daha yakından temas edebilme fırsatı yakalamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. İşletmelerin dijital iş ortağı olma iddialarını bir adım ileri taşıdıklarını vurgulayan Şahin, “İş birliğimiz Türkiye'deki tüm KOBİ'leri kucaklayan bir yapıya sahip. Rekabetin büyük olanın değil, dijital olanın kazanacağı doğrultusunda yeniden şekillendiği bu süreçte Vodafone olarak KOBİ'lerimizin ihtiyaç duydukları noktalarda geliştirdiğimiz çözümlerle yanlarında olmayı sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. Şahin, “Dijital Skor” uygulamasını kurumsal müşterilerin daha iyi bir dijitalleşme hedefine ulaşmalarını sağlamak için geliştirdiklerini belirtti.