İçindekiler
Dergi Arşivi

KOSGEB Desteğiyle Kendi İşinin Patronu Oldu

 

Manisa’da yaşayan Endüstri Mühendisi Ayşen Yönet Yeter KOSGEB’in Girişimcilik Desteği ile 2014 yılında Ev Tekstili Çocuk Ürünleri üzerine PAMUKA Çocuk Odası Tekstili işletmesini kurdu. Ayşe Yönet Yeter, kendi işinin patronu olurken yaşadığı sıkıntıları ve bu süreçte KOSGEB’den almış olduğu maddi ve manevi desteği anlattı.

“İsteyince Başarırsın”

“KOSGEB girişimcilik eğitimini bu işi kurmadan yaklaşık 6 ay önce almıştım. Öncelikle girişimcilik eğitimi boyunca zaten içimde bir yerlerde var olan iş kurma azmi daha da alevlendi… Çok mutluyum ki benim de bir girişimcilik maceram var. Ve umarım bu maceram çok uzun soluklu olur ve ileride torunlarıma bile anlatacağım bir başarı öyküsüne dönüşür. Çünkü kim ne derse desin ben biliyorum ki ‘başarıyla besleniyorum.’ ‘Başardım” demeyi seviyorum ve KOSGEB’in sağladığı olanaklarla şimdi bulunduğum noktada olmaktan gurur duyuyorum.

Eylül 2014’ te bir yol ayrımındaydım. Bir süre ara verdiğim profesyonel hayata geri dönecek ya da kendi işimi kurmayı deneyecektim. Aldığım girişimcilik eğitimi ve KOSGEB’den edindiğim maddi haklar olmasa muhtemelen bu kadar cesaretli olmayabilirdim. Çünkü hem maddi olarak bu işe ayıracak çok az bir sermayem vardı hem de işi açar açmaz müşteri kapıda beklemeyecekti. Ama bu noktada bile KOSGEB in ilk 1 yıl sağladığı aylık destek azmimi daha da güçlendirmişti… İşyerini açarken en büyük şansım KOSGEB desteği ve iş yerinin kendimizin olmasıydı. Ama atölyeyi kuracağım yer en az 10 yıldır kimse tarafından kullanılmamış oldukça eski bir yerdi. Şimdi keşke o dükkânın ilk fotolarını çekseymişim diyorum. 1,5 yılda o sıvaları dökülmüş camları kırık dükkândan şirin, sıcacık, çocukların hayallerini süsleyen ve onlara renkli bir dünya sunan bir atölye hatta bir marka yarattım.

Günlerce marka üzerinde düşündüm. Marka stratejilerimi belirledim, aklıma gelen her ismi ajandama not aldım. Bir taraftan girişimcilik dosyamı, stratejik planlarımı oluştururken bir taraftan atölyenin altyapılarıyla ilgilendim. Tabii ki zor bir dönemdi. İyi bir dereceyle endüstri mühendisliği bölümünü bitirmiştim. Şimdi ne yapıyordum, burada ne işim vardı? Vergi Dairesi Kuyrukları, Sanatkarlar Odasının bitmeyen istekleri ve noter. Olmayan terzi ustalık belgesi ve daha bir sürü inişler çıkışlar, enerjimi zaman zaman düşürse de sonunda çok severek yaptığım bu işi kurdum.

Girişimci olmanın en büyük zorluğu tüm plan ya da programlara rağmen satış ve üretiminizi hiçbir zaman tam da doğru tahmin edememenizdir. Araştırarak ve inanarak çalışınca mutlaka başarıya ulaşılıyor. Girişimciliğin bence en büyük motivasyon kaynağı sıfırdan bir şeyleri kendi başınıza var etme arzusu. Ben şu an planladığım satış ve üretim tahminlerinin üzerinde olmanın tatlı gururuyla tek inandığım ve bildiğim şey olan ‘isteyince başarırsın’ ilkesiyle kendi işini kuracak tüm yeni girişimcilere başarılar diliyorum. KOSGEB’e bana bu imkânı sağladığı için çok teşekkürler.”