İçindekiler
Dergi Arşivi

KOSGEB’le Birlikte Başaranlar: Proje Desteği Alan Örnek İşletmeler

 

STRATEJİK ÜRÜN DESTEK PROGRAMI

Akbey Mühendislik Havacılık ve Makina Sanayi Ltd. Şti (Eskişehir)
KOSGEB’in Stratejik Ürün Desteği ile Özgün Hafif Genel Maksat, Anka TP ve T129 ATAK helikopter modelleri için yerli motor üretim çalışmaları hız kazandı.
Eskişehir’de havacılık, enerji ve savunma sanayi alanlarında faaliyet gösteren AKBEY Mühendislik, KOSGEB Stratejik Ürün Desteği Programı ile “Yerli Turboşaft Motor Geliştirme Projesi” üzerinde çalışıyor.

Albila Serum Biyolojik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Eskişehir)
Eskişehir'de, akrep ve yılan zehirlenmelerine karşın serum üretecek tesis ALBİLA Serum Biyolojik Ürünler Sanayi· ve Ticaret A.Ş.’nin açılışı gerçekleştirildi.
Şirketin tesislerinde, akreplerin zehri toplanarak antiserum haline getirilip dünyaya ihraç edilecek. 2019 yılının sonlarında ihraç edilmesi beklenen akrep zehrinin elde edildiği ALBILA’nın heyecan uyandıran fikri, ünlü İngiliz yayını Financial Times’ın sayfalarına taşındı.
İşletme, KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile ürün geliştirdi ve üretim tesisinin kurulumu için Stratejik Ürün Destek Programı kapsamında destekleniyor.

TEKNOYATIRIM (TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI)

Railtur Vagon Endüstrisi A.Ş. (Kayseri)
Demiryolu vagonu ve parçalarını üreten Railtur Vagon Endüstrisi A.Ş. KOSGEB KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı (TEKNOYATIRIM) ile milli tren için boji üretecek.
Sektöründe ihracat yapan sayılı firmalardan olan Railtur’un en büyük pazarı, dünyada demiryolunun merkezi olarak kabul edilen Almanya. Rusya ve diğer Avrupa ülkeleri de Railtur’un ihracatında önemli yer tutuyor.

NETMAK Kesici Takım İmalat Pazarlama Ltd. Şti. (Ankara)
KOSGEB Desteği ile Ürettiği Ürünü, Yine KOSGEB Desteği ile Ticarileştirecek
Ankara’da marangoz freze, kalınlık makinaları, kesici takımları üretimi ve bileme konularında faaliyet gösteren NETMAK Kesici Takım İmalat Pazarlama Ltd. Şti. bugüne kadar yurt dışından ithal edilen “Freze Topu” nu KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile geliştirdi, TEKNOYATIRIM Desteği ile üretim hattını kuracak.

AR-GE VE İNOVASYON DESTEK PROGRAMI
MONE Medikal Ticaret Sanayi A.Ş. (Çorum)
2007 yılından beri Çorum’da medikal cihaz ve demirbaş sektöründe imalat yapan MONE Medikal Ticaret Sanayi A.Ş. KOSGEB destekleri ile yeni ürünler geliştirerek uluslararası pazarlara açıldı.

İşletme, “Touch Screen Ekranlı Elektronik Açı Ayarlı Göstergeli Tartı Sistemli Yoğun Bakım Karyolası Projesi”ni başarı ile tamamlayarak bu ürünün prototipini geliştirdi. Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile bu ürünün ticarileşmesini sağladı.

Enso Elektrik (ANKARA)
Ankara’da enerji sektörüne mühendislik çözümler sunan ENSO Elektrik, KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Desteği kapsamında güneşi takip ederek elektrik üreten bir sistem geliştirdi.

Geliştirilen ürün, 8 tane şeffaf panelden oluşan askeri standartlarda bir kutunun içinde bulunuyor. Açıldıktan sonra güneşi takip ederek elektrik üreten bu sistemin prototipi KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile geliştirildi. İşletme ürünün ticarileştirilmesi için Endüstriyel Uygulama Destek Programı başvurusu için hazırlıklarını sürdürüyor.

ENDÜSTRİYEL Uygulama DESTEK PROGRAMI

Adalı Makine (TEKİRDAĞ)

Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde faaliyet gösteren Adalı Makine, KOSGEB’in Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile iki proje başarı ile tamamlandı.

30 yıldır maden, cam, kâğıt, orman ve tekstil ürünleri gibi sektörlerde küresel piyasaya iş yapan Adalı Makine, Endüstriyel Uygulama Programı Desteği ile “Tekstil Atık Sularından Kostik Geri Kazanımı” isimli projesini başarı ile tamamlayarak, kostik geri kazanım ihtiyacı olan firmaların kimyasal ve su tasarrufu yapmasını sağlıyor.

Aynı ortaklara ait olan ikinci bir işletme olan Adalı Kauçuk işletmesi de, yine Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile “Yeni Nesil Niprol Silindirlerin Seri Üretimi” projesini başarı ile tamamladı. Proje sayesinde tekstil firmalarının apre işlemlerinde, nem kazanan kumaştan kurutma öncesi daha fazla su uzaklaştırarak Kurutma maliyetlerini düşürüyor.

Tabib Farma İlaç Tıbbi Cihazlar Ltd. Şti. (ISPARTA)
Tabib Farma, KOSGEB’in Ar-Ge İnovasyon Destek Programı kapsamında “Kemik Çimentosu Geliştirilmesi” projesini üniversite iş birliği ve kendi Ar-Ge ekibi ile 2017 yılında başarıyla bitirdi. Daha sonra kemik çimentosu seri üretimine geçmek için çalışmalarına başladı. KOSGEB Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında “Kemik Çimentosu Seri Üretimi” projesini yürüten firma, çalışmalarını tamamladıktan sonra ilk yerli üretim kemik çimentosunu “Alcasis Bone Cement” markası ile hizmete sunacak.

İŞ BİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI

Gözde Kapak Mobilya Nakliyat San. Tic. Ltd. Şti. (Van):
Van, Erciş’te faaliyet mobilya imalatı sektöründe gösteren beş işletme iş birliği yaparak kapak imalatı fabrikası kurdular.

Beş proje ortağı işletme iş birliği yaparak “Gözde Kapak Mobilya Nakliyat San. Tic. Ltd. Şti.” işletmesini kurdular. Faaliyete geçen fabrika 2 bin metrekare çalışma alanına sahip. KOSGEB desteği ile alınan; mobilya üretiminde kullanılan çeşitli makineler, akrilik kapak, membran kapak ebatlama ve fason kesim makineleri ile üretime başlandı. Yeni kurulan işletmede 20 kişi istihdam ediliyor.

Testtürk Otomotiv Test ve Kalite Sistemleri Denetim San. ve Tic. A.Ş. (Kocaeli)
2016 yılında KOSGEB’in İş Birliği Güç Birliği Destek Programı ile başlayan proje, 2018 yılında başarı ile tamamlandı ve yerli otomobil için yüzde 100 yerli test merkezi kuruldu.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomotiv laboratuvarı olan Testtürk, 2 milyon TL’ye mal oldu. KOSGEB’in İş Birliği Güç Birliği Destek Programı kapsamında desteklenen işletme, 2018 yılı Haziran ayından itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yetkilerini alarak test ve belgelendirme hizmetine başladı.

KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI

Şimşek Alüminyum İnşaat A.Ş. (Diyarbakır)
KOSGEB’in 2 kez KOBİ Proje Destek Programı’ndan faydalanan işletme, 2 sefer de KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı’ndan yararlandı. Şimşek Alüminyum, bu sayede yanmaz alüminyum kompozit imalatı için gerekli olan makinelerin alımının yanı sıra kendi test ve analiz laboratuvarını kurdu. CAD, CAM ve IRP yazılımlarını temin etti.

Sanver Mühendislik (Bursa)
KOSGEB desteği ile işletmesini kuran Nurşen Şanver, güçlü ekibiyle birlikte dünyaca ünlü markalar için makine üretiyor.

Sanver Mühendislik, 2012 yılında endüstriyel alanda hizmet vermek için Bursa’da kuruldu. 2011 yılında KOSGEB’den Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan Nurşen Sanver, 2012 yılında Girişimcilik Desteği ile kurduğu işletmede eşi İsmail Sanver ve ekibi ile birlikte mühendislik alanında otomotiv sektörüne çözümler sunuyor.

Mühendislik çözümlerini tek bir çatı altında toplayan firma, KOSGEB’in Genel Destek Programı kapsamında Nitelikli Eleman İstihdam Desteği başta olmak üzere birçok destekten faydalandı. KOBİGEL projesi ile üretim hattını zenginleştirdi.

GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI

Fatma Asena Yazar (Aydın)
Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olan 34 yaşındaki Fatma Asena Yazar, Aydın'ın incir üretiminde önemli bir kent olmasından dolayı bu alanda bir tesis kurmaya karar verdi. KOSGEB'den Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50 bin TL hibe alan kadın girişimci 2016 yılında kendi işletmesini kurdu.

İncir işleme tesisi kuran kadın girişimci, 60 kadın çalışanı da istihdam ediyor. İşletme, ilk yıl 200 bin, ikinci yıl 400 bin ve 2018 yılında 500 bin TL ciroya ulaştı. 60 ton işleme kapasiteli işletme, bu yıl ilk ihracatını gerçekleştirdi. Fatma Asena Yazar, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne 3 ton ürün gönderdi.

Gazibey Baklavaları (Sakarya)
Devlet memurluğundan istifa etti, baklava imalatı işine girdi, 8 şube açtı ve 75 kişilik istihdam sağladı.

Sakarya Üniversitesinde memur olarak çalışan Adem Yalçın, 2012 yılında görevinden istifa ederek KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteği ile baklava imalathanesi açtı. Bugün itibarıyla 8 şubesi bulunan GAZİBEY Baklavaları işletmesi bünyesinde 75 kişiye istihdam sağlıyor.