İçindekiler
Dergi Arşivi

Kutuplar Konusunda Farkındalık Çalışmaları

İlknur İNAM / Daire Başkanı (Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü) - Eda ÜNAL/ Sanayi ve Teknoloji Uzmanı (Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü) - Mesut KOÇAK / Sanayi ve Teknoloji Uzmanı (Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü)

 

 Ulusal Kutup Bilim Programı (2018 – 2022)’nda kutuplar konusunda farkındalık artırılmasına yönelik toplumun kutup bölgeleri hakkında bilgilendirilmesinin, bilimsel çalışmalara toplumun desteğinin artmasını sağlayacağı, geleceğin bilim insanları olan çocukların küçük yaşlarda hem araştırmaya yöneltilmesi hem de küresel iklim değişikliği ve kutup bölgeleri ile ilgili bilgilendirilmelerinin ise onların gelecekte bu bölgeler ile ilgili çalışmalar yapmalarına imkân vereceği değerlendirilmiştir. Bu kapsamda eğitim, seminer etkinlikleri düzenlemek, kitap/dergi vb. yayınlar ile belgesel ve çizgi film çalışmaları yapılması planlanmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Lisans öğrencilerinden oluşturulan ve her yıl gönüllü öğrencilerden seçilen PolSTeam (Kutup Araştırmaları Öğrenci Takımı) 2 yılı aşkın süredir faaliyet göstermekte olup bugüne kadar 7’den 70’e yaklaşık dört bin kişiye ulaşarak Küresel İklim Değişikliği ve Kutupsal Farkındalık konusunda birçok etkinlikler ve faaliyetler düzenlemiştir. Misafir olduğu ilkokul-ortaokul-liselerde gönüllü Kutup Araştırmaları Kulüpleri kurarak ilgiyi ve farkındalığı arttırmayı ve devamını sağlamayı amaçlamaktadır. PolSTeam tarafından 2018 yılının ilk beş ayı boyunca yaklaşık 850 kişiye erişilen toplam 10 halka erişim faaliyeti gerçekleştirilmiştir.

30 Ekim – 24 Kasım 2017 tarihleri arasında ilkokul ve ortaokul öğrencileri arası resim yarışması İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi (PolReC) tarafından düzenlenmiş ve dereceye giren resim sahiplerine çeşitli ödüller verilmiştir. Daha sonra yarışmaya katılan tüm resimler PVC ile kaplanıp, İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi kapsamında Antarktika Kıtası’na götürülmüştür. İngiltere’den de gelen öğrencilerin çizdiği resimler ile toplamda 300 resim Kıta’da bilim insanlarımız tarafından fotoğrafları çekilerek, sahiplerine sertifikası ile birlikte gönderilmiştir.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Gençlik Festivali’nde 2 Mayıs 2018’te BistTalks Konferansı’na İTÜ PolReC Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy konuşmacı olarak katılmıştır. Konferans kapsamında farklı alanlardan başarılı isimler gençlerle buluşarak kendi alanlarıyla ilgili vizyon açan bilgiler verirken, gençlerimizi motive eden ve hayallerinin peşinden gitmeye teşvik eden bir program hedeflenmiştir. 11. İstanbul Gençlik Festivali’nde Kutup Araştırma İstasyonunu temsilen bir kırmızı konteyner şölen alanına yerleştirilmiş ve üzerine Ulusal Antarktik Bilim Seferleri’nden fotoğraflar konulmuştur.

Öte yandan İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi’ne katılan TRT World kanalı tarafından “Frozen Frontier: Expedition to Antarctica” isimli belgesel hazırlanmış olup, ekranlarda gösterimine başlanmıştır. Ayrıca 13-18 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen 41. Antarktika Antlaşması Danışmanlar Toplantısı sırasında Arjantin Büyükelçiliğimizde gerçekleştirilen resepsiyonda belgeselin kısa tanıtım filmi gösterilmiştir.


Şekil 1. İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi’ne Katılan TRT World Ekibi Tarafından Hazırlanan Belgesele Ait Görsel

Ulusal Kutup Bilim Programı kapsamında geleceğin bilim insanlarını yetiştiren eğitmenlerimizin bilgi ve kapasitesini artırmak, bu bilgi ve kapasiteyi gelecek nesillere aktarmak üzere kurgulanan Kutup Bölgeleri için Eğitmenleri Destekleme İşbirliği Projesi (KEDİ), eğitmenleri kutup bölgelerine yapılan bilim seferlerine dâhil etmeyi amaçlayan bir projedir. Proje kapsamında eğitmenlerin 2-12 hafta aralığında kutup bilim seferlerinde yer alarak, sefer katılımcısı bilim insanlarının yaptıkları çalışmaları gözlemlemesi, gözlemlerini internet günlüğü olarak yazması, uygun iletişim cihazları ile sesli ya da görüntülü olarak sınıflarla iletişim kurması ve sefer sonrasında tecrübelerini öğrenciler ve diğer eğitmenlere aktarması amaçlanmaktadır. Projenin öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların öğretmenlerine yönelik düzenlenmesi planlanmakta olup 2019 yılından itibaren projenin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca Ulusal Kutup Bilim Programının Türkçe ve İngilizce baskılarının ulusal/uluslararası kurum/kuruluşlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından dağıtımı yapılmış, katılım sağlanan/düzenlenen etkinliklerde kullanılmıştır. Söz konusu dokümana https://btgm.sanayi.gov.tr/Handlers/DokumanGetHandler.ashx?dokumanId=3645ae98-5377-4efc-9594-39077e2f2505 adresinden erişilebilmektedir.

KAYNAKÇA
Ulusal Kutup Bilim Programı (2018-2022), https://btgm.sanayi.gov.tr/Handlers/DokumanGetHandler.ashx?dokumanId=3645ae98-5377-4efc-9594-39077e2f2505
Ulusal Kutup Bilim Programı (2018-2022) 1. İzleme ve Değerlendirme Raporu, https://btgm.sanayi.gov.tr/Handlers/DokumanGetHandler.ashx?dokumanId=2c47252c-3ebd-4ff3-a62e-69ac46b7106d