İçindekiler
Dergi Arşivi

Orta Büyüklükteki İşletme Kategorisi İkincilik Ödülü

 

Coca-Cola İçecek A.Ş.  / Mersin Fabrikası

PROJE ADI: Tetra Hatları Otomatik Palet Taşıyıcı Sistem

Mersin fabrikada bulunan 4 farklı Cappy Meyve Suyu Dolum Hatlarında çıkan ürünlerin paletlendikten sonra etiketlenmesi ve ambar sahasına taşınmasıyla ilgili proseste gelişmeye açık su yönler tespit edilmiştir:
• Paletlerin etiketlenmesi süreci 3 vardiyada 1’er personel ile manuel olarak yapılmaktaydı.
• Hatlardan çıkan paletler forklift ile alınarak 50 metre uzaklıktaki özel raf sistemine taşınmaktaydı.
• Paletler için zincirli tasıma bantları mevcuttu. Bu zincirli bantlar farklı palet tiplerini taşımada soruna sebep olarak hem operasyonel hem de bakım olarak maliyet oluşturmaktaydı.

Yukarıda üç ana baslıkta toplanan sorunları gidermek amacıyla bir proje ekibi kuruldu ve üç adet Otomatik Palet Tasıma Arabası (OPTA) yapılması tasarlandı.
OPTA 1: Bu araç paletleme makineleri çıkısından paletlenmis ürünleri alarak streçleme makinesine iletmek üzere tasarlanmıştır. Fiziksel olarak paletin iletilmesinin yanında elektronik olarak da paletin hangi hattan alındığı bilgisi de taşımıştır. Bu sayede etiketleme makinesi aldığı bu bilgilerle otomatik etiket basma işlemi sorunsuz olarak yerine getirilmiştir.
OPTA 2: Zincir konveyör sistemi yerine ihtiyaçlara daha iyi cevap verecek olan OPTA 2 tasarlanmıştır. Bu sayede farklı palet tipleri sorunsuz taşınabilmiştir. Aynı zamanda blok halindeki uzun konveyörler çıkarıldığı için bölgeye ham madde taşınması, personel erişimi sağlanmıştır.
OPTA 3: Forkliftlerin raf - hat çıkısı arasında gidiş geliş yaptığı, hâlihazırda konveyör bulunmayan 50 metrelik bir bölgede çözüm olarak OPTA 3 tasarlanarak uygulanmıştır. Bu sayede ISG ve enerji verimliliğinden kazanç sağlanmıştır.

Elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir:
• Personel giderleri, LPG forklift yakıtı yerine daha ucuz olan elektrik enerjisi kullanılması ve 4 adet etiketleme makinesi yerine 1 adet makine ile çözüm getirilerek toplamda 520.000 TL maddi kazanç sağlanmıştır.
• Çalışanların yoğun olduğu bölgede CO (karbonmonoksit) salınımı sıfıra indirilmiştir.
• Forklift hareketi personelin daha yoğunlukta çalıştığı bölgeden tamamen kaldırılmıştır.
• LPG tüpü yerine daha temiz ve verimli enerji olan elektrik enerjisine geçilmiştir.
• Proje tamamen Mersin Fabrikanın öz kaynakları kullanılarak geliştirilmiş ve uygulanmıştır.
• Fabrika içerisinde diğer projelere örnek olarak inovasyon kültürüne katkı sağlamıştır.