İçindekiler
Dergi Arşivi

Orta Büyüklükteki İşletme Kategorisi Teşvik Ödülü

 

 Ortem Elektronik A.Ş. 

PROJE ADI: Yeni Nesil Mobil Terminal (M12C)

Ortem Elektronik A.S. 1998 yılında TÜBITAK-MAM Teknoparkı’nda kurulmuş olup bugün 50 kişiye ulasan nitelikli kadrosu ile Otomotiv Elektroniği ve Telemetri Teknolojileri alanlarında Ar-Ge yapmakta ve geliştirdiği ürünleri kendi bünyesinde üretmektedir.

Yeni nesil mobil terminal projesi genel manada, GPS ve/veya GLONASS uydularından aldığı konum bilgilerini ve telematik veriyi GPRS üzerinden sunuculara gerçek zamanda gönderir. Bu verilerin islenmesi, tasarruf, konfor ve güvenlik sağlar. Bunun yanında çevresel faktörlere de olumlu katkılar sunar. Bireysel kullanıcıların yanı sıra filolar, sehir içi ve sehirlerarası yolcu ve yük taşıyıcılar, öğrenci ve turizm araçları, kamu araçları vb. sektörlere hitap etmektedir. Sadece Türkiye pazarı düşünüldüğünde 2015 yılı itibarıyla yaklaşık 17 milyon araç söz konusu olup hâlihazırda 1 milyona yakın aktif kullanıcı olduğu
öngörülmektedir. Projede yerli ve yabancı ürünlerle maliyet, performans ve kalite olarak rekabet edebilir ürün geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Projenin ana hedefleri:
• Komponent bedellerini düşürmek,
• Üretim hızını artırmak,
• İşçilik süreçlerini iyileştirmek,
• Test süreçlerini iyileştirmek ve hızlandırmak,
• Montaj ve ambalajlama süreçlerini iyileştirmek,
• Performansı iyileştirmek,
• Satış miktarlarını artırmak,

Pazardaki analizler neticesinde rekabetçi bir ürün tasarımına karar verilmiştir. Tasarım neticesinde toplam maliyetlerde %65’e varan iyileştirme sağlanmıştır.Ayrıca cihaza yeni özellikler ilave edilmiş, mevcut ürünün kalitesi ve özelliklerinden ödün verilmemiştir. Bu sayede M12C’nin, mevcut ürün ve rakip cihazlara göre yüksek performanslı ve rekabetçi olması sağlanmıştır.

Proje sonucunda su kazançlar sağlanmıştır; el isçiliklerinde ~%15, test, yazılım süreci ~%20, komponent
maliyetlerinde ~%60, el isçiliklerinde %15 azalma, tüm üretim hattının yüzey montaj teknolojisine geçilmesiyle sağlanmıştır.

Yüzey montaj robotlarla yapıldığından, hata oranı azalmış ve hız artırılmıştır. Test ve yazılım sürecinde %20 azalma, 15 adet paralel programlama ve test aracı hazırlanmıştır. Test ve programlama bilgisayar destekli olarak yapılmaktadır. Komponent maliyetlerindeki ~%60 verimliliğin ekseriyetini, ayrık GPRS, GPS ve MCU yerine tümleşik bir modül tercihi sağlamıştır.

Yeni tasarımla birlikte pazardaki payımızın artacağı hedeflenmektedir. Geliştirilen bu ürünün 2017 satışlarının en az 30.000 adet mertebelerinde olacağı öngörülmektedir.