İçindekiler
Dergi Arşivi

Prometeon İhracatını 250 Milyon Dolar’a Çıkaracak

 

Pirelli markasıyla Türkiye’de tanınan Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’ye ilave yatırım yapma kararı aldı. Grubun operasyonlardan sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo’yu 6 Kasım 2018 tarihinde kabul eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ek yatırım kararını duyurdu. Bakan Varank, Prometeon’un yapacağı 115 milyon Dolarlık ilave yatırımla Türkiye’den ihracatını, ikiye katlayarak, 250 Milyon Dolar’a çıkaracağını açıkladı.

2020’ye Kadar
Pirelli marka kamyon, otobüs ve tarım lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Lastik Grubu, Türkiye'nin ilk lastik fabrikası olan İzmit'teki tesisinde üretimi artırmak ve ileri teknolojileri uygulamak hedefiyle yeni bir hamle yaptı. Grup, 2020’ye kadar Türkiye'de yaklaşık toplam 115 milyon Dolar ilave yatırım kararı aldı.

75 Ülkeye İhracat
Bu kapsamda grubun Dünya Başkanı Borgo, Sanayi Bakanı Varank’ı ziyaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleşen kabulün ardından Varank, Prometeon’un ilave yatırım kararını sosyal medyadan paylaştı. Varank, Twitter’dan “Prometeon, yapacağı 115 milyon Dolar ilave yatırımla Türkiye’den 75 ülkeye olan ihracatını 125 milyon Dolar’dan 250 milyon Dolar’a çıkaracak. Hayırlı olsun!” diye yazdı.

17 Türk Yönetici
160’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren Prometeon Grubu’nun üç ülkede fabrikası bulunuyor. 7 bin çalışan ile yıllık 5 milyon adetlik üretim yapan grup, lastik piyasasında %10’luk bir pazar payına sahip. Prometeon, elde ettiği cironun üçte birini İzmit’teki fabrikasından elde ediyor. Prometeon’un üst yönetiminde de 17 Türk görev alıyor.

Prometeon’un İzmit’teki fabrikaya yapacağı ilave yatırım burada üretilecek lastiklerin büyük çoğunluğu Avrupa’ya ihraç edilecek. Böylece İzmit’teki fabrikanın toplam üretimdeki payı yüzde 20’den %30’a çıkacak. Grup ayrıca bu ilave yatırımla toplamda yaklaşık 750 kişilik yeni istihdam yaratmayı da hedefliyor.