İçindekiler
Dergi Arşivi

Sunuş

Anıl YILMAZ / Genel Müdür

 

Dergimizin bu sayısını, Bakanlık olarak ülke genelinde ve toplumun tüm kesimlerinde verimlilik kültürünü yaygınlaştırmak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla geçtiğimiz ay organize ettiğimiz Verimlilik Haftasına ayırdık.

Verimlilik Haftası süresince çeşitli kuruluş ve işletmeler, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle birlikte, Verimlilik Genel Müdürlüğü uzmanlarının ve yöneticilerinin de konuşmacı olarak katıldığı çok sayıda toplantı, panel ve konferans gerçekleştirildi.

Hafta kapsamında gerçekleşen en önemli etkinliklerden birisi olan Verimlilik Proje Ödülleri programında ödüller sahiplerini buldu. Özel sektör ve kamu kesiminde verim artırma yolunda çaba gösteren kuruluşlar arasında büyük bir rekabetin yaşandığı yarışmada; Büyük (Ar-Ge, Sürdürülebilir Üretim, Süreç İyileştirme), Orta, Küçük ve Mikro Ölçekli İşletmeler ve Kamu kategorilerinde başarıyla uygulanmış örnek projeler ödül almaya hak kazandılar. Ödüllü projeleri tanıtacağımız bir bölümü bu aydan itibaren gelecek sayılarımızda da dergi içinde bulabilirsiniz.

Verimlilik Haftası kapsamında en çok ilgi gören organizasyonlardan bir diğeri Milli Eğitim Bakanlığı ve Vodafone işbirliğinde düzenlenen Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması oldu. Öğrencileri günlük hayatta karşılaştıkları olaylar karşısında gözlem yapmaya, yaşadıkları çevreye duyarlı bireyler olmaya ve toplumsal sorumluluk bilincinin artırılması için fikir üretmeye yönelten yarışmada başarılı olan ortaokul ve lise öğrencileri ödüllerini alırken büyüklere de ders alacakları mesajlar verdiler.

Hafta kapsamında 81 ilimizde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri koordinasyonunda 200’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirildi; verimlilik okullarda, işyerlerinde, sağlıktan tüketici haklarına, eğitimden bilişim teknolojilerine tüm alanlarda ve tüm boyutlarıyla gündemde oldu, tartışıldı.

Dergimizin bu sayısında, 25 Nisan 2016 tarihinde Ankara ATO Congresium Kongre Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, milletvekilleri, üniversite rektörleri, kamu ve özel sektör kuruluşları, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin ve temsilcilerinin yanı sıra akademisyenlerin ve öğrencilerin de katıldığı 2016 Verimlilik Haftası faaliyetlerine ilişkin bilgiler ayrıntılı olarak yer almaktadır. Emeği geçen tüm çalışanlara ve iş birliğini gerçekleştirmemizde katkısı olan yöneticilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.