İçindekiler
Dergi Arşivi

Tasarım Ve Tasarım Tescili

 

Tasarım; günlük hayatımızın her anında bize eşlik eden, hayatımızı kolaylaştıran her türlü ürün veya ürün parçaları; hayatımıza renk katan, estetik duyularımıza hitap eden desenler, süslemeler tasarımdır. Su içtiğimiz bardak, sinemaların tanıtım afişleri, giysilerimizin desenleri, hesap makinemiz, klavyemiz, sandalyemiz, ceketimiz, arabamız, trafik levhaları, saatlerimiz, termometre, oyuncaklar, ajandamızın sayfa düzeni, gözlüğümüz, çantamız buna örnek verilebilir.

Ürün; tasarımların tescil edilebilmesi için öncelikle “ürün” tanımına uyması gerekmektedir.
“Ürün”, bilgisayar programları hariç olmak üzere, endüstriyel yolla veya elle üretilen herhangi bir nesnenin yanı sıra birleşik bir ürün veya bu ürünü oluşturan parçaları, ambalaj gibi nesneleri, birden çok nesnenin bir arada algılanan sunumlarını, grafik sembolleri ve tipografik karakterleri ifade eder.

Tasarım Tescili
Bir tasarımın tescil edilerek korunması ile hak sahibi, inhisarı haklara sahip olur. Üçüncü kişiler, tasarım sahibinin izni olmadan koruma kapsamındaki tasarım veya tasarımın uygulandığı ürünü üretemez, piyasaya sunamaz, satamaz, ithal edemez, ticari amaçlı kullanamaz veya bu amaçlarla elde bulunduramaz ya da bu tasarım veya tasarımın uygulandığı ürünle ilgili sözleşme yapmak için öneride bulunamaz.

Tasarım İstatistikleri
Tasarım başvuru sayıları incelendiğinde, 2018 yılında toplam başvuru sayısının 2017 yılına göre %9 oranında düşüş göstererek 42.222 olduğu görülmektedir.

 

Şekil 1. Tasarım Başvuru Sayıları