İçindekiler
Dergi Arşivi

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2015 Yılı Performans Endeksi Açıklandı

 

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi, 23 Kasım 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde açıklandı. Sonuçlara göre, 2015 yılının en başarılı teknoloji geliştirme bölgesi ODTÜ Teknokent oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Zirve’de yaptığı konuşmada “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri konusunda, şu anda nicelik olarak istediğimiz seviyeye geldiğimizi söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde Ar-Ge ve teknoparklarla ilgili yeni teşvik konuları gündemimizde. Onları da açıklayacağız” dedi. Geçen yıl Ar-Ge harcamalarının bir önceki yıla göre yüzde 17’lik bir artış göstererek 20,6 milyar liraya ulaştığına işaret eden Özlü, “2014’te Ar-Ge harcamalarımızın milli gelire oranı yüzde 1,01 olarak gerçekleşmişti. Bu ülke tarihinde ilk defa gerçekleşen bir rekordu. 2015’te bu rekoru daha da geliştirdik. Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 1,06’ya yükselttik” diye konuştu. Ar-Ge harcamalarını daha da artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Özlü, Türkiye’nin gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranında yüzde 3'ü yakalaması gerektiğini söyledi.

2018 hedefi şimdiden yakalandı
Bakan Özlü konuşmasında, “Teknoparklar sayesinde, enformasyon teknolojileri ve yazılım, yeni malzemeler, biyoteknoloji, yeni enerji kaynakları, uzay teknolojileri, esnek imalat sistemleri, otomasyon ve robotik gibi alanlarda önemli ilerlemeler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor” ifadelerine yer verdi. 10. Kalkınma Planı’nda, 2018 yılı için Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde hedeflenen firma sayısının 4 bin olduğuna dikkati çeken Özlü, bu hedefin şimdiden yakalandığını belirtti. Teknoloji geliştirme bölgelerine yönelik destekler hakkında da bilgi veren Özlü, “Teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda, şu anda nicelik olarak istediğimiz seviyeye geldiğimizi söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde Ar-Ge ve teknoparklarla ilgili yeni teşvik konuları gündemimizde. Onları da açıklayacağız” diye konuştu.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2015 Yılı Performans Endeksi Sonuçları
Genel Sıralama
1. ODTÜ Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi
2. İTÜ Arı Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi
3. Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi (CYBERPARK)

Gelişen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri
1. Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi
2. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi
3. Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi
Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 
1. İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi
2. Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi
3. Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi

En iyi Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 
1. Erzurum Ata Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi
2. Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi
3. Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi.