İçindekiler
Dergi Arşivi

“Temiz Teknoloji” İş Fikirleri Destek Programı GCIP 2016 Başlıyor!

 

Global Cleantech Innovation Programme (GCIP), Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) desteği ile Türkiye’de, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde ve TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde 2014 yılından beri yürütülüyor. GCIP, program kapsamında temiz teknoloji inovasyonları teşvik edilirken aynı zamanda, Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji, Su Verimliliği, Atıktan Enerji Üretimi ve Yeşil Binalar alanlarında çalışmakta olan KOBİ’ler ve genç Start-Up’lar da destekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, KOSGEB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) da GCIP’in diğer ulusal paydaşları arasında yer alıyor.

İçeriğinde bir yarışmayı da barındıran GCIP hızlandırıcı programı kapsamında girişimciler, başta Eğitim ve Mentorluk destekleri olmak üzere, Tanıtım ve Sermayeye Ulaşım kilit aktiviteleri ile geliştiriliyor. Ödül almaya hak kazanacak başarılı ekiplere ise nakit para ödülü ve ulusal iş geliştirme platformu içerisindeki çeşitli ayni destekler yanında, GCIP’in Silikon Vadisindeki program ortağı The Cleantech Open tarafından San-Francisco’da düzenlenen Global Forum’a katılma ve diğer ülke ekipleri ile tanışma ve yarışma olanağı da sunuluyor.

GCIP 2016 Başvuru Aşaması ve Katılımcı Profili
Temiz teknoloji alanlarında geleceği şekillendirecek fikirleri olan bir girişimciyseniz ve kendinize yeni yollar arıyorsanız, dünyanın en kapsamlı temiz teknoloji iş geliştirme platformu sizi bekliyor. GCIP ile hem isinizi hızlandırabilir hem de sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilirsiniz!

GCIP’ye başvurabilmek için en az iki kişiden oluşan bir takım kurmanız ve takım üyelerinden en az birisinin Türk vatandaşı olması ve/veya Türkiye’de geçerli bir ikamete sahip olması yeterli. GCIP-2014 ve 2015 programlarında ödül olan finalistler tekrar programa yarışmacı olarak başvuru yapamayacaklar. Ancak ödül almayan tüm katılımcılar tekrar başvuru yapabilecekler.

Başvuru Tarihleri ve Ödüller
Programda, 2016 çağrısının başvuruları 21 Mart-20 Mayıs 2016 tarihleri arasında www.turkey.cleantechopen.org adresinden elektronik olarak yapılabilecek.

En başarılı girişimci seçilecek Ulusal Birinci 50.000 TL, Ulusal İkinci olan ekip 25.000 TL para ödülünün yanı sıra temiz teknoloji odaklı iş fikirlerini Silikon Vadisi’nde gerçekleşen Global Forum'da temsil etme fırsatını yakalarken, küresel yatırımcılar, iş çevreleri, uluslararası mentorlar ile tanışarak küresel platformda diğer ülke birincileri ile yarışma olanağını elde ediyor.

Ayrıca kategoriden bağımsız olarak en iyi üçüncü ve dördüncü ekip, 25.000 TL değerinde para ödülü kazanırken, istedikleri takdirde kendi olanaklarıyla uluslararası girişimcilik arenası Global Forum’da, Ulusal Birinci ve İkinci ile aynı şartlarda yarışma şansı yakalayacaklar.

Program hakkında daha ayrıntılı bilgilere www.turkey.cleantechopen.org adresinden ulaşılabilir.