İçindekiler
Dergi Arşivi

“Temiz Teknoloji” İş Fikirleri Destek Programı GCIP 2017 Başlıyor!

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından 2014’ten beri düzenlenmekte olan “Enerji ve Çevre” temalı Girişimcilik Hızlandırma Programı-GCIP 2017 “Sürdürülebilir bir dünya için temiz teknoloji fikirlerinizle değişime katkınız olsun” sloganıyla başlıyor.

 

GCIP, Türkiye’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde ve TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde, UNIDO tarafından 2014 yılından beri yürütülmekte olan bir girişimcilik hızlandırma programıdır. Her sene bir kez çağrıya çıkılan program “Temiz Teknoloji iş fikirlerini arıyor, kaynak sağlıyor ve hayata geçirebilmek için birlikte çalışıyoruz” yaklaşımıyla Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkede sürüyor. Program başta eğitim ve mentorluk destekleri olmak üzere, tanıtım ve sermayeye ulaşım kilit aktivitelerini bu konuda çalışan girişimcilere sunuyor.

GCIP’de 2014 yılından bugüne alınan toplam 645 başvuru arasından, ileri seviyedeki 281 iş fikri değerlendirmeye tabi tutulmuş ve 82 temiz teknoloji girişimci ekibi eğitimlerimizi tamamlayarak GCIP mezunu olmuştur.

Ulusal ve Uluslararası Arenada Adınızdan Söz Ettirin!
GCIP Türkiye, kamu ve özel sektör destekli yürütülmekte olan çok sayıda girişimcilik programı içinde 2014 yılından bugüne oluşturduğu çeşitli işbirlikleri ve girişimcilik ekosistemine yaptığı katkılarla öne çıkıyor.

Yarışma, Fikri Olan Herkese Açık

GCIP’de bu yıl, “Yenilenebilir Enerji”, “Enerji Verimliliği”, “Atık Yönetimi”, “Su Verimliliği” ve “Yeşil Binalar” kategorilerine ilaveten “Ulaşım” ve “İleri Malzemeler” dâhil ediliyor. Yarışmaya, bu kategorilerde faaliyet gösteren tüm KOBİ’lerin yanında, bu alanda yeni bir fikri olan, bir ürün geliştirmeye ve/veya geliştirdiği ürünü pazara ulaştırmaya çalışan tüm girişimciler, öğrenciler, araştırmacılar ve akademisyenler başvurabiliyorlar.

Başvuru Aşaması ve Katılımcı Profili
Başvurular 15 Mart-10 Mayıs 2017 tarihleri arasında www.turkey.cleantechopen.org adresinden kabul edilecek. Bağımsız panellerde projeler akademisyen, iş dünyası temsilcisi, yatırımcı ve seri girişimcilerden oluşan uzmanlar tarafından değerlendirilecek, programa devam etmeye uygun bulunan projeler seçilecek ve yarı finalistler 19 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilecek.

GCIP’ye başvuracakların en az iki kişiden oluşan bir takım kurması ve girişimci takım üyelerinden en az birisinin Türk vatandaşı olması ve/veya Türkiye’de bir ikâmete sahip olması yeterlidir. GCIP-2014, 2015 ve 2016 programlarında ödül alan finalistler tekrar programa yarışmacı olarak başvuru yapamayacaklar. Ancak ödül almayan katılımcıların tekrar başvuru yapmaları mümkündür.

GCIP Girişim Hızlandırma Süreci
• Girişimcilik Ulusal Akademisi ve Eğitim Desteği
Yarı finalist olan ve GCIP iş geliştirme sürecine katılmaya hak kazanan tüm girişimciler Ulusal Akademi’nin olanaklarından yararlanacaklardır. Girişimciler ayrıca Silikon Vadisi’nde temiz teknolojilerde girişimcilik konusunda faaliyet gösteren dünyanın bu konudaki en önemli uzman kuruluşu The Cleantech Open tarafından sağlanan mentorluk desteği, webinar, seminer, doküman ve çeşitli diğer kaynaklardan yararlanarak girişimlerini hızlandıracaklar. TÜBİTAK destekli üniversitelerde faaliyet gösteren Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) ile çeşitli Girişim ve Teknoloji Merkezleri tarafından düzenlenen eğitim ve kuluçka faaliyetlerinden de ücretsiz olarak faydalanmaları mümkün olacaktır.
• Mentorluk ve Sürekli Danışmanlık Desteği
Sürece dâhil olan tüm takımlar “iş modeli, satış, pazarlama, iş hukuku, markalaşma ve sürdürülebilirlik vb.” konularda uzman kişilerden danışmanlık desteği alacaklar. Özellikle projelerinde var olan teknoloji konusunda yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik teknik destek hizmeti ve mentorluk da hızlandırma çalışmasının bir parçası olacaktır.

Pazara Daha Hızlı Erişmek İçin Yeni Kapılar Aralayalım!
• İş Kampı ve Deneme Jürisi Etkinlikleri
Finaller öncesinde son eksikleri tamamlamak ve/veya aksayan yönleri gidermek amacıyla farklı alanlarda uzmanların katılımıyla iş kampı ve deneme jürisi etkinlikleri yapılacaktır.
• İletişim Ağı Desteği ve Yatırımcı Buluşmaları
Takımlar program paydaşları tarafından sağlanan profesyonel iletişim ağına erişim fırsatı bulacaklar ve bu sayede potansiyel müşteri, iş ortağı ve yatırımcıyla buluşacaklardır. Fikir alışverişlerinin yapılacağı ve benzersiz bir fırsat sunan bu iletişim ağı iş modellerinin geliştirilmesinde ve tanıtımının yapılması konularında takımlara büyük destek olacaktır.
GCIP Türkiye Ekipleri Global Forum’da!
Ulusal alanda elde ettiği başarıları uluslararası arenada da devam ettiren program kısa zamanda programın yürütüldüğü ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada girişimcilik ekosisteminde adından söz ettirmeyi başardı.
Silikon Vadisi’nde yer alan program ortağımız The Cleantech Open tarafından her yıl San Francisco’da “Global Girişim Haftası (GGH)” etkinliği olarak gerçekleştirilen Global Forum, GCIP’nin uluslararası aşamasıdır. 2015 yılında GCIP bölümünde verilen 5 ödülden 3’ünü Türk takımları kazandı.
Global Forum’a katılan ekipler; uluslararası mentorlarla çalışma imkânını yakalarken, yatırımcı aktivitesinde özel yatırım kuruluşlarıyla finans ve risk sermaye gruplarının temsilcilerinin yer aldığı özel seansta 70 civarındaki yatırımcıya fikir, proje ve ürünlerini anlattılar. Expo’da ziyaretçilere ürünlerini sergilerken potansiyel müşteri ve stratejik ortaklar aradılar.
• Kadın Girişimciler Artıyor!
GCIP genelinde İstanbul ve Anadolu takımları hem sayısal hem de nitelik bakımdan eşit başarı gösterirken, kadın girişimcilerin ve takım liderlerinin sayısı da mutluluk verici bir oranda yüksekti. Bu motivasyonla yola çıkan GCIP’nin, 2017 yılı hedeflerinden biri de başvurularda kadın girişimcilerin sayısını artırmak…

Global Forum’da Ülkemizi Temsil Edin!
Program Finali ve Ödüller
Program sonunda birinci seçilen takım 50.000 TL olan Ulusal Birincilik Ödülü’nü, ikinci seçilen takım 25.000 TL olan İkincilik Ödülü’nü ve üçüncü seçilen takım ise 15.000 TL olan Üçüncülük Ödülü’nü almaya ve Silikon Vadisi’nde senede bir kez gerçekleştirilen Global Forum’da ülkemizi projeleri ile temsil etmeye hak kazanıyorlar. Aynı zamanda Global Forum’un sunduğu küresel yatırımcılar, iş çevreleri ve uluslararası mentorlar ile tanışma ve küresel platformda diğer ülke ekipleri ile yarışma fırsatını da yakalıyorlar.

Bunların dışında başarılı takımlara Bakanlık Özel Ödülü, Kadın Girişimci Ödülü, Halkın Seçimi Ödülü, Yılın Genç Girişimcisi Ödülü, Sürdürülebilirlik ve Başarılı Mezun Ödülü gibi ödüller sunuluyor.
Program hakkında ayrıntılı bilgilere www.turkey.cleantechopen.org adresinden ve 0312 298 9406 numaralı telefondan ulaşılabilir.