İçindekiler
Dergi Arşivi

TÜBİTAK Millî Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni Yapıldı

 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN SİPER’İ TANITTI


Cumhurbaşkanı Erdoğan:
“Savunma sanayimiz milli yapıya dönüştü”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk milli uzun menzilli bölgesel hava savunma sistemini tanıttı. Savunma sistemi olduğu için projeye “Siper” adını verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk teslimatın 2021 yılının sonunda yapılmasının planlandığını söyledi. Erdoğan, her alanda kendi kendine yeten ülke konumuna ulaşmaktan başka çıkar yol olmadığının altını çizerek, “Savunma sanayi sektörümüz bugün, binden fazla şirket yanında KOBİ’lerin, araştırma kuruluşlarının ve üniversitelerin katılımıyla milli bir yapıya dönüşmüş durumdadır” dedi.

Milli Teknoloji
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları açılış törenine katıldı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Yerleşkesi'nde yapılan törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve milletvekilleri de hazır bulundu.


Varank’tan Bilgi Aldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören öncesinde Optik Sistemler Araştırma Laboratuvarı’nı (OPMER) ve tamamen yerli üretim olan mühimmatların sergilendiği salonu gezerek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan bilgi aldı.“Söz Sahibi”
Törende konuşan Erdoğan, Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinin her alanında söz sahibi olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayarak, “Savunma sanayi sektörümüz bugün binden fazla şirket yanında KOBİ’lerin, araştırma kuruluşlarının ve üniversitelerin katılımıyla milli bir yapıya dönüşmüş durumdadır” dedi.

“Kendine Yeten”
Günümüz dünyasında bağımsızlığı sağlam temeller üzerine oturtmak için tüm alanlarda yerli teknolojileri geliştirmek gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Yerli, milli... Tıpkı savunma sanayinde olduğu gibi her alanda kendi kendine yeten, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmaktan başka çıkar yolumuz yoktur” diye konuştu.

2021’de Teslim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sistemine olan ihtiyacın farklı vesilelerle gündeme geldiğini belirterek, bu sistemin Türkiye'nin güvenliği için önemini vurguladı. Türkiye'yi zamanla bu alanda farklı bir lige çıkaracak projenin ilk adımının bugün atıldığını kaydeden Erdoğan, “Milli uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sisteminin oluşturulmasına yönelik çalışmalar, Savunma Sanayi Başkanlığımızın öncülüğünde TÜBİTAK-SAGE, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından başlatıldı. İlk teslimatın 2021 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bugün ayrıca tarihi önemdeki bu projemizin ismini ilan ediyoruz. ‘Siper’ adıyla başlattığımız milli uzun menzilli bölgesel hava füze savunma sisteminin hayırlı olmasını diliyorum. Tabii bir savunma sistemi olduğu için adını da ‘Siper’ koyduk” ifadelerini kullandı.

“Tam Bağımsız Güçlü Türkiye”

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi adına çok çalıştıklarını ve çalışmalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldıkları vizyonla şekillendirdiklerini söyledi. Stratejiden özgün tasarıma, altyapı kurulumundan teknolojiyi geliştirmeye, nihai üründen ticarileşmeye kadar her aşamada aynı disiplin ve kararlılıkla yollarına devam ettiklerini vurgulayan Varank, “Atılan her adımı ‘Tam Bağımsız, Güçlü Türkiye’ hedefi doğrultusunda gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ekonomik Bağımsızlık
Varank, tam bağımsızlığın en önemli bileşeninin ekonomik bağımsızlık olduğunu dile getirerek, “Ekonomik bağımsızlık; yüksek katma değerli üretim, güçlü sanayi ve milli teknolojiden geçiyor. Sanayi sektörünü, teknolojik gelişimi yönlendirme, sektörler arası dinamizmi sağlama, istihdama ve refaha katkı açısından ekonominin belkemiği olarak tanımlıyoruz. Türkiye'ye teknolojik üstünlük kazandıracak projeleri vakit kaybetmeksizin gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Uçtan Uca Yerlileştirme
En büyük yerlileşme hamlesini %65’lik oranla savunma sanayisinde gerçekleştirdiklerini, bu oranla yetinmeyeceklerini ve sanayi sektörüne güç katabilmek için ithal ara malı bağımlılığını azaltacaklarını belirten Varank, “Daha rekabetçi, daha yenilikçi ve daha verimli bir sanayi altyapısının peşindeyiz. Bunu yerli kaynaklarımızla başaracak güce sahibiz. Yakında ilan edeceğimiz ‘Uçtan Uca Yerlileşme Programı’ ile tüm kaynaklarımızı bu program çerçevesinde yönlendireceğiz” dedi.


100 Günlük İcraat
Bakan Varank, 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan taahhütlerde önemli bir yol kat ettiklerini dile getirerek, “OPMER, Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (HABRAS), Pulat Tahrip Sistemi ve Yüksek Güçlü Lazer Sistemi ile Hassas Güdüm Kiti HGK-82 gibi çalışmaları TÜBİTAK'ın öncülüğünde gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Bertaraf Edildi”
FETÖ’ye karşı mücadelede TÜBİTAK çatısı altında kat edilen mesafeden de bahseden Varank, “TÜBİTAK çalışmalarının altını oyan, kurumun kabiliyetlerini kilitleyen hain yapının 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bertaraf edildi. Şimdi ciddi bir reform çalışması içine girdik” dedi.

Erdoğan’dan Geri Sayım
Tören sırasında Türk mühendisler tarafından test aşamasına getirilen SAGE harp başlığı raylı sisteminin (HABRAS), Yüksek Güçlü Lazer Sistemi ve PULAT tahrip sisteminin testleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geri sayımı ile yapıldı.“OPMER OO1”
Konuşmaların ardından Bakan Varank, tasarım ve ilk üretimlerini TÜBİTAK SAGE’nin yaptığı HGK-82 Hassas Güdüm Kiti teslimatına ilişkin belgeyi, Savunma Sanayii Başkanı Demir ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a takdim etti. Varank, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a OPMER’de geliştirilen “OPMER 001” seri numaralı ilk aynanın prototipini hediye etti. Açılış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilerin kurdele kesimiyle sona erdi.