İçindekiler
Dergi Arşivi

Tuzdan Hediyelik Eşya Üretip İnternet Üzerinden Türkiye’ye Pazarlıyor

 

Çankırı’da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan Kadın Girişimci Sema Aytaç, Çankırı’da kurmuş olduğu tuz atölyesinde, tuz lambası, tuz mumluk, tuz sabun, tuz yastık, tuz anahtarlık, tuz kolye, tuz isimlik ve tuz evleri gibi ürünlerin imalatını yaparak, internet üzerinden pazarlamaya başladı.

Farklı el becerileri olan Sema Aytaç, Çankırı iline özgü kaya tuzu parçalarını şekillendirerek yakın çevresindeki kişilere hediyeler hazırladı. Çok olumlu yorumlar alan Aytaç, yapmış olduğu amatör çalışmalara rağmen çok fazla ürün siparişi almaya başladı.

Girişimci Sema Aytaç, amatör olarak yapmış olduğu işin pazar ve piyasa araştırmalarını yaptı ve aynı zamanda tuz işleme ve hediyelik eşya yapımı işleri yapan bir işletmede çalışmaya başlayarak daha fazla tecrübe kazandı.

Edindiği tecrübeler ve piyasa araştırmaları sonucunda kendi işletmesini kurarak, kendine özgü ürünlerin imalatını yapmaya karar verdi. KOSGEB’in açmış olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra girişimcilik desteğiyle işletmesini kuran girişimci, kısa sürede ürünlerine pazar oluşturdu ve internet üzerinden de pazarlamaya başladı.

Sema Aytaç, girişimcilik desteğinin yanı sıra KOSGEB’in diğer destek programlarından da aktif olarak faydalanmaktadır. Tanıtım çalışmalarını da KOSGEB desteği sayesinde gerçekleştiren girişimci, tecrübelerini, özgüvenini ve ilgi alanını keyif alacağı bir işe dönüştürmenin haklı gururunu yaşıyor. Tüm bunların KOSGEB desteğinin kendine verdiği güçle gerçekleştirildiğini de belirtiyor.