İçindekiler
Dergi Arşivi

Verimlilik Proje Ödülleri 2016 Orta Büyüklükteki İşletme Kategorisi Üçüncülük Ödülü

 

KAYNAĞINDA TEKNOLOJİK GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ
POLİNER PLASTİK AMBALAJ GERİ DÖN. DERİ SAN.TİC.A.Ş.

 

Poliner A.Ş. 1998 yılında %100 yerli sermaye ile Bursa’da kurulmuştur. Başta otomotiv, gıda, beyaz eşya ve mobilya olmak üzere tüm sektörlere polietilen ambalaj üretimi konusunda hizmet vermektedir.

Geliştirilen projenin amacı; üretimden çıkan ve dışarıdan temin edilen polietilen atıkların geri dönüştürülerek, orijinal hammaddeye ikame ikinci kalite hammadde üretip, orijinal hammadde girdimizi azaltmaktır. Gerçekleştirilen proje sayesinde yıllık 4000 ton polietilen ambalaj atığının geri kazanımı yapılarak üretimimize orijinal hammaddeye göre daha uygun maliyetli hammadde girdisi sağlanmıştır. Makinemizde yer alan gaz alma sistemi sayesinde polietilen ambalaj atığının sistemdeki döngü sayısı da artmaktadır.

Hızlı nüfus artışı ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen yıl atık miktarında ve çeşidinde bir artış gözlenmektedir. Ortaya çıkan atıkların pek çoğu toprağa, suya ve havaya çok büyük, bazen de telafi edilemez zararlar vermektedirler. Doğal kaynakların düşünüldüğü gibi sınırsız olmadığı göz önüne alındığında, tüm bu atıkların doğa tarafından parçalanması mümkün değildir. Dünyamızı korumak, var olan ve gelecekteki nesillerin yaşam standardını garanti altına almak için firmamız da ambalaj atığı geri kazanımı konusunda çalışmayı ilke edinmiştir.

Geri dönüşüm uzun vadede verimli ve ekonomik bir yatırımdır. Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilmektedir. Geri dönüşümün bu noktada ekonomi üzerinde olumlu etkileri olabilmektedir. Enerji ve doğal kaynakların tüketiminin azaltılması ülke ekonomisi için de büyük önem arz etmektedir. Ayrıca dışarıya bağımlı olduğumuz petrol gibi hammaddelerin tüketiminin azalması sonucu paramız yurt içinde kaldığından ekonomimi olumlu etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre 1 ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14.000 kWh enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu da Türkiye genelinde tasarruf edilebilecek enerji miktarının yıllık 4 milyon Megawatt saat olduğunu gösterir.