İçindekiler
Dergi Arşivi

Yılın Girişimcisi” Ödül Töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

 

Ernst&Young tarafından 9’uncusu düzenlenen ve 20 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirilen “Yılın Girişimcisi” Ödül Töreni’nde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, bugün başarıyı yakalamış bütün ekonomilerin hikâyelerinin altında disiplinli ve çok çalışmanın olduğunu ifade etti. Bakan Işık, “Başarı için sadece parlak fikir ve cesaret yetmiyor. Aynı zamanda doğru ve stratejik adımların atılması gerekiyor” diye konuştu.

Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında bilim, teknoloji ve girişimciliği olmazsa olmaz olarak görüyoruz

Türkiye’nin dünyanın hemen tüm ülkelerine ihracat yaptığını anımsatan Bakan Işık, ihracat için girişimcilerin çok önemli olduğunu, girişimcilerin güçlü organizasyonlarla hareketle geçirilmesi gerektiğini söyledi. “Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında bilim ve teknoloji ile girişimciliği olmazsa olmaz olarak görüyoruz” diyen Işık, girişimciliğin desteklenmesi adına önemli adımlar attıklarına dikkati çekti.

Konuşmasında, “Fikri olanın artık devlet yanındadır” ifadesini kullanan Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB’in Kredi Garanti Fonu ile anlaştığını belirterek, “Artık avans olarak destekleyeceğiz. Parayı peşin vereceğiz. Kredi Garanti Fonu kredisini garantileyecek. Ondan sonra parayı ihtiyaç duydukça alacak ve harcayacak. Proje bitince hesaplaşacağız. Bunu bu noktaya kadar getirdik” dedi.

Girişimciliği artık sadece üniversitelerde değil, okul öncesinde de desteklemek istediklerini aktaran ve bu konuda kendilerine üç hedef koyduklarını söyleyen Bakan Işık, “Çocukların benliklerini kazandıkları dönemden başlamak üzere bilim sevgisini aşılamak. Bilimle barışık bir nesil yetiştirelim. İkinci olarak çocuklarımıza okul öncesinden başlamak üzere girişimcilik ruhunu aşılayalım. Sonuncusu da çocuklarımızda verimlilik bilincini oluşturalım. Bunların üzerinde yoğun çalışıyoruz. İnanıyorum ki bu ruhla yetişen çocuklarımız bugün belki de imrenerek okuduğumuz başarı öykülerinin fevkinde başarı öykülerine imza atacaktır. Bu başarının yakalanmasında sadece devletin değil medyanın da destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.